Pārlekt uz galveno saturu

Adenotomija

Aizdegunes mandeles (adenoīdu) operācija.

Attēls
deguns
Izveidots: 28. novembris, 2021. gads
Atjaunots: 6. jūnijs, 2023. gads

Aizdegunes mandele atrodas dziļi degunā. Tai ir nozīme organisma imūnās atbildes veidošanā, saskaroties ar vīrusu vai baktēriju infekciju. Tomēr pēc piecu gadu vecuma tās imunoloģiskā loma mazinās, un tā parasti samazinās savos izmēros jeb sarūk.  Dažiem pacientiem aizdegunes mandele ar laiku nesamazinās. Mūsu organisms var tikt galā ar patoloģiskiem mikroorganismiem arī bez mandelēm. Tās operē tikai tādā gadījumā, ja nodara vairāk ļaunuma nekā labuma.

Kāpēc to izmanto

Aizdegunes mandeles operācija ir apsverama pacientiem ar sūdzībām par ilgstoši apgrūtinātu elpošanu caur degunu, krākšanu vai miega apnoju jeb elpas aizturēšanas epizodēm miegā, atkārtotām vai hroniskām iesnām un vidusauss iekaisumiem ar dzirdes pasliktināšanos.

Vai manam bērnam jāoperē adenoīdi?

Ne vienmēr palielinātas aizdegunes mandeles gadījumā nepieciešama operācija. Jūs varat pārrunāt ar ārstu jūsu bērna individuālās sūdzības, lai izvērtētu, kura ārstēšanas metode būtu vispiemērotākā, vai izvēlēties nogaidīt – iespējams, jūsu bērna veselības problēmas atrisināsies ar laiku.

Kādi ir riski

Adenoīdu operācija ir droša, tomēr katrai operācijai ir savi riski. Visnopietnākā problēma ir asiņošana. Ja pēcoperācijas periodā novēro stipru asiņošanu, iespējams, būs nepieciešama atkārtota operācija, lai to apturētu. Ja mājās pēc izrakstīšanas no slimnīcas parādās stipra asiņošana no mutes vai deguna, zvaniet savam ģimenes ārstam vai vērsieties pēc palīdzības tuvākajā neatliekamās medicīniskās palīdzības iestādē!

Kā sagatavoties

Ieplānojiet bērnam brīvas divas nedēļas pirmsskolas izglītības iestādē vai skolā. Informējiet savu ārstu, ja bērns pirms operācijas ir saaukstējies – viņam sāp kakls vai sūdzas par iesnām un klepu. Šādos gadījumos, iespējams, operāciju labāk atlikt. Svarīgi informēt ārstu, ja bērnam ir hroniskas slimības, bieža vai neparasta asiņošana, kā arī alerģija. Pierakstoties uz operāciju, ārsts sniegs jums informāciju par to, kā tai sagatavoties.

Pirms operācijas ir nepieciešama ORL speciālista konsultācija, kurš nosūta uz konsultāciju pie anesteziologa.

Anesteziologa konsultācija ir obligāta. ORL speciālists iedos nosūtījumu asins analīzēm, kuras nepieciešamas veikt ne ātrāk kā 2 nedēļas pirms paredzētās operācijas.

Operācijas dienā bērnam jābūt tukšā dūšā – nedrīkst ēst un dzert. Operācijas dienā jābūt veselam – ja ir paaugstināta temperatūra, izteikts klepus, tikko sākušās iesnas, operāciju veikt neiesaka, jo palielinās pēc operācijas komplikāciju biežums.

Nepieciešamie dokumenti:

  • Personu apliecinošs dokuments;
  • Bērnu slimnīcas ārsta nosūtījums.

Nepieciešamās analīzes:

  • Pilna asins aina;
  • APTL (aktivētā parciālā tromboplastīna laiks).

Operācijas dienas rītā bērnu nebarojiet un nedzirdiet. Pirms operācijas mēs lūgsim jūs parakstīties, ka piekrītiet tai. Ja jums rodas papildu jautājumi, nekautrējieties tos uzdot savam ārstam.

Cik ilgi bērns atradīsies slimnīcā?

Vairums bērnu tiek izrakstīti no slimnīcas operācijas dienā, tomēr mēdz būt izņēmumi. Ārsts izvērtēs bērna stāvokli un nolems, kā rīkoties jūsu bērna interesēs.

Operācija ir ne tikai fizisks, bet arī emocionāls stress bērnam, tādēļ esiet pacietīgi, uzmanīgi un ievērojiet sniegtās rekomendācijas pēcoperācijas periodā.

Kas ir sagaidāms

Adenoīdu operācija notiek vispārējā anestēzijā, un bērns nejutīs nekādas sāpes. Mēs izoperēsim adenoīdus caur muti un apstādināsim asiņošanu operācijas brūcē. Šī operācija ilgst aptuveni 20–30 minūtes. Bērns pēc operācijas kādu laiku atradīsies pēcoperācijas (atmodinātavas) telpā, kur viņu novēros anesteziologs, līdz bērns pilnībā atmodīsies.

Rekomendācijas

  • Pēc operācijas bērns, iespējams, ilgi gulēs. Tas saistīts ar vispārējo anestēziju. Bērns var sūdzēties par sāpēm kaklā aptuveni 7–10 dienas. Mudiniet bērnu ēst un dzert. Operācijas dienā bērns var ēst: saldējumu (bez piedevām), dzeramo jogurtu, banānu, biezpienu, maigu sulu un putru. Nākamās divas dienas ievērojiet saudzējošu diētu - putra, zupa, vārīti dārzeņi. Nedodiet bērnam karstu vai piparotu ēdienu. Izvēlieties maigu, siltu pārtiku.
  • Pirmajās dienās pēc operācijas bērnam var būt paaugstināta ķermeņa temperatūra (37.0- 37.5Co). Lūdzu, sekojiet tai! Ja paaugstināta temperatūra saglabājas ilgāk nekā trīs dienas, bērns atsakās ēst un dzert, vai tā pārsniedz 38.0Co, lūdzu, sazinieties ar savu ģimenes ārstu.
  • Pirmās dienas pēc operācijas aizdegunes gļotādā vai rīklē redzams balts aplikums un novērojama smaka no mutes. Neuztraucieties par to, tas ir normāli un pazudīs apmēram 14 dienu laikā. Bērns pēc operācijas var sūdzēties par sāpēm ausīs. Arī tas ir normāli un saistīts ar operāciju aizdegunē vai rīklē. Pretsāpju līdzekļi palīdzēs mazināt diskomfortu.
  • Pirmajās dienās pēc operācijas bērnam parādīsies smaka no mutes. Tas saistīts ar brūces dzīšanas procesu. Neuztraucieties! Tā pāries 1-2 nedēļu laikā.
  • Pirmās dienas pēc operācijas bērnam pēc iespējas vairāk jāatpūšas. Tomēr, ja bērns jūtas labi, atļaujiet viņam piedalīties ikdienas aktivitātēs (izņemot sporta nodarbības).
  • Ja pēcoperācijas periodā novērojat asiņošanu no operācijas brūces rīklē, nekavējoties vērsieties pēc palīdzības tuvākajā neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļā.
  • Nedēļu pēc operācijas neļaujiet bērnam iet pirtī un karstā vannā, ilgstoši neuzturieties karstā saulē vasaras laikā.
  • Izvairieties apmeklēt sabiedriskas vietas, kurās ir daudz cilvēku – lielveikalus, saviesīgus pasākumus u.c., lai pēcoperācijas periodā mazinātu risku inficēties ar vīrusu slimībām.
  • Nesmēķējiet bērna tuvumā – cigarešu dūmi var kairināt kaklu un operācijas brūci.
  • Pirmajā nedēļā pēc operācijas nav vēlams mazgāties karstā vannā vai iet pirtī. Mazgājiet bērnu remdenā dušā.
  • Pirmajās 1-2 pēcoperācijas nedēļās rekomendējams mājas režīms. Atbrīvojums no sporta nodarbībām ir divas nedēļas.

Saistītās ārstu specialitātes