Pārlekt uz galveno saturu

Alerģija pret kviešiem

Organisma paaugstināta jutība pret vienu vai vairākiem kviešu olbaltumiem.

Attēls
alergija pret kviesiem
Izveidots: 12. janvāris, 2022. gads
Atjaunots: 16. maijs, 2023. gads

Kvieši ir viens no biežākajiem pārtikas alergēniem. Tie ir atrodami daudzu pārtikas produktu sastāvā. Alerģija pret kviešiem ir organisma paaugstināta jutība pret vienu vai vairākiem kviešu olbaltumiem. Visbiežāk tā sākas pirmajā dzīves gadā un lielai daļai bērnu pāriet apmēram līdz 4-5 gadu vecumam, taču var saglabāties arī līdz pusaudžu un pieaugušā vecumam. Alerģijas simptomi var attīstīties pēc kviešu apēšanas, ieelpošanas vai ādas kontakta rezultātā.

Svarīgi! Nejauciet alerģiju pret kviešiem ar celiakiju jeb glutēna nepanesību! Pacients ar celiakiju nedrīkst ēst nekādus glutēnu saturošus produktus (kviešus, rudzus, miežus). Turpretī kviešu alerģijas gadījumā citu glutēnu saturošu produktu lietošana (ja pret tiem arī nav alerģijas) ir atļauta.

Attēls
kviešu alerģija

Simptomu apraksts

Alerģija pret kviešiem var būt divu veidu:

1. Tūlītēja: reakcijas parādās dažu minūšu līdz 2 stundu laikā. Novēro akūtu nātreni, niezi, tūsku, vemšanu, sāpes vēderā, apgrūtinātu elpošanu, sēkšanu, klepu, iesnas. Smagākās izpausmes ir anafilakse un anafilaktisks šoks.

2. Vēlīna: simptomi visbiežāk parādās vairāku stundu vai dienu laikā. Ir niezoši izsitumi, atopiskā dermatīta uzliesmojums, dažādi gremošanas traucējumi (šķidra vēdera izeja ar vai bez gļotu un asins piejaukuma, aizcietējumi, sāpes vēderā, atgrūšana, atteikšanās no ēšanas, kolikas).

Ir zināmi arī kviešu izraisīti alerģijas sindromi:

1. Kviešu atkarīga slodzesizraisīta anafilakse (WDEIA). Novēro, ja pēc maltītes ar kviešiem 1-4 stundu laikā seko fiziskās aktivitātes. Parādās tūlītēji simptomi: nātrene, nieze, tūska, sāpes vēderā, sēkšana, anafilakse. Slimību veicina arī nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu lietošana, alkohols un stress. Biežāk rodas pusaudžiem un pieaugušajiem.

2. Inhalācijas alerģija, ko sauc arī par “maiznieka astmu”. Tā parasti rodas pieaugušajiem, kas strādā ar kviešu miltiem (piemēram, konditoriem), kā aroda slimība.

3. Kontaktnātrene.

Izmeklējumu apraksts

Anamnēze jeb pacienta stāsts ir vissvarīgākā diagnostikas daļa. Jau sarunas laikā bieži saprotams, vai ir alerģija pret kviešiem un kāda veida tā ir. Atbilstoši tam izvēlas diagnostikas un ārstēšanas metodes.

Izmeklējumi. Ir pieejami ādas testi. Nosaka arī specifisku IgE antivielu pret kviešiem vai kviešu molekulāros alergēnus. Izmeklējumus nozīmē individuāli.

Vairāk kā pusei pacientu ar alerģiju pret zāļu putekšņiem var būt atrodamas IgE antivielas pret kviešiem krustotu alerģisku reakciju dēļ. Tāpēc pašdiagnostika nav iespējama – rezultātus var izskaidrot tikai alergologs.

Kviešu alerģijas diagnostikā liela nozīme ir molekulāro alergēnu noteikšanai, taču šobrīd tikai neliela daļa no tiem ir pieejama noteikšanai laboratorijās. Ir iespējams noteikt šādus kviešu molekulāros alergēnus: gliadīnu, Tri a 19 (ω-5 gliadīnu), Tri a 14 (kviešu lipīdu transporta proteīnu) un Tri a aA_TI (alfa-amilāzes tripsīna inhibitoru). Jūsu alergologs vizītes laikā izskaidros, ko nozīmē šie jēdzieni.

Attēls
Alerģija pret kviešiem

Ņemot vērā kviešu alerģijas sarežģīto diagnostiku, galvenais izmeklējums ir pārtikas provokācijas tests ar kviešiem. To nozīmē, lai izvērtētu, vai cilvēks drīkst ēst kviešus, kā arī, lai saprastu, vai alerģija pret kviešiem ir pārgājusi. Testu veic mājās vai slimnīcā.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Vienīgā alerģijas pret kviešiem ārstēšanas metode ir izslēgšanas diēta. Tas nozīmē, ka kviešus un kviešu produktus ēst nedrīkstēs. Diētu nozīmē individuāli. Ik pēc 6-12 mēnešiem nepieciešams pārbaudīt, vai diēta ir jāturpina. Lielai daļai bērnu alerģija pret kviešiem pāriet jau agrā bērnībā. Vai varēs ēst kviešu produktus nelielā daudzumā? To noteikts ārsts. Dažiem nepieciešama stingra izslēgšanas diēta jeb kategorisks aizliegums. Vajadzēs rūpīgi lasīt etiķetes, jo kvieši slēpjas daudzu pārtikas produktu sastāvā. Vieglākos gadījumos ir pieļaujama dažu kviešu saturošu produktu lietošana. Ja alerģija pret kviešiem izpaužas ar dzīvībai bīstamiem simptomiem (anafilakse, anafilaktisks šoks), vienmēr jānēsā līdzi adrenalīna autoinjektors (speciālā šļirce). Tas ir dzīvību glābjošs medikaments smagas alerģiskas reakcijas gadījumā.

Saistītās ārstu specialitātes

Saistītas tēmas

Alerģijas

Alerģija ir pastiprināta cilvēka imūnsistēmas reakcija uz citādi nekaitīgiem vides faktoriem jeb alergēniem.