Pārlekt uz galveno saturu

Alerģija pret olām

Alerģija pret olām ir organisma paaugstināta jutība pret vienu vai vairākiem olas baltuma olbaltumiem – ovomukoīdu, ovalbumīnu, ovotransferīnu un lizocīmu.

Attēls
alergija pret olam
Izveidots: 8. novembris, 2021. gads
Atjaunots: 6. jūnijs, 2023. gads

Olas ir viens no biežākajiem pārtikas alergēniem. Tās atrodamas arī daudzu pārtikas produktu sastāvā. Alerģija pret olām ir organisma paaugstināta jutība pret vienu vai vairākiem olas baltuma olbaltumiem – ovomukoīdu, ovalbumīnu, ovotransferīnu un lizocīmu. Iespējama arī alerģija pret olas dzeltenumu. Visbiežāk slimība sākas pirmajā dzīves gadā. Lielākajai daļai bērnu tā pāriet apmēram līdz piecu gadu vecumam, taču daļai var saglabāties arī pusaudžu un pieaugušā vecumā.

Simptomu apraksts

Izšķir divu veidu alerģiskas reakcijas:

1. tūlītēja - reakcijas parādās dažu minūšu līdz 2 stundu laikā. Novēro akūto nātreni, niezi, tūsku, vemšanu, sāpes vēderā, apgrūtinātu elpošanu, sēkšanu, klepu, iesnas. Smagākās izpausmes ir anafilakse un anafilaktiskais šoks;

2. vēlīna - simptomi visbiežāk parādās vairāku stundu vai dienu laikā. Tie ir niezoši izsitumi, atopiskā dermatīta uzliesmojums, dažādi gremošanas traucējumi (šķidra vēdera izeja ar vai bez gļotu un asins piejaukuma, aizcietējumi, sāpes vēderā, atgrūšana, atteikšanās no ēšanas, kolikas).

Izmeklējumu apraksts

Anamnēze jeb pacienta stāsts ir vissvarīgākā diagnostikas daļa. Jau sarunas laikā var saprast, vai cilvēkam ir alerģija pret olu un kāda tā ir. Atbilstoši tam tiek izvēlētas diagnostikas un ārstēšanas metodes.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Vienīgā alerģijas pret olu ārstēšanas metode ir izslēgšanas diēta. Tas nozīmē, ka no uztura ir jāizslēdz olas un olu saturoši produkti. Diēta tiek nozīmēta individuāli. Ik pēc 6-12 mēnešiem nepieciešams pārbaudīt, vai diēta jāturpina, jo lielākai daļai bērnu alerģija pret olu pāriet jau agrā bērnībā. Vai varēs ēst olas un olu produktus nelielā daudzumā? Dažiem pacientiem nepieciešama stingra izslēgšanas diēta jeb kategorisks aizliegums. Būs arī rūpīgi jāpēta etiķetes, jo olas slēpjas daudzu pārtikas produktu sastāvā. Vieglākos gadījumos ir pieļaujama dažu olu saturošu produktu lietošana.

Ja pacientam alerģija pret olu izpaužas ar dzīvībai bīstamiem simptomiem (anafilakse, anafilaktisks šoks), vienmēr jānēsā līdzi adrenalīna autoinjektors (speciālā šļirce). Tas ir dzīvību glābjošs medikaments smagas alerģiskas reakcijas gadījumā.

Iespējamas krustotas alerģiskas reakcijas starp vistas olu un citu putnu olām, kā arī ar vistas gaļu. Ārsts var ieteikt no uztura izslēgt arī šos produktus.

Saistītās ārstu specialitātes

Saistītas tēmas

Alerģijas

Alerģija ir pastiprināta cilvēka imūnsistēmas reakcija uz citādi nekaitīgiem vides faktoriem jeb alergēniem.