Pārlekt uz galveno saturu

Alerģija pret zemesriekstiem

Zemesrieksti, tāpat kā soja, ir pākšaugs, tāpēc zemesriekstu alerģija tiek skatīta atsevišķi no alerģijas pret citiem riekstiem.

Attēls
alergija pret zemesriekstiem
Izveidots: 8. novembris, 2021. gads
Atjaunots: 20. janvāris, 2023. gads

Zemesrieksti ir atrodami daudzu produktu sastāvā. Ražošanas vides dēļ daudzi pārtikas produkti var saturēt zemesriekstu daļiņas (tas tiek norādīts uz produkta etiķetes).

Simptomu apraksts

Akūtas reakcijas jeb īsta zemesriekstu alerģija. Tā parādās dažu minūšu līdz 2 stundu laikā. Novēro akūto nātreni, niezi, tūsku, niezošos izsitumus, atopiskā dermatīta uzliesmojumu, vemšanu, sāpes vēderā, apgrūtinātu elpošanu, sēkšanu, klepu, iesnas. Smagākās izpausmes ir anafilakse un anafilaktisks šoks.

Krustotas alerģiskas reakcijas (iespējamas pacientiem ar alerģiju pret bērza putekšņiem). Tās izpaužas kā orālās alerģijas sindroms –  nieze, apsārtums vai tūska mutes dobumā, lūpu tūska. Parasti krustotās reakcijas nav dzīvībai bīstamas, taču atsevišķos gadījumos var noritēt smagi.

Izmeklējumu apraksts

Anamnēze jeb pacienta stāsts. Tā ir vissvarīgākā diagnostikas daļa. Jau sarunas laikā visbiežāk ir saprotams, vai iespējama alerģija pret zemesriekstiem un kāda tā ir (īsta alerģija vai krustotas reakcijas). Atbilstoši tam izvēlas diagnostikas un ārstēšanas metodes.

Izmeklējumus nozīmē individuāli, balstoties uz jūsu stāstu. Diagnostikā izmanto ādas testus un nosaka specifiskas IgE antivielas pret zemesriekstiem. Īpaši svarīga ir zemesriekstu molekulāro alergēnu (piemēram, Ara h 1, Ara h 2, Ara h 3, Ara h 6, Ara h 8) noteikšana. Tā palīdz atšķirt īstu zemesriekstu alerģiju no krustotām reakcijām ar bērzu, tādējādi paredzot alerģisko reakciju smagumu. Atsevišķos gadījumos (piemēram, ja nav skaidra diagnoze) ārsts var nozīmēt pārtikas provokācijas testu ar zemesriekstiem. Testu parasti veic slimnīcā.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Vienīgā alerģijas pret zemesriekstiem ārstēšanas metode ir izslēgšanas diēta. Tas nozīmē, ka no uztura būs jāizslēdz zemesrieksti un to saturošie produkti. Diētu nozīmē individuāli. Ņemot vērā, ka apmēram 20% bērnu alerģija pret zemesriekstiem izzūd, ik pēc gada vai diviem nepieciešams pārbaudīt, vai diēta ir jāturpina. Visbiežāk cilvēkiem ar šo alerģiju nepieciešama stingra izslēgšanas diēta jeb kategorisks aizliegums. Būs rūpīgi jālasa arī produktu etiķetes, jo zemesrieksti var slēpties daudzu produktu sastāvā.

Alerģija pret zemesriekstiem ne vienmēr norāda, ka cilvēkam ir alerģija arī pret riekstiem. Tāpēc kopā ar ārstu nepieciešams izvērtēt riekstu lietošanu uzturā. Iespējamas krustotas alerģiskas reakcijas starp zemesriekstiem un citiem pākšaugiem (piemērām, soju). Ārsts var ieteikt neēst arī šos produktus.
Ja alerģija pret zemesriekstiem izpaužas ar dzīvībai bīstamiem simptomiem (anafilakse, anafilaktisks šoks), vienmēr jānēsā līdzi adrenalīna autoinjektors (speciālā šļirce). Tas ir dzīvību glābjošs medikaments smagas alerģiskas reakcijas gadījumā.

Cēloņi

Alerģija pret zemesriekstiem var sākties jebkurā vecumā un saglabāties uz mūžu. Zemesriekstu alergēni ir ļoti izturīgi pret karsēšanu un nesadalās kuņģa-zarnu traktā, tāpēc zemesriekstu alerģija bieži izpaužas smagi un var apdraudēt pacienta dzīvību. Reakcijas var sākties no niecīga zemesriekstu daudzuma apēšanas.

Saistītās ārstu specialitātes

Saistītas tēmas

Alerģija

Alerģija ir pastiprināta cilvēka imūnsistēmas reakcija uz citādi nekaitīgiem vides faktoriem jeb alergēniem.