Pārlekt uz galveno saturu

Asaru ceļu stenoze jeb sašaurinājums

Sākotnēji jaundzimušie neraud ar asarām. Ar katru dzīves nedēļu asaru dziedzeris izdala arvien vairāk asaru.

Attēls
redze
Izveidots: 2. maijs, 2022. gads
Atjaunots: 22. novembris, 2022. gads

Jaundzimušais ir raudājis vai kliedzis apmēram 45 minūtes, bet, paskatoties uz viņa seju, redzams, ka tā ir praktiski sausa. Kā tas iespējams? Sākotnēji jaundzimušie neraud ar asarām. Ar katru dzīves nedēļu asaru dziedzeris izdala arvien vairāk asaru. Asaras noslīdēšanu pār vaigu vai “slapjus vaigus” var redzēt laikā no divu nedēļu līdz trīs mēnešu vecumam.

Asaru uzdevums ir izskalot no acīm putekļus un citas sīkas daļiņas, tāpat tās neļauj kļūt sausai acs virsmai. Asaras visu laiku ir acīs, ne tikai brīdī, kad cilvēks raud. Asaras acī veidojas no asaru dziedzera (acs ārējā augšējā daļā, 1. attēls), bet, pateicoties mirkšķināšanai, tās tiek novadītas uz acs spraugu, lai to mitrinātu un aizsargātu. No acs virsmas asaras plūst virzienā uz degunu, caur asaru punktiņu, kurš atrodas uz plaksta malas, tālāk caur asaru kanālu (zemādā) nonāk asaru maisiņā un notek uz leju – degunā. Tā kā asaru kanāli beidz veidoties salīdzinoši vēlu, starp asaru maisiņu un deguna atveri mēdz palikt membrāna attīstības procesā, un tā bloķē normālu asaras pārvietošanos.

Ja šī drenāžas sistēma tiek traucēta vai bloķēta (1. attēls), asaras nenoplūst uz degunu, tāpēc acis visu laiku ir “asarainas” un mitras. Asarai paliekot acs spraugā, dažkārt pievienojas arī dzeltenīgi, strutaini izdalījumi, kas liek domāt, ka bērnam ir acu infekcija. Tas parasti nav iemesls nopietnām bažām, un lielākoties problēma ar bloķētiem asaru kanāliem izzūd pati līdz bērna pirmajai dzimšanas dienai.

Attēls
Stenoze

1. attēls. Normāls asaras veidošanās ceļš un bloķēts asaru novadceļš.

Cēloņi

Pastāv iespēja, ka acis asaro kāda cita iemesla dēļ. Iespējamās diferenciāldiagnozes:

  • Iedzimta glaukoma;
  • Iedzimtas asaru punktu izmaiņas;
  • Citi iemesli, kas izraisa radzenes kairinājumu – epiblefarons (skropstu iegriešanās uz iekšu), radzenes saslimšanas.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Asaru kanāla masāža ir veids, kā palīdzēt atvērt kanālu un ļaut asarām dabiski pārvietoties. Parasti tādējādi situācija uzlabojas vai asaru ceļu stenoze jeb sašaurinājums izzūd pavisam.

Kā veikt asaru kanāla masāžu:

  • Nomazgājiet rokas pirms un pēc masāžas;
  • Uzsākot asaru ceļu masāžu, ar roku jānofiksē mazuļa galva (2. attēls - A). Novietojiet rādītājpirksta galu asarojošās jeb skartās acs iekšējā stūrītī, stingri piespiediet pirkstu pie deguna kaula un pārvietojiet to apmēram 5 mm uz leju, tad atlaidiet pirkstu. Atkārtojiet 15 reizes pēc kārtas (B);
  • Pēc masāžas acs spraugu noslaukiet ar marlīti, kas iemērkta atdzesētā kumelīšu vai melnajā tējā, vai vārītā ūdenī;
  • Atkārtojiet masāžas ciklu trīs reizes dienā divu nedēļu garumā. Nedēļu atpūtieties. Ja asarošana turpinās, atkārtojiet masāžas ciklu vēl divas nedēļas. Rīkojieties tā, līdz asarošana lēnām mazinās.
Attēls
Stenoze 2

2. attēls. Asaru ceļš.

Kad vērsties pie acu ārsta?

  • Ja asarošana nemazinās pēc trīs mēnešu vecuma un ir pievienojušies strutaini izdalījumi, kas veidojas pat vairākas reizes dienā;
  • Ja plaksta āda ir apsārtusi, pietūkusi vai acs ārējais stūrītis kļūst sārts, acs gļotāda ir pietūkusi un apsārtusi.

Iespējams, būs jāuzsāk lietot acu pilienus vai jādodas uz asaru ceļu zondēšanas procedūru, kuras laikā ārsts atjaunos asaru ceļu caurejamību.

Saistītās ārstu specialitātes

Saistītas tēmas

Mazuļa aprūpe

Mazuļa aprūpe ietver ne tikai atbilstoša uztura, apģērba un mājokļa nodrošināšanu, bet arī bērna veselības aprūpi, izglītošanu un audzināšanu.

Apakštēma

Redze

Redzes sajūtas sniedz informāciju par priekšmetu formu, lielumu, krāsu un dod organismam iespēju pareizi orientēties ārējās vides apstākļos.