Pārlekt uz galveno saturu

Oftalmologs

Oftalmologs ir ārsts, kurš specializējies acu slimību un redzes traucējumu diagnostikā, ārstēšanā un profilaksē.

Attēls
redze
Izveidots: 1. novembris, 2021. gads
Atjaunots: 4. februāris, 2024. gads

Kā sagatavoties vizītei

Dodoties pie ārsta, noteikti līdzi jāņem iepriekšējie izraksti no stacionāriem un  ambulatorām izmeklēšanām. Šī informācija ļaus ārstam vairāk uzzināt par bērna veselības stāvokli un var palīdzēt izvairīties no dažādu testu un analīžu atkārtotas veikšanas.

Noteikti nedrīkst aizmirst brilles, ja tādas ir izrakstītas, un briļļu receptes.

Vizītes norise

Pirms acu ārsta konsultācijas bērnam tiek noteikts redzes asums tuvumā un tālumā ar un bez korekcijas. Pēc tam izdara autorefraktometriju. Šos izmeklējumus veic medicīnas māsa vai optometrists. Optometrists vai oftalmologs izdara binokulārās redzes, stereoredzes un šķielēšanas leņķa izmeklēšanu un fotodokumentāciju. Lai pareizi izmērītu acs refrakciju bērna vecumā un varētu izmeklēt acs optiskās vides un acs dibenu, visiem bērniem acīs tiek iepilināti zīlīti paplašinoši un acs akomodāciju atslābinoši medikamenti. Acīs var būt jāpilina vienu vai vairākas reizes. Pēc pilināšanas ir jāgaida vismaz 30 minūtes. Pēc tam tiek izdarīta atkārtota autorefraktometrija, retinoskopija, biomikrioskopija, oftalmoskopija. Ja nepieciešams pacientam tiek veikta papildus izmeklēšana - acs ultrasonogrāfija, acs perimetrija, redzes izsaukto potenciālu noteikšana, elektrofizioloģiskā izmeklēšana.

Oftalmoskopija (acs dibena skatīšana) – acs dziļāko daļu izmeklēšana ar acu spoguli – oftalmoskopu, nosaka redzes nerva, tīklenes, dzīslenes, lēcas un stiklveida ķermeņa stāvokli. Konstatē dažādas acu un vispārējās organisma slimību izpausmes (cukurslimība, hipertoniskā slimība, smadzeņu audzējs u.c.).Pirms izmeklēšanas metodes acīs iepilina pilienus, kuru rezultātā acs zīlīte palielinās, pasliktinās redzamība (migla) un acis kļūst jūtīgākas pret gaismu. Šī jūtība saglabājas 2 stundas un ilgāk, pēc tam ārsts spīdina gaismiņu acīs ar speciālu aparātu.Sajūta var būt nepatīkama pilināšanas un spīdināšanas brīdī. Jaundzimušiem sajūtas nepatīkamas, jo tiek ierobežotas kustības ( turot galvu). Pēc procedūras mēdz pietūkt acs plakstiņi.

 

Simptomu saraksts, ar kuriem mēdz vērsties pie šī speciālista

Informatīvie materiāli

Svešķermenis acī

Ir daudzas situācijas, kad bērna acī var nokļūt svešķermenis – braucot ar riteni, spēlējoties pludmalē, arī citu ikdienas aktivitāšu laikā. Svešķermenis acī rada diskomfortu, graušanas sajūtu, apsārtumu, asarošanu.