Pārlekt uz galveno saturu

Astigmātisms

Cilvēks astigmātismu izjūt kā vienā virzienā izplūstošu, neasu attēlu, attēla nobīdi vai ēnas.

Attēls
redze
Izveidots: 31. marts, 2022. gads
Atjaunots: 6. jūnijs, 2023. gads

Astigmātisma cēlonis ir neregulāra radzenes un/vai lēcas forma, kas rada divus perpendikulārus liekuma rādiusus, caur kuriem gaismas stari tiek fokusēti divos dažādos punktos. Astigmātisms bieži kombinējas ar tālredzību vai tuvredzību, tā cēlonis var būt gan iedzimts, gan dzīves laikā iegūts. Cilvēks astigmātismu izjūt kā vienā virzienā izplūstošu, neasu attēlu, attēla nobīdi vai ēnas. Liela astigmātisma gadījumā var novērot attēla dubultošanos. Visbiežāk astigmātisms novērojams kombinācijā ar miopiju jeb tuvredzību vai hipermetropiju jeb tālredzību. Tāpēc sūdzības par redzi var būt ļoti dažādas, un pareizo korekcijas veidu spēs noteikt vienīgi redzes speciālists. Astigmātismu koriģē ar cilindrisku jeb astigmātisku stiprumu, kuram norāda virziena asi.

Attēls
Astigmatisms

1. attēls. Staru gaita astigmātisma gadījumā bez optiskās korekcijas.

Attēls
astigmātisms 2

2. attēls. Staru gaita astigmātisma gadījumā ar optisko korekciju.

Simptomu apraksts

Neliela astigmātisma gadījumā var nebūt nekādu simptomu. Tomēr izteiktāka astigmātisma gadījumā dažādos attālumos esoši objekti kļūst neskaidri, miglaini un met ēnu. No astenopiskām sūdzībām astigmātisma gadījumā var minēt acu nogurumu, galvassāpes, acu kairinājumu un periodisku miglošanos.

Cēloņi

Astigmātisma cēlonis ir neregulāra radzenes un/vai lēcas forma, kas rada divus perpendikulārus liekuma rādiusus, caur kuriem gaismas stari tiek fokusēti divos dažādos punktos. Acs radzene dabiski nav precīzi apaļa un vienādi izliekta, tādēļ neliels astigmātisms piemīt gandrīz visiem cilvēkiem.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Astigmātisms var būt iedzimts un iegūts (pēc acs operācijām, ievainojumiem). Iedzimtu astigmātismu, kas nav lielāks par 0,5–1,0 D un redzes funkciju neietekmē, sastop bieži un uzskata par fizioloģisku. Savukārt pie lielas pakāpes astigmātisma, korekcija ir obligāta. Astigmātismu parasti koriģē ar brillēm un kontaktlēcām. Astigmātismu koriģē ar cilindrisku jeb astigmātisku stiprumu, kuram norāda virziena asi.

Attēls
astigmātisms, normāla

3. attēls. Astigmātisms -> Normāla redze.

Saistītās ārstu specialitātes

Apakštēma

Redze

Redzes sajūtas sniedz informāciju par priekšmetu formu, lielumu, krāsu un dod organismam iespēju pareizi orientēties ārējās vides apstākļos.