Pārlekt uz galveno saturu

Ko darīt vecākiem, ja pusaudzis sācis smēķēt

Smēķēšana vai citu apreibinošu lietošana, kā arī citas pieaugušo darbības, ir tikai simbols, ar kuru tiek demonstrēta tieksme pēc neatkarības no vecākiem.

Attēls
Pusaudzis smēķē
Izveidots: 26. maijs, 2022. gads
Atjaunots: 13. septembris, 2022. gads

Pusaudžu vecumposms ir reizē sarežģīts un interesants gan vecākiem, gan pašam pusaudzim. Vecāki vēlas, lai pusaudzis uzvedas kā pieaugušais, bet klausa vecākus kā mazs bērns. Savukārt pusaudzis grib būt pieaudzis, un viens no veidiem, kā viņš cenšas to realizēt, ir sākot lietot atkarību izraisošas vielas. Smēķēšana vai citu apreibinošu lietošana, kā arī citas pieaugušo darbības, ir tikai simbols, ar kuru tiek demonstrēta tieksme pēc neatkarības no vecākiem. 

Vecākiem  nebūs viegli par smēķēšanas kaitīgumu runāt ar pusaudzi, ja vecāki paši smēķē, lieto citas atkarību izraisošas vielas, daudz laika pavada pie datora vai spēļu zālē. Ja tēvs, smēķēdams cigaretes un dzerdams alu,  sāks audzināt pusaudzi, nedarbosies teiciens klausies manos vārdos, neskaties manos darbos.  Kā viens no labiem risinājumiem šādos gadījumos varētu būt tas, ka vecāki paši atbrīvojas no kaitīgā ieraduma, rādot pusaudzim piemēru.

Pusaudzis vēlas no pieaugušajiem atbalstu, uzmanību un uzklausīšanu izšķirīgos brīžos, nevis nepārtrauktas, uzbāzīgas pamācības, kuras viņi tāpat nedzird un kuras viņus ļoti nokaitina.

Būtisks pusaudzim ir tieši atbalsts, kas dod drošības sajūtu, ka neesmu viens un nesaprasts. Svarīgi, lai pusaudzis zina, jūt un saprot, ka ģimenē viņš saņems sapratni un atbalstu jebkurā situācijā, lai kāda tā nebūtu. Pusaudzim ir svarīga sajūta, ka viņu mīl tādu, kāds viņš ir, nevērtē un nesalīdzina ar citiem. Svarīgi, lai vecāki neuzspiež savu gribu, nepieprasa, lai bērns realizē viņu nepiepildītos sapņus (piemēram, māte gribējusi kļūt par ārstu, bet kaut kādu iemeslu dēļ šo sapni nav realizējusi, bet tagad pieprasa, lai meita kļūtu par ārsti, lai gan viņai ir citi sapņi un savs ceļš ejams). Vai arī, piemēram, ģimenē paaudžu paaudzēs visi bijuši zinātnieki un ģimene no bērna pieprasa to pašu, lai gan bērns varbūt vēlas būt mūziķis. Ļaujiet izpaust savus radošos talantus tajās jomās, kuras interesē pašu pusaudzi!

Vecākiem būtu jāpievērš uzmanība bērna vispārējai pašsajūtai, garastāvoklim. Varbūt pusaudzim ir depresijas pazīmes vai pazīmes, kas liecina par iespējamu emocionālu vardarbību klasē, skolā. Nav jārunā par smēķēšanu kā tādu, bet gan par iemesliem, kas to veicina. Pusaudža gados ir vajadzīgs nevis nikotīns, bet pats smēķēšanas process, kas nomierina, palīdz socializēties.

Diskusija par smēķēšanu Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija”

Pusaudžu vecumā smēķēt pamēģina apmēram puse jauniešu, taču elektroniskās cigaretes šo nodarbi padarījušas populārāku un stilīgāku. Jauniešiem arī nav zināšanu par šo cigarešu kaitīgumu. Pārbaudēs skolās pie skolēniem atrod ļoti dažādus tabakas izstrādājumus, tā Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija” situāciju skaidro speciālisti un nozaru pārstāvji: Narkologs Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā un Pusaudžu resursu centrā Ļevs Poluņins, Saldus novada Druvas vidusskolas direktora vietniece audzināšanas jomā Maija Pūne, Valsts policijas pārstāvis Andis Rinkevics. Klausies te: Elektroniskās cigaretes nemazina riskus veselībai

Šobrīd nav pierādījumu tam, ka elektroniskā cigarete būtu droša alternatīva tabakas izstrādājumiem! Vairāk lasi rakstā Elektroniskās cigaretes un citas nikotīna piegādes ierīces

Arī pieaugušajiem smēķēšana ir komunikācijas veicinātāja!!!

Daudzos gadījumos pēc palīdzības sākumā vajadzētu vērsties pašiem vecākiem un strādāt ar sevi, nevis “ārstēt” vai “pāraudzināt” pusaudzi. Ir teiciens bērns ir vecāku spogulis; ābols no ābeles tālu nekrīt u.c. Vecākiem, sākot psiholoģiski strādāt ar sevi, pašiem mainoties, lasot literatūru, apmeklējot atbalsta grupas vecākiem, iegūstot zināšanas un sapratni par pusaudžu vecumposmu un līdz ar to arī par savu bērnu, līdzi mainās arī bērni, attiecības uzlabojas, veidojas savstarpēja cieņa, uzticēšanās un sapratne.

Saistītās diagnozes