Pārlekt uz galveno saturu

Atrioventrikulārs septāls defekts jeb atrioventrikulārā kanāla defekts

Atrioventrikulāra septāla defekta gadījumā sirdī starp sirds dobumiem jeb kambariem iztrūkst tos atdalošā starpsiena.

Attēls
kardio
Izveidots: 23. maijs, 2022. gads
Atjaunots: 19. janvāris, 2023. gads

Atrioventrikulāra septāla defekta gadījumā sirdī starp sirds dobumiem jeb kambariem iztrūkst tos atdalošā starpsiena. Tas veido sirds kambaru savstarpēji nepareizu savienojumu, kā rezultātā notiek nepareiza asins apjoma plūsma uz sirds labo pusi un tālāk uz plaušām.

Iedalījums:

1. Pilns atrioventrikulārs septāls defekts - priekškambaru un kambaru centrālajā savienojuma vietā ir iztrūkstoša starpsiena jeb caurums, kā rezultātā venozā un arteriālā asins plūsma sirdī netiek atdalītas. Ir izmainīti arī priekškambarus un kambarus atdalošie vārstuļi – divu atsevišķu, mitrālā un trikuspidālā, vārstuļu vietā ir viens – augšējo un apakšējo sirds kambaru atdalošs vārstulis. Tā kā vārstuļa uzbūve nav anatomiski pareiza, arī vārstuļa lapiņas nenoslēdzas pareizi un daļa asins apjoma no kambariem aizplūst uz priekškambariem (t.s. vārstuļa nepietiekamība jeb regurgitācija). Sirds darbs ir ievērojami palielināts un ar laiku izraisa sirds kambara palielināšanos. Šī defekta gadījumā salīdzinoši ātri, jau pirmajās dzīves nedēļās, attīstās klīniskās izpausmes – sirds mazspējas simptomi. Biežāk būs novērojamas ēdināšanas grūtības, nepietiekoša svara dinamika, pastiprināta svīšana, bērns būs mazaktīvs. Var būt izmainīta, paātrināta elpošana, paātrināta sirdsdarbība, var veidoties tūskas, izmainīties ādas nokrāsa (bāla, viegli iezilgana). Šiem bērniem ir paaugstināts risks biežāk un smagāk slimot ar elpceļu infekcijām.

2. Daļējs jeb nepilns atrioventrikulārs septāls defekts - šī defekta gadījumā iztrūkstošā starpsiena jeb caurums ir tikai abu priekškambaru lejasdaļas līmenī. Priekškambaru un kambaru atdalošo vārstuļu uzbūve parasti arī ir izmainīta, kā rezultātā nenotiek pareiza vārstuļu lapiņu noslēgšanās un daļas asins apjoma no kambariem atgriežas priekškambaros. Nepilna atrioventrikulāra defekta gadījumā klīniskās izpausmes parasti veidojas vēlāk, pirmajos dzīves gados. Būs raksturīgi sirds mazspējas simptomi vai izpausmes, ko noteikts paaugstināta spiediena veidošanās plaušās.

Izmeklējumu apraksts

Veicot sirds toņu izklausīšanu ar fonendoskopu, uz sirds var būt izklausāms troksnis.

Ehokardiogrāfija ir pamata izmeklējuma metode, ar kuru iespējams noteikt defekta atrašanās vietu, izmērus un izvērtēt sirds vārstuļu izmaiņas. Papildus būs nepieciešams veikt arī elektrokardiogrammu, krūšu kurvja rentgenogrammu. Atsevišķos gadījumos var būt nepieciešamība izdarīt arī angiogrāfiju, sirds kateterizāciju.

Iespējamo izmeklējumu saraksts

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Atrioventrikulārā kanāla defekta ārstēšana pamatā ir ķirurģiska. Operācijas laikā ar viena vai vairāku ielāpu palīdzību tiek noslēgts caurums sirds starpsienā. Papildus tiek veikta arī izmainīto vārstuļu korekcija, izveidojot atsevišķus 2 vārstuļus, iepriekšējā viena kopīgā vārstuļa vietā. Ar papildu šuvēm koriģē vārstuļu lapiņas, sekmējot to pilnvērtīgāku noslēgšanos. Operāciju izdara bērna pirmā dzīves gada laikā.

Operācija tiek veikta mākslīgās asinsrites apstākļos, atverot krūšu kurvi ar griezienu krūšu kurvja priekšējā sienā. Pēc operācijas ārstēšanās uz laiku jāturpina intensīvās terapijas nodaļā.

Operāciju dažkārt pēc laika nākas izdarīt atkārtoti, ja tiek novērota nozīmīga atpakaļplūsma vārstuļu līmenī.

Līdz operācijai un arī laiku pēc tās jālieto medikamentoza sirds mazspējas terapija. Tiks nozīmētas regulāras pārbaudes ambulatorās vizītēs pie bērnu kardiologa. 

Saistītās ārstu specialitātes

Saistītas tēmas

Kardioloģija

Kardioloģija ir medicīnas nozare, kas nodarbojas ar sirds un asinsvadu sistēmas slimību pētniecību, diagnostiku, ārstēšanu, profilaksi un rehabilitāciju.