Pārlekt uz galveno saturu

Ehokardiogrāfija (EHO)

Ehokardiogrāfija ir nekaitīga sirds izmeklējumu metode, izmantojot ultraskaņas spēju atstaroties no audiem un vizalizēt attēlus. Izmeklējuma laikā ārstam ir iespēja izvērtēt sirds funkciju un uzbūvi:  sirds kameras, vārstuļus un lielos asinsvadus.

Attēls
sirds
Izveidots: 25. septembris, 2021. gads
Atjaunots: 17. jūnijs, 2024. gads

Ehokardiogrāfijas metode iedalās:

  • Transtorakālā ehokardiogrāfijā, kad izmeklējumu veic caur krūšu kurvja priekšējo sienu;
  • Transezofageālā ehokardiogrāfijā, kad izmeklējumu veic ar speciāli pielāgotu zondi,  ievadot to barības vadā;
  • Fetālā ehokardiogrāfijā, kad sirds izmeklējumu veic auglim pirms dzimšanas caur mammas vēdera priekšējo sienu.

Nepieciešamo izmeklējuma veidu precizēs ārsts.

Kā sagatavoties vizītei

Kā primārs izmeklējums, nosūtot bērnu uz ehokardiogrāfijas izmeklējumu, tiek veikta tieši transtorakālā ehokardiogrāfija.

Transtorakālā ehokardiogrāfija tiek veikta ar īpašu ehokardiogrāfijas aparātu un pielāgotām ultraskaņas zondēm. Izmeklējums ir nekaitīgs un nesāpīgs.

Izmeklējums var būt nepieciešams gadījumos, kad:

  • Ir iegūtas vai iedzimtas sirdskaites;
  • Nepieciešams noteikt sirds sistolisko un diastolisko funkciju.

Pirms izmeklējuma nav jāveic īpaši sagatavošanās pasākumi, piemēram, jāievēro diēta.

Vizītes norise

Ierodoties uz izmeklējumu, jābūt gataviem, ka apskate notiks pieklusinātas gaismas telpā, būs dzirdamas aparāta darbības skaņas un sirdsdarbība. Uzsākot izmeklējumu, būs nepieciešams atģērbt ķermeņa augšpusi, jo izmeklējuma laikā uz ādas tiek uzklāta īpaša želeja, kas nodrošina zondes-ādas kontaktu, kā arī uz krūšu kurvja priekšējās sienas tiks uzlīmēti elektrokardiogrammu monitorējoši elektrodi, kas līdzinās maziem plāksteriem. Ehokardiografija tiek izdarīta, bērnam guļot uz muguras un kreisajiem sāniem, ārsts dos norādes par nepieciešamību veikt pozīcijas maiņu.

Vidēji šis izmeklējums aizņem 15 minūtes, izpildes laikam pagarinoties sarežģītu izmaiņu gadījumā, kad jāveic specifiski papildu mērījumi.

Saistītās ārstu specialitātes

Tēma

Kardioloģija

Kardioloģija ir medicīnas nozare, kas nodarbojas ar sirds un asinsvadu sistēmas slimību pētniecību, diagnostiku, ārstēšanu, profilaksi un rehabilitāciju.