Pārlekt uz galveno saturu

Autiņu dermatīts

Akūts dermatīts (ādas kairinājums un iekaisums) attīstās jaundzimušajiem un zīdaiņiem, ja netiek adekvāti kopta āda rajonā, kas nosegta ar autiņbiksītēm.

placeholder
Izveidots: 21. janvāris, 2022. gads
Atjaunots: 4. oktobris, 2022. gads

Simptomu apraksts

Dermatīts var sākties ingvinālās jeb cirkšņu krokās, pirmais simptoms ir ādas apsārtums, vēlāk pievienojas ādas pietūkums. Ja stāvoklis progresē un ieilgst, tad ādas virskārta atslāņojas, parādās erozijas un plaisas, var pievienoties sekundāra bakteriāla, vīrusu vai sēnīšu infekcija. Smagos gadījumos var attīstīties ingvinālo kroku limfmezglu iekaisums (limfadenīts).

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Praktiski padomi autiņu rajona ādas kopšanā - svarīgi regulāri veikt ādas higiēnu, bieži mainīt autiņus, apmazgāt bērnu tekošā ūdenī, lietot saudzīgus mazgāšanas līdzekļus – ziepes, dušas krēmu vai dušas eļļu.

Lokāli apsārtumu var mazināt, lietojot epitelizējošu krēmu, piemēram, “Bepanthen”, cinku saturošu krēmu vai ziedi, antiseptisku līdzekli. Bet, ja stāvoklis progresē un izteikti pasliktinās, nepieciešama dermatologa konsultācija, lai veiktu izmeklēšanu, paņemtu analīzes, noskaidrotu cēloni un diagnosticētu saslimšanu.

Cēloņi

Dermatīta attīstībā iesaistīti šādi kairinošie faktori: urīns, fēces, siltums, mitrums un autiņbiksīšu radīta berze. Autiņu dermatīta attīstību var veicināt dažādas saslimšanas, piemēram, alerģija, seborejiskais dermatīts, atopiskais dermatīts. Samērā bieži autiņu dermatīts attīstās, ja pacients slimo ar zarnu infekciju, jo fēcēs esošie enzīmi kairina ādu.

Saistītās ārstu specialitātes

Saistītas tēmas

Mazuļa aprūpe

Mazuļa aprūpe ietver ne tikai atbilstoša uztura, apģērba un mājokļa nodrošināšanu, bet arī bērna veselības aprūpi, izglītošanu un audzināšanu.