Pārlekt uz galveno saturu

Pediatrs

Pediatrs ir ārsts, kurš rūpējas par bērnu veselīgu augšanu un attīstību, pasargāšanu no  slimībām un traumām, kā arī slimību agrīnu atpazīšanu, ārstēšanu un bērnu atveseļošanu.

Attēls
pediatrs
Izveidots: 24. septembris, 2021. gads
Atjaunots: 22. februāris, 2024. gads

Kādos gadījumos nepieciešama pediatra konsultācija?

  • Ja bērnam ir ilgstošas sūdzības (bieža slimošana, ilgstošs klepus, vēdera sāpes, slikta svara dinamika, aizkavēta augšana, neskaidras izmaiņas analīzes);
  • Vecākiem ir jautājumi vai bažas par bērna attīstību, uzvedību, ēšanas paradumiem, dienas režīmu, miega traucējumiem.

Kā sagatavoties vizītei

Jāsagatavo visi iepriekšējā medicīnas dokumentācija (gan no stacionāriem, gan no ambulatorām izmeklēšanām), tai skaitā veiktās analīzes.

Vēlams apkopojošs izraksts no ģimenes ārsta par līdzšinējām slimībām un veiktiem izmeklējumiem.

Jābūt datiem par bērna svara, auguma dinamiku.

Līdzi jāņem potēšanas pase.

Vecākiem vēlams mājās jau rakstveidā sagatavot jautājumus,lai vizītes laikā neaizmirstu kaut ko būtisku pajautāt.

Vizītes norise

Konsultācija ietver sevī sarunu ar vecākiem, bērna apskati un analīžu izvērtēšanu. Tiek izvērtēta svara un auguma atbilstība vecumam. Var tikt nozīmētas papildus analīzes, speciālistu konsultācijas vai izmeklējumi.

Pie pediatra Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā  var pierakstīties kā pie speciālista minētajos jautājumos, kā arī kā pie tiešās pieejamības ārsta, ja  pirmreizējam pacientam ir nosūtījums pie cita speciālista BKUS Konsultatīvā poliklīnikā, bet šī konsultācija rindas dēļ  iespējama tikai pēc ilgāka laika. Šajos gadījumos pediatrs veiks pirmos nepieciešamos izmeklējumus un nozīmēs ārstēšanu.

Diagnožu saraksts, ar kurām mēdz vērsties pie šī speciālista

Iespējamo izmeklējumu saraksts

Informatīvie materiāli

Miega higiēna maziem bērniem

Miegs ir nepieciešams visiem – gan bērniem, gan vecākiem –, tādēļ ir ļoti svarīgi iedibināt labus miega paradumus jau no mazotnes.

Miegs 3-12 mēnešu vecumā

Dzīves pirmajā gadā miega sadalījums ļoti mainās. Ja pirmajās nedēļās nav izteiktas „dienas” un „nakts”, tad, laikam ritot, bērniņi arvien vairāk sāk gulēt naktī, bet dienā ilgāk paliek nomodā.

Miegs 1-3 gadus vecam bērnam

Gulēto stundu skaits dažādiem bērniem var atšķirties, tādēļ par to nevajag satraukties, tomēr bērns caurmērā diennaktī guļ apmēram vienu un to pašu stundu daudzumu.

Miegs 3-5 gadus veciem bērniem

Lielākā daļa pirmsskolas vecuma bērnu guļ diendusas līdz 5–6 gadu vecumam. Daži bērni diendusu neguļ arī agrākā vecumā, un tas ir pilnīgi normāli.

Sievietes uzturs zīdīšanas laikā

Zīdīšanas laikā sievietei jāievēro veselīga uztura piramīdas pamatprincipi.  Drastiskas diētas zīdīšanas laikā neuzlabo ne mammas pašsajūtu, ne spēju veiksmīgi zīdīt.