Pārlekt uz galveno saturu

Cirkšņa trūce

Cirkšņa trūce, saukta arī par bērnu trūci vai slīpo trūci, ir iedzimta patoloģija.

Attēls
cirksna truce
Izveidots: 24. septembris, 2021. gads
Atjaunots: 30. novembris, 2022. gads

Vēderplēve izklāj vēdera dobumu no iekšpuses. Vēderplēves izaugums (processus vaginalis), ar kuru saistās cirkšņa trūces un hidrocēles veidošanās, ir kā vēderplēves kanāls, kurš iet cauri cirkšņa kanālam un var savienoties ar sēklinieka apvalkiem. Normā šis vēderplēves izaugums slēdzas. Ja tas nenotiek, tad ir iespēja, ka bērnam būs trūce vai hidrocēle. Šīs divas patoloģijas var izveidoties tad, ja zarnas vai vēdera dobuma šķidrums nonāk vēderplēves izaugumā.

    Simptomu apraksts

    • Cirkšņa rajona izvelvējums, kas palielinās bērnam raudot un stāvot kājās;
    • Veidojums nav sataustāms bērnam guļot;
    • Veidojums ir nesāpīgs, mīksts, taustot – viegli iespiežams.

    Cirkšņa trūce var iesprūst! Tādā gadījumā rodas veidojums, kuru nevar brīvi iespiest vēdera dobumā. Tas kļūst ciets, sāpīgs un mainās ādas krāsa virs tā. Ja bērnam cirkšņa trūces maisā ir iesprūdusi zarna, tās asins apgāde ir traucēta. Tas var novest pie nopietnām problēmām! Tātad, ja bērns ir izteikti nemierīgs, raud, ir lēkmjveida vēdersāpes, rodas vemšana un veidojums cirksnī ir ciets, sāpīgs un to nevar iespiest vēdera dobumā – nepieciešama neatliekama bērnu ķirurga apskate!

    Cēloņi

    Vienkāršā valodā runājot, cirkšņa trūce rodas, ja bērnam nav slēdzies kanāliņš, kas iet cauri cirkšņa kanālam. Zēniem pa šo kanālu sēklinieki no vēdera dobuma noslīd sēklinieku maisiņā – jau pirms dzimšanas. Meitenēm pie šī kanāla stiprinās dzemdi fiksējošās saites. Attiecīgi zēniem trūces maisā var iesprūst zarnu cilpa, meitenēm – olnīca ar olvadu.

    • Tā ir biežākā ķirurģiskā patoloģija bērnu vecuma;
    • Zēniem cirkšņa trūce sastopama biežāk nekā meitenēm;
    • Neiznēsātiem bērniem cirkšņa trūces risks ir lielāks nekā iznēsātiem.

    Izmeklējumu apraksts

    Cirkšņa trūci ārsts diagnosticē apskates laikā. Bērnu izmeklēs stāvus un guļus stāvoklī. Ar rokām saudzīgi iztaustīs bērna cirkšņus.

    Ārstniecība, simptomu mazināšana

    Ja cirkšņa trūce nav iesprūdusi, plānveida ārstēšana jāsāk organizēt tūlīt pēc tam, kad trūce ir diagnosticēta. Gaidīt nedrīkst!

    Cirkšņa trūces gadījumā ārstēšana ir ķirurģiska – jāveic operācija. Operācijas būtība ir vēderplēves izauguma slēgšana, lai caur to cirksnī nenonāktu: zarnas, vēdera šķidrums, lielā taukplēve, olnīca (meitenēm).

    Bērni, kuri vecāki par 3 gadiem, tiek operēti ķirurģijas dienas stacionārā. Tas nozīmē, ka pēc operācijas, ja viss ir kārtībā, var doties mājās tajā pašā dienā.

    Trūces iesprūšanas gadījumos nepieciešama neatliekama palīdzība – operācija veicama steidzami!

    Kādos gadījumos pēcoperācijas periodā ir jāsazinās ar bērna ģimenes ārstu vai jāvēršas bērnu slimnīcas neatliekamās palīdzības nodaļā?

    • Ja bērnam ir paaugstināta ķermeņa temperatūra (>38,5 °C);
    • Ja ap operācijas brūci ir apsārtums un no tās ir izdalījumi;
    • Asiņošana no operācijas brūces;
    • Ja ir sāpes operācijas brūces rajonā, kas nepāriet pēc pretsāpju medikamentu lietošanas;
    • Ja bērnam 8-12 stundu laikā pēc operācijas nav urinācijas;
    • Vemšana, bērns atsakās no ēdiena un dzērieniem.

    Iespējamā ārstniecība un rehabilitācija

    Saistītās ārstu specialitātes