Pārlekt uz galveno saturu

Deguna starpsienas asinsizplūdums jeb hematoma

Visbiežāk sejā tiek traumēts tieši deguns. Pēc deguna traumas var izveidoties deguna asinsizplūdums (hematoma), kas ir ļoti reta, bet nopietna diagnoze.

Attēls
deguns
Izveidots: 28. aprīlis, 2022. gads
Atjaunots: 30. novembris, 2022. gads

Deguna starpsienas asinsizplūdums jeb hematoma ir asins sakrāšanās starpsienā zem skrimšļa (perihondrs) vai kaula plēves (periosts). Tajā bieži attīstās strutains iekaisums. Ja asinsizplūdumu neatver un neārstē, ar laiku var attīstīties grūtības elpot caur degunu un izveidoties sedlveida deguns (deguna muguriņa ieliekusies uz leju).

Simptomu apraksts

Starpsienas asinsizplūdums parasti izveidojas 24–72 stundu laikā pēc traumas. Visbiežākais simptoms ir deguna aizlikums, kas var būt gan vienpusējs, gan abpusējs, tas ir atkarīgs no asinsizplūduma veida.

Retāk var būt sāpes degunā, izdalījumi no deguna, drudzis.

Lielākoties simptomi ir nespecifiski, piemēram, viegls deguna aizlikums.

Vislielākā uzmanība jāpievērš gadījumos, ja ir deguna ārēja deformācija vai deguna sāpes un, ja elpošana neatvieglojas pēc deguna dekongestantu (preparāti, kas mazina deguna gļotādas tūsku) lietošanas.

Cēloņi

Deguna starpsienas asinsizplūdums veidojas pie sejas traumām. Traumas smagumam nav nozīmes, jo asinsizplūdumu var izraisīt arī neliela trauma. Tā kā visi pacienti nenonāk pie LOR speciālista, nav zināms, cik bieži attīstās deguna starpsienas asinsizplūdums. Bet ir zināms, ka ar to saskaras 0,8–1,6% no deguna traumas pacientiem, kuri nonāk pie LOR speciālista.

Izmeklējumu apraksts

Rinoskopija – izmeklējot deguna dobumu ar īpašu spoguli (rinoskopu), var redzēt deguna starpsienas asimetriju, zilganu vai sarkanīgu gļotādu. Palpējot asinsizplūdumu, tas ir mīksts.

Ļoti reti, ja diagnoze nav skaidra, veic datortomogrāfijas izmeklējumu.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Asinsizplūdumu atver lokālā vai vispārējā anestēzijā. Atvērto vietu iztīra no asinīm, ieliek drenu un tamponus vai silikona plāksnītes. Drenu var izņemt pēc 2–3 dienām, kad no tā vairs nav izdalījumu. Silikona plāksnītes izņem pēc 5–7 dienām.

Pielieto antibiotikas, jo ir liels risks izveidoties strutainam iekaisumam.

Iespējamā ārstniecība un rehabilitācija

Profilakse

Pēc drenāžas ir jāapmeklē LOR speciālists, lai novērtētu, vai nav attīstījušās kādas komplikācijas, kuras savlaicīgi jānovērš.

Savlaicīga ārstēšana nepieciešama tāpēc, ka asinsizplūdumā var ātri attīstīties strutains iekaisums. Ja nerīkojas laikus, var būt paliekošas elpošanas grūtības un attīstīties deguna ārējā deformācija deguna starpsienas skrimšļa deformācijas dēļ.

Saistītās ārstu specialitātes

Informatīvie materiāli