Pārlekt uz galveno saturu

Diabētiskā retinopātija

Diabētiskā retinopātija (DR) ir cukura diabēta radītas izmaiņas acs mugurējā daļā (tīklenē).

Attēls
redze
Izveidots: 21. februāris, 2022. gads
Atjaunots: 7. jūnijs, 2023. gads

Diabētiskā retinopātija ir viens no redzes zuduma cēloņiem pacientiem vecuma grupā no 25 līdz 74 gadiem.

Risks attīstīties diabētiskai retinopātijai ir cieši saistīts ar ilgi noritošu cukura diabētu un sliktu glikozes kontroli. Izmaiņas tīklenē pie cukura diabēta parādās vidēji pēc 15 slimības gadiem, bet pacientiem ar slikti kontrolētu glikozes līmeni retinopātija attīstās ātrāk.

DR skar vidēji 40% pacientu ar cukura diabētu, biežāk pirmā tipa cukura diabēta gadījumā. 10% gadījumu retinopātija ir redzi apdraudoša.

Riska faktori:

  • Diabēta ilgums;
  • Slikti kontrolēts diabēts;
  • Grūtniecība (bieži tiek asociēta ar straujāku DR progresēšanu);
  • Hipertensija jeb paaugstināts asinsspiediens. Tā kontrole ir svarīga tieši 2. tipa cukura diabēta gadījumā, vēlamais asinsspiediens – mazāk par 140/80 mmHg;
  • Nefropātija (progresējošs nieru funkcijas zudums), smagos gadījumos to saista ar DR pasliktināšanos;
  • Citi riska faktori – hiperlipidēmija (palielināts tauku daudzums asinīs), smēķēšana, kataraktas operācija, aptaukošanās, anēmija.

Diabētisko retinopātiju iedala divās grupās – neproliferatīvā jeb agrīnā forma un proliferatīvā jeb vēlīnā forma. Agrīnā formā tīklenē neparādās jauni asinsvadi, savukārt vēlīnā parādās.

Neproliferatīvā jeb agrīnā DR

Cukura diabēta radītas agrīnās izmaiņas tīklenē:

  • Mikroaneirismas jeb asinsvadu paplašināšanās (skat. 1. attēlu).
  • Intraretinālās hemorāģijas jeb asinsizplūdumi tīklenē (skat. 1. attēlu).
  • Vēnu nevienmērīga dilatācija, izlocīšanās (skat. 2. attēlu).
Attēls
acs mugurējās daļas foto

1. attēls. NPDR acs mugurējās daļas foto. Mikroaneirismas (bulta), intraretinālās hemorāģijas (zvaigzne).

Attēls
acs mugurējās daļas

2. attēls. NPDR acs mugurējās daļas foto. Vēnu sieniņas sabiezēšana, nevienmērīga dilatācija (bultas).

Šajā stadijā pacienti redzes funkciju var zaudēt divu mehānismu rezultātā:

  1. Palielinātas intraretinālās asinsvadu caurlaidības dēļ var attīstīties makulas (tīklenes centrālās daļas) tūska.
  2. Dažādas pakāpes intraretinālās kapilāru nosprostošanās dēļ attīstās makulas išēmija.
Attēls
Okulokoherentās tomogrāfijas attēls – normāls makulas rajons

3. attēls. Okulokoherentās tomogrāfijas attēls – normāls makulas rajons.

Attēls
Okulokoherentās tomogrāfijas attēls – cistveida makulas tūska

4. attēls. Okulokoherentās tomogrāfijas attēls – cistveida makulas tūska.

Proliferatīvā jeb vēlīnās formas DR  

Tās ir cukura diabēta radītas smagas izmaiņas tīklenē. Tīklenes išēmijas rezultātā izdalās faktori, kas veicina jaunu asinsvadu veidošanos, ko sauc par neovaskularizāciju (skat. 5. attēlu). Brīdī, kad tīklenē parādās jaunveidoti asinsvadi, DR iegūst šādu nosaukumu. Proliferatīvā DR ir smaga, jo tā var atņemt gan centrālo, gan perifēro redzi.

Attēls
Proliferatīvā DR – smaga neovaskularizācija

5. attēls. Proliferatīvā DR – smaga neovaskularizācija (norobežots ar zvaigznēm).

Komplikācijas

Asinsizplūdums stiklveida ķermenī – jaunie asinsvadi var asiņot, aizpildot acs centrālo daļu (stiklveida ķermeni). Ja asiņošana ir neliela, tad redzes laukā parādās sīki peldoši punktiņi, bet, ja asiņošana ir masīva, tā var aizpildīt visu stiklveida ķermeni, tādējādi pilnībā bloķējot redzi. Parasti hemorāģijas stiklveida ķermenī neatstāj paliekošu redzes zudumu, tās dažu nedēļu vai mēnešu laikā uzsūcas.

Tīklenes atslāņošanās – jaunie asinsvadi stimulē rētaudu veidošanos tīklenē, un tas var tīkleni noraut no tās dabiskās atrašanās vietas.

Neovaskulāra glaukoma – jaunie asinsvadi var ieaugt acs priekšējās kameras kaktā, tādējādi traucējot intraokulārā šķidruma normālu atteci. Paaugstinātais spiediens var bojāt nervu šķiedras, kas pārnes attēlu no tīklenes uz smadzenēm (redzes nervs).

Aklums – to var radīt diabētiskā retinopātija, makulas tūska, glaukoma vai šo stāvokļu kombinācija, īpaši, ja viss ir slikti kontrolēts.

Simptomu apraksts

Lielākoties pacientiem nav ar acu veselību saistītu simptomu līdz pat slimības vēlīnai stadijai. Diabētiskās retinopātijas simptomi biežāk skar abas acis.

Cēloņi

DR galvenokārt ir mikroangiopātija (augstais glikozes līmenis bojā mazos tīklenes asinsvadus jeb kapilārus). Kapilāri var izstiepties, parādās mikroaneirismas, tie var kļūt caurlaidīgi, un asins caurspīdīgā daļa (serums) viegli no asinsvadiem nokļūst tīklenes audos, tāpēc attīstās tūska. Tīklenes kapilāri var tikt daļēji vai pilnībā nosprostoti, tāpēc tīklenei netiek pilnvērtīgi piegādāts skābeklis un barības vielas, līdz ar to tīklenes audi iet bojā (tīklenes išēmija). Audu hipoksijas (skābekļa daudzuma samazināšanās organisma audos) dēļ izdalās faktori, kas veicina jaunu asinsvadu veidošanos (neovaskularizāciju), tie ir trausli un viegli plīst, tāpēc attīstās hemorāģijas jeb asinsizplūdumi.

Izmeklējumu apraksts

Oftalmoskopija – acīs iepilina zīlītes paplašinošus pilienus, tas ļauj speciālistam ar speciālas lēcas palīdzību apskatīt acs iekšpusi.

Okulokoherentā tomogrāfija ļauj izvērtēt tīkleni šķērsgriezumā, novērtēt tās biezumu, tūskas esamību.

Fluorescīna angiogrāfija – vēnā injicē krāsvielu (fluorescīnu), kas, izplatoties pa asinsvadiem, nonāk līdz tīklenei, un ar speciālas kameras palīdzību tiek uzņemtas bildes, lai izvērtētu, kā kontrastviela ceļo pa tīklenes asinsvadiem. Šis izmeklējums ļauj novērtēt asinsvadu nosprostojumus, to caurlaidību, jaunveidotu asinsvadu esamību.

Skrīnings

Skrīnings jāveic pirmreizēja cukura diabēta diagnosticēšanas brīdī neatkarīgi no vecuma.

Ja bērns saslimis ar diabētu līdz pubertātes sākumam, nākamā apskate jāveic 10 gadu vecumā vai līdz ar pubertātes sākumu. Ja saslimis agrāk, nākamā apskate jāveic divus gadus pēc diagnozes noteikšanas. Skrīninga apskates veicamas reizi gadā vai biežāk, ja pastāv augsts redzes zuduma risks.

Ja bērns saslimis ar diabētu pubertātes laikā, nākamā apskate jāveic pēc diviem gadiem. Skrīninga apskates veicamas reizi gadā vai biežāk, ja pastāv augsts redzes zuduma risks.

Pacientiem ar sliktu diabēta kompensāciju un diagnosticētu neproliferatīvo jeb agrīno retinopātiju skrīnings nepieciešams pirms terapijas intensificēšanas kompensācijas uzlabošanai un ar trīs mēnešu intervālu gada garumā (uzlabojoties slikti kompensēta diabēta kompensācijai, iespējama retinopātijas progresēšana).

Skrīninga mērķis ir konstatēt agrīnas cukura diabēta radītas izmaiņas tīklenē, kuras var būt atgriezeniskas. Lai agrīni nosūtītu uz lāzerprocedūrām, kas var novērst tālāku slimības progresiju un redzes zudumu.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Svarīgākais – sistēmiska glikozes kontrole.

Lipīdu un hipertensijas kontrole.

Anti-VEGF medikamenti (bevacizumab, aflibercept, ranibizumab) ļauj samazināt tūsku makulas rajonā.

Lāzerķirurģija palīdz samazināt tīklenes tūsku, novērst jaunu asinsvadu veidošanos.

Vitrektomiju (ķirurģisku operāciju) veic smagas proliferatīvas DR gadījumā.

Saistītās ārstu specialitātes

Informatīvie materiāli

Kā saņemt Reto slimību pacientu ID karti

No 2019. gada RSKC ir sākta Reto slimību pacientu identifikācijas karšu izsniegšana pacientiem ar retām slimībām. Karte ir pacienta brīvprātīga izvēle, un tā tiek izsniegta bez maksas. Šo karti var iegūt RS pacients, kas ir reģistrēts reto slimību reģistrā.

Saistītas tēmas

Diabēts

Cukura diabēts ir hroniska vielmaiņas saslimšana, kuru raksturo paaugstināts glikozes (cukura) līmenis asinīs insulīna trūkuma, insulīna darbības traucējumu vai abu šo iemeslu kombinācijas dēļ.

Retās slimības

Reta slimība ir dzīvību apdraudoša vai hroniski novājinoša slimība, kas skar salīdzinoši maz cilvēku. Cilvēkiem ar retu slimību ir nepieciešama īpaša aprūpe un sociālais atbalsts.

Apakštēma

Redze

Redzes sajūtas sniedz informāciju par priekšmetu formu, lielumu, krāsu un dod organismam iespēju pareizi orientēties ārējās vides apstākļos.

The American Academy of Ophthalmology. Diabetic retinopathy. BCSC Section 12, Retina and Vitreous. 2019.

1. attēls. NPDR acs mugurējās daļas foto. Mikroaneirismas (bulta), intraretinālās hemorāģijas (zvaigzne) Reproduced with permission from: Early Treatment Diabetic Retinopathy Study Research Group. Grading diabetic retinopathy from stereoscopic colour fundus photographs--an extension of the modified Airlie House classification. ETDRS report number 10. Ophthalmology 1991; 98:786. Copyright © 1991 Fundus Photograph Reading Center Department of Ophthalmology & Visual Sciences University of Wisconsin – Madison.

2. attēls. NPDR acs mugurējās daļas foto. Vēnu sieniņas sabiezēšana, nevienmērīga dilatācija (bultas).

Reproduced with permission from: Early Treatment Diabetic Retinopathy Study Research Group. Grading diabetic retinopathy from stereoscopic colour fundus photographs--an extension of the modified Airlie House classification. ETDRS report number 10. Ophthalmology 1991; 98:786. Copyright © 1991 Fundus Photograph Reading Center Department of Ophthalmology & Visual Sciences University of Wisconsin – Madison.