Pārlekt uz galveno saturu

Dilatācijas kardiomiopātija

Dilatācijas kardiomiopātija ir sirds muskuļa slimība, kad muskulis kļūst plāns un nespēj sarauties gana stipri.

Attēls
kardio
Izveidots: 7. jūnijs, 2022. gads
Atjaunots: 19. janvāris, 2023. gads

Rezultātā sirds kambaris kļūst plašs (dilatējas) un nespēj pienācīgi pumpēt asinis uz ķermeni. Visbiežāk dilatācijas kardiomiopātija skar sirds kreiso kambari. Dilatācijas kardiomiopātija var skart bērnus jebkurā vecumā.

Simptomu apraksts

Sākotnēji dilatācijas kardiomiopātijai var nebūt nekādi simptomi. Vēlāk var parādīties nogurums, elpas trūkums, paātrināta elpošana, stenēšana, grūtības fiziskas slodzes laikā, sāpes krūtīs, ātra sirdsdarbība, retāk vemšana, sāpes vēderā. Zīdaiņiem var būt apetītes trūkums, nespēja ēst, svara zudums, svīšana pie slodzes (ēšanas), paātrināta un/vai apgrūtināta elpošana, miegainums, bāla āda. Atsevišķos gadījumos ārsts var izklausīt troksni virs sirds.

Cēloņi

Atrast konkrētu slimības cēloni ir ļoti grūti. Bieži to atklāt neizdodas, tad to dēvē par idiopātisku dilatācijas kardiomiopātiju.

Iespējamie cēloņi:
  • Sirds muskuļa iekaisums jeb miokardīts (vīrusu, baktēriju u.c. cēloņi);
  • Sirdi apasiņojošo artēriju (vainagartēriju) patoloģija;
  • Uzturvielu deficīts;
  • Medikamentu toksiska ietekme uz sirds muskuli;
  • Vielmaiņas saslimšanas;
  • Ģenētiskas saslimšanas.

Izmeklējumu apraksts

Bērnam tiks veikts krūškurvja rentgens, elektrokardiogramma, ehokardiogrāfija, asins analīzes, Holtera monitorēšana (diennakts sirds ritma pieraksts). Diagnozes precizēšanai atsevišķos gadījumos tiks veikta arī sirds magnētiskā resonance, datortomogrāfija vai angiogrāfija.

Iespējamo izmeklējumu saraksts

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Dilatācijas kardiomiopātija visbiežāk nevar tikt izārstēta pilnībā (ar atsevišķiem izņēmumiem, piemēram, pie muskuļa iekaisuma, uzturvielu deficīta), tomēr, pielietojot pareizu ārstēšanu, var tikt ievērojami kontrolēti slimības simptomi, mazināti riski un uzlabota dzīves kvalitāte. Atkarībā no stāvokļa smaguma bērna ārstēšana var tikt uzsākta gan intensīvās terapijas nodaļā ar medikamentiem, kurus ievada vēnā nepārtraukti, gan kardioloģijas nodaļā, saņemot medikamentus sīrupa, pulverīšu vai tablešu veidā.

Bērns saņems vairāku veidu medikamentus: zāles, kas veicina čurāšanu, lai atveglotu sirds darbu, izvadot lieko šķidrumu no organisma; zāles, kas paplašina asinsvadus, atvieglojot sirds darbu; zāles, kas uzlabo sirds muskuļa saraušanos; zāles, kas stabilizē sirds ritmu; zāles, kas neļauj veidoties trombiem, u.c. 

Ja pacientam medikamentozā terapija nesniedz vēlamo efektu un stāvoklis pasliktinās, retos gadījumos var tikt pielietotas mehāniskas ierīces, kuras veic sirds darbu, kā arī, ja visas iespējamās ārstēšanās metodes ir izsmeltas un saglabājas nozīmīga sirds mazspēja, var tikt veikta sirds transplantācija.

Papildus medikamentozai terapijai, bērnam ir svarīgi  saņemt sabalansētu, pilnvērtīgu, adekvātas kalorāžas uzturu. Zīdaiņa vecumā dažkārt nepieciešama arī papildus barošana caur zondi, kas ievadīta bērna kuņģī.

Ja nav citi specifiski ārsta norādījumi, bērni savu spēju robežās varēs dzīvot aktīvu dzīvi, iet skolā, tomēr tiks liegta dalība sacensību sporta veidos.

Profilakse

Jūsu bērns būs regulārā bērnu kardiologa uzraudzībā. Sākotnēji kontroles poliklīnikā vai kardioloģijas nodaļā būs biežākas (vismaz reizi mēnesī), ar laiku tās kļūs retākas. Paredzamas arī kontroles izmeklēšanas stacionārā, asins analīžu kontrole u.c. izmeklējumi.

Prognoze būs atkarīga no slimības cēloņa, atbildes uz medikamentozo ārstēšanu, bērna vecuma un citiem faktoriem. Katrā gadījumā tas tiks izrunāts individuāli. 

Saistītās ārstu specialitātes

Saistītas tēmas

Kardioloģija

Kardioloģija ir medicīnas nozare, kas nodarbojas ar sirds un asinsvadu sistēmas slimību pētniecību, diagnostiku, ārstēšanu, profilaksi un rehabilitāciju.