Pārlekt uz galveno saturu

Fenilketonūrija diēta

Fenilketonūrijas gadījumā nedrīkst uzturā lietot gaļu, zivis, piena produktus, olas, pākšaugus, soju un sojas produktus, riekstus un sēklas, parastus miltus, maizi un graudaugus.

Attēls
Veselīgs uzturs
Izveidots: 26. janvāris, 2022. gads
Atjaunots: 12. janvāris, 2023. gads

Nedrīkst lietot saldinātāju aspartāmu, jo aspartāms sastāv no divām aminoskābēm – fenilalanīna un aspartāmskābes. Kad aspartāms nonāk organismā, tas tiek sašķelts, un organismā nonāk fenilalanīns, tāpēc aspartāmu saturoši produkti nav atļauti. Aspartāmu apzīmē ar E951, savukārt aspartāma sāļus ar E962. Obligāti jāpievērš uzmanība produktu un medikamentu sastāvam un jāpārliecinās, ka to sastāvā nav aspartāma vai aspartāma sāļu.  

Drīkst lietot produktus, kuri satur maz olbaltumvielu, piemēram, augļus, dārzeņus un speciālus produktus ar samazinātu olbaltumvielu daudzumu (speciālus miltus un makaronus, rīsus, speciālu piena dzērienu).

Uzmanīgi jālieto produkti, kuri satur nedaudz olbaltumvielu. Šos produktus var lietot, bet tos nepieciešams svērt un drīkst lietot tikai noteiktā daudzumā. Atļautais olbaltumvielu daudzums dienā katram pacientam ir atšķirīgs, tas ir atkarīgs no fenilalanīna rādītājiem asinīs, no vecuma un augšanas tempa, fizisko aktivitāšu daudzuma ikdienā. Konsultācijas laikā uztura speciālists vai ārsts pastāstīs, cik daudz proteīna vienību jums vai jūsu bērnam jāuzņem ar pārtiku (aptuvenie produktu daudzumi ir zemāk), bet ikdienā ļoti svarīgi kontrolēt olbaltumvielu daudzumu un skaitīt proteīna vienības (OV). Pārtikas produktu daudzums, kas satur vienu proteīna vienību (OV) jeb 1 gramu olbaltumvielu, piemēram, brokoļi, puķkāposti – 60 g, kartupeļi – 80 g, cepti kartupeļi – 55 g, rīsi (nepagatavoti) – 15 g, kefīrs, saldais krējums – 30 g, skābais krējums – 35 g, piens 40 g.

Specializētus aminoskābju maisījumus un pārtikas produktus jums vai jūsu bērnam izrakstīs uztura speciālists, un tie tiks piegādāti jums uz mājām. Specializēto maisījumu, kas nesatur fenilalanīnu, nav jāpērk par saviem līdzekļiem, to apmaksā valsts.

Katram pacientam ir ļoti svarīgi savlaicīgi apmeklēt uztura speciālistu un ārstu, lai konsultācijas laikā speciālists vairāk pastāstītu par atbilstošu uztura terapiju un atbildētu uz jautājumiem.

Saistītās diagnozes