Pārlekt uz galveno saturu

Garais klepus

Garais klepus ir akūta, ļoti lipīga bērnu infekcijas slimība, kuru ierosina baktērijas Bordetella pertussis un Bordetella parapertussis.

Attēls
klepus
Izveidots: 10. novembris, 2021. gads
Atjaunots: 28. februāris, 2023. gads

Garais klepus ir ļoti bīstama slimība, sevišķi jaundzimušajiem un zīdaiņiem. Smagas lēkmes laikā var rasties plaušu bojājums, galvas smadzeņu bojājums skābekļa trūkuma dēļ vai pat iestāties nāve.

Neimūnām personām pēc saskares ar izraisītāju slimība attīstās 70–75% gadījumu. Jaundzimušajiem un zīdaiņiem, īpaši vecumā līdz 2 mēnešiem, garais klepus ir ļoti bīstama slimība. Smagas lēkmes laikā var rasties plaušu bojājums, galvas smadzeņu bojājums skābekļa trūkuma dēļ vai pat iestāties nāve.

Simptomu apraksts

Slimībai raksturīgas spazmatiskas klepus lēkmes, kas beidzas ar krēpu izdalīšanos, vemšanu vai ģīboni. Zīdaiņiem var uz brīdi apstāties elpošana. Bērnam veicot ieelpu, rodas svilpjoša skaņa. Laikā starp lēkmēm jūsu bērna pašsajūta var būt apmierinoša. Garā klepus inkubācijas periods ir vidēji 7–8 dienas.

Sākumā viegls klepus, tad spazmatiskas klepus lēkmes ar raksturīgo svilpienu, bērnam ievelkot gaisu. Zīdaiņiem klepus lēkmes ar krampjiem, elpošanas apstāšanos, samazinātu sirdsdarbību.

Pusaudžiem ilgstošs (līdz četriem mēnešiem) klepus bez spazmām, pēc klepus vemšanas var nebūt.

Cēloņi

Šī bakteriālā infekcija izplatās gaisa pilienu ceļā (elpojot, runājot, klepojot vai šķaudot).

Vienīgais infekcijas avots ir inficēti cilvēki, kuriem var būt ļoti viegli slimības simptomi, taču viņi var izdalīt slimības izraisītāju vairākas nedēļas.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Kas jādara vecākiem?

  1. Ja bērnam saaukstēšanās simptomi nepāriet un pastiprinās klepus lēkmes, izsauciet ārstu.
  2. Ja jums šķiet, ka bērnam ir garais klepus, steidzami izsauciet ārstu un izolējiet bērnu.
  3. Līdz atbrauc ārsts, drudža gadījumā dodiet bērnam prettemperatūras līdzekļus atbilstoši bērna svaram. Ibuprofēnu 10 mg/kg vai paracetamolu 15mg/kg. Abi medikamenti ir pieejami suspensijas veidā. Maziem bērniem ir pieejamas paracetamola rektālās svecītes.
  4. Klepus lēkmes laikā nosēdiniet un pieturiet bērnu uz priekšu viegli saliektā stāvoklī. Turiet blakus bļodu, jo bērnam pēc lēkmes var sākties vemšana.
  5. Bērns jāizolē piecas dienas no antibakteriālās terapijas uzsākšanas.
  6. Informējiet savu ārstu par kontaktpersonām ar slimo bērnu. Personām, kuras ir bijušas ciešā kontaktā ar slimu bērnu, noteikti jāuzsāk antibakteriālā terapija.
  7. Ja esat grūtniece pēdējā grūtniecības nedēļā, jums noteikti būs jāveic profilakses pasākumi.

Profilakse

Vakcinācija pret garo klepu Latvijā uzsākta 1958. gadā. Līdz 1 gada vecumam bērnam ir jāsaņem trīs vakcīnas devas, bet līdz 15 mēnešu vecumam – ceturtā deva, 7 gadu vecumā – piektā deva.

Speciālisti, pie kā vērsties

Ja ir aizdomas par garo klepu, nekavējoties jāsazinās ar ārstu!

Saistītās ārstu specialitātes