Pārlekt uz galveno saturu

Grieztas vai plēstas brūces auss gliemežnīcā

Spēlējoties, kāpelējot vai piedaloties sporta aktivitātēs, bērni var gūt nelielus skrāpējumus, plēstas vai grieztas brūces auss gliemežnīcā. Ar lielāko daļu šo traumu var tikt galā mājas apstākļos.

Attēls
bērna auss
Izveidots: 24. janvāris, 2022. gads
Atjaunots: 18. janvāris, 2023. gads

Pirmā palīdzība virspusējiem griezumiem un brūcēm

 1. Nomieriniet  bērnu un ļaujiet viņam apzināties, ka varat palīdzēt;
 2. Piespiediet pie brūces tīru drānu vai apsēju un turiet vairākas minūtes, lai apturētu asiņošanu;
 3. Kārtīgi nomazgājiet rokas;
 4. Griezuma vietu rūpīgi nomazgājiet ar ūdeni, bet neberziet brūci. Izņemiet no brūces netīrumus. Netīrs griezums vai skrāpējums var veicināt iekaisumu un rētas veidošanos;
 5. Uzklājiet antiseptisku losjonu vai krēmu;
 6. Pārklājiet brūci ar pārsēju vai plāksteri;
 7. Katru dienu pārbaudiet brūci un turiet to tīru un sausu;
 8. Jebkura auss gliemežnīcas skrimšļa brūce, kas nav tikai virspusējs griezums vai ievainojums, jāizvērtē ārstam, lai piemērotu atbilstošu ārstēšanu;
 9. Uz zilumiem un pietūkumiem var likt ledus kompresi pirmo 24 stundu laikā ik pēc 1–2 stundām, noturot to 10–15 minūtes. Ledus kompresi nelieciet tieši uz ādas, bet ietiniet to sausā, plānā dvielīti;
 10. Auss gliemežnīcas trula vai sista trauma var radīt lielu asinsizplūdumu jeb hematomu gliemežnīcā (asins krāšanos zemādā). Šajā gadījumā nepieciešama ārsta konsultācija, lai izvērtētu tālākās ārstēšanas nepieciešamību. Trauma, kas skārusi auss skrimsli un izveidojusi hematomu skrimšļa plēvē, var veicināt paliekošu skrimšļa deformāciju un tā sauktās “puķkāposta auss” attīstību;
 11. Sadzijušiem griezumiem un brūcēm izmantojiet saules aizsargkrēmu ar SPF 15 vai vairāk, lai novērstu rētaudu veidošanos.

Cēloņi

Traumas iegūst sadzīviskos apstākļos, piemēram, spēlējoties, sportojot, kāpelējot.

Profilakse

Pastāstiet bērnam, ka nedrīkst ausīs ievietot svešķermeņus vai bakstīt ausis, piemēram, ar zīmuli vai kosmētikas kociņu.
Iemāciet bērnam valkāt aizsargus un ķiveri sporta aktivitātēs.
Ja bērns plāno veikt pīrsingu, pārliecinieties, ka to dara profesionālis. Pēc tam rūpējieties par bērna ausīm saskaņā ar speciālista norādījumiem.

Speciālisti, pie kā vērsties

Kad jāzvana ģimenes ārstam?
Brūce stipri asiņo, asiņošana neapstājas pēc 5–10 minūšu ilga tieša spiediena. Ja asiņošana ir ļoti stipra, turiet spiedošu pārsēju 5–10 minūtes, nenoņemot to. Ja audums ir piesūcies ar asinīm, uzlieciet uz vecā auduma jaunu drānu. Nenoņemiet sākotnēji uzlikto drānu.
Dziļa vai gara brūce (vairāk nekā 1 cm).
Ar netīru vai sarūsējušu priekšmetu durta brūce.
Brūce ar netīrumiem, akmeņiem vai granti.
Plēstas, nelīdzenas brūces malas.
Kostas brūces (izraisījis dzīvnieka vai cilvēka kodiens).
Ļoti sāpīga brūce vai ja jums ir aizdomas par galvaskausa lūzumu.
Infekcijas pazīmes, piemēram, karstums brūces vietā, apsārtums, pietūkums vai izdalījumi, pat ja griezums vai brūce ir neliela.

Sazinieties ar ģimenes ārstu arī tad, ja bērnam pēdējo piecu gadu laikā nav veikta stingumkrampju vakcinācija.

Saistītās ārstu specialitātes

Saistītas tēmas

Drošība

Dažādas nelaimes notiek arī tad, ja vecāki ir rūpīgi un uzmanīgi. Pieaugušie spēj pasargāt bērnus, radot viņiem drošu vidi un novēršot iespējamas traumas un riskus.

Apakštēma

Dzirde

Dzirde ir viena no būtiskākajām cilvēka maņām.