Pārlekt uz galveno saturu

Helikobaktēriju infekcija

H. pylori ir baktērija, kas inficē kuņģi. H.pylori slēpjas zem kuņģa gļotu slāņa, un atsevišķos gadījumos infekcija bojā kuņģa gļotādu, izraisot eroziju vai čūlu.

Attēls
zarnas
Izveidots: 9. jūnijs, 2022. gads
Atjaunots: 2. decembris, 2022. gads

Dažās valstīs H. pylori ir diezgan izplatīta infekcija. Galvenokārt to iegūst pirmajos piecos dzīves gados. Pēc šī vecuma jauni inficēšanās gadījumi ir retāk novērojami.

Iespējamās H.pylori sekas

Visiem inficētajiem bērniem ir nelielas iekaisuma pazīmes kuņģī (gastrīts), kas lielākajai daļai neizraisa ne simptomus, ne problēmas. Dažiem inficētajiem bērniem izveidojas čūla divpadsmitpirkstu zarnā vai kuņģī. Ļoti reti  pieaugušo vecumā var attīstīties ļaundabīgs audzējs (kuņģa vēzis vai limfoma).

Simptomu apraksts

Bez ārstēšanas baktērija saglabājas kuņģī, bet lielākajai daļai inficēto bērnu nav simptomu. Dažiem bērniem var rasties simptomi, tostarp sāpes vēderā, slikta dūša un vemšana.

Izmeklējumu apraksts

Sākotnējā diagnostika notiek,  veicot augšējā gremošanas trakta endoskopijas izmeklējumu ar biopsijām. Tas parāda, vai ir čūla, un ļauj paņemt mazus audu paraugus, lai veiktu pārbaudes ar mikroskopu (histoloģija) un dažos gadījumos noskaidrotu, kuras antibiotikas vislabāk iedarbosies uz baktērijām.

Bērnu ārstēšana nedrīkst balstīties uz fēču analīzēm, elptestu vai asins analīzēm.

Iespējamo izmeklējumu saraksts

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Ir nepieciešami vismaz divi dažādu antibiotiku veidi, kā arī skābi nomācošas zāles (protonu sūkņa inhibitors, PSI).

Lai veiksmīgi izārstētu infekciju, zāles jālieto, kā noteicis ārsts (deva un ilgums). Katru uzņemto devu  ieteicams atzīmēt dienasgrāmatā.

Baktērijas dzīvo zem gļotu slāņa, tāpēc ir grūti sasniedzamas zālēm. Tikai dažas antibiotikas var nogalināt šīs baktērijas. Daudzas H. pylori baktērijas ir noturīgas pret biežāk lietotajām  antibiotikām, tāpēc tās neiedarbojas.

Ja jūsu bērnam ir alerģija pret kādu no antibiotikām, pirms ārstēšanas sākuma informējiet par to ārstu.

Ārstēšana var izraisīt blakusparādības. Lietojot antibiotikas, diezgan bieži var parādīties tādas blakusparādības  kā  caureja,  sāpes  vēderā vai vemšana. Sazinieties ar ārstu, ja tās izpaužas tik smagi, ka jāpārtrauc zāļu lietošana.

Kā var noteikt, vai ārstēšana ir bijusi sekmīga?

Simptomu izzušana vai to izmaiņas nenorāda uz to, vai infekcija ir izārstēta. Lai noteiktu, vai ārstēšana ir bijusi sekmīga, nepieciešama diagnostiskā  pārbaude 6 līdz 8  nedēļas pēc ārstēšanas.

Tiek izmantota viena no šādām pārbaudēm:

  • 13C-urea elptests (UET);
  • Fēču izmeklējums; 
  • Atkārtota endoskopija, ja tā ir indicēta.

Šo izmeklējumu rezultāti ir ticami tikai tad, ja antibiotiku lietošana ir pārtraukta vismaz 4 nedēļas pirms izmeklējuma un skābi nomācošu zāļu (PSI) lietošana – vismaz  2  nedēļas pirms izmeklējuma.

Profilakse

Pēc izārstēšanās jauni inficēšanās gadījumi ir reti. Atkārtotas inficēšanas profilaksei nav nepieciešams veikt izmeklējumus ģimenes locekļiem, kuriem nav sūdzību.

Ja rodas jautājumi, sazinieties ar pediatru vai bērnu gastroenterologu.

Saistītās ārstu specialitātes