Pārlekt uz galveno saturu

Hemangioma

Hemangioma ir sīko asinsvadu jeb kapilāru haotiska ieaugšana zemādas vai ādas slāņos, kas no malas izskatās kā sārts ādas plankums.

Attēls
hemangioma
Izveidots: 16. maijs, 2022. gads
Atjaunots: 2. decembris, 2022. gads

Dažreiz, bērnam piedzimstot, vecāki ierauga hemanginomu – sārtu punktiņu uz viņa ādas, kas strauji sākt augt. Citreiz šāds veidojums ir paliels un labi redzams uzreiz. Tas var atrasties uz jebkuras ķermeņa daļas – rokām, kājām, sejas, vēdera, dzimumorgāniem. Hemangioma bērnu neapdraud!

Hemangioma ir sīko asinsvadu jeb kapilāru haotiska ieaugšana zemādas vai ādas slāņos, kas no malas izskatās kā sārts ādas plankums. Hemangioma ir visbiežāk sastopamais labdabīgais asinsvadu veidojums, kas skar līdz pat 10 % no visiem bērniem. Tā strauji aug pirmo 6 dzīves mēnešu laikā un pakāpeniski mazinās no 2 līdz 8 gadu vecumam. Pēc šī perioda vēro ādas kosmētiskas izmaiņas: aptumšošanos, rētošanos, retāk – funkcionālus defektus. Visbiežāk hemangiomas atrodas uz sejas, kakla, ķermeņa, retāk uz rokām vai kājām.

Salīdzinoši reti rodas izčūlojumi uz hemangiomu virsmām un asiņošana no tām. Var sākties arī hemangiomu inficēšanās.

Attēls
malformācijas

1. attēls. Hemangioma.

Simptomu apraksts

Attēls
malformācijas 2

2. attēls.

Attēls
malformācijas 3

3. attēls.

Izmeklējumu apraksts

Visbiežāk diagnozi uzstāda bērna apskates laikā. Ārsts var palūgt ik pa laikam fotografēt defektu, lai vērotu veidojuma izmaiņas. Ja bērnam ir 3 vai vairāk hemangiomas, speciālists var nozīmēt papildu izmeklēšanu, piemēram ultrasonogrāfiju, datortomogrāfiju vai kodolmagnētisko rezonansi.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Apmēram 75 % gadījumu hemangiomām nav nepieciešama īpaša ārstēšana. To gaita ir labvēlīga, veidojums pazūd pats līdz 2–8 gadu vecumam. Retos gadījumos, kad hemangioma prasa ārstēšanu, jāapmeklē bērnu ķirurgs.

Ārstēšana var būt vietēja (lokāla) vai vispārēja (sistēmiska). Lokāla ārstēšana nozīmē, ka ārsts cenšas tikt galā ar veidojumu, ietekmējot tieši to, piemēram, smērējot ziedi, veicot procedūru. Sistēmiska ārstēšana paredz medikamentu lietošanu, pēc kuru iedarbības veidojums mazināsies.

Lokālā ārstēšanā izmanto propranolola ziedes. Virspusēju hemangiomu gadījumā izmanto lāzerablāciju. Ķirurģisku operāciju veic reti, jo pamatojums tai visbiežāk ir kosmētisks, nevis ārstniecisks. Sistēmiska ārstēšana paredz propranolola, retāk – prednizolona lietošanu. Dziļo un jaukto hemangiomu ārstēšanai veic asinsvadu nosprostošanu (embolizāciju).

Hemangiomas prognoze ir laba, parasti paliekošu defektu pēc tās nav. Ja tie tomēr rodas, problēma visbiežāk ir kosmētiska, proti – saistīta ar vizuālo tēlu, nevis veselību.

Saistītās ārstu specialitātes