Pārlekt uz galveno saturu

Herpes simplex infekcija

Herpes simplex infekcija ir ļoti lipīga vīrusinfekcija, kas rada galvenokārt ādas un gļotādas bojājumus – aukstumpumpas.

Attēls
aukstumpumpas
Izveidots: 9. novembris, 2021. gads
Atjaunots: 18. janvāris, 2023. gads

Pasaulē ir zināmi vairāk nekā 80 dažādi Herpes viridae dzimtas pārstāvji. Vismaz astoņi no tiem izraisa slimības cilvēkiem.  Pirmie cilvēka organismā atrastie bija pirmais un otrais serotips jeb Herpes simplex.

Ar Herpes simplex vīrusu cilvēki visbiežāk inficējas bērnībā aptuveni 2–3 gadu vecumā, bet pieaugušo vecumā jau ap 90% cilvēku ir Herpes simplex vīrusa nēsātāji. Vienreiz inficējoties ar kādu herpes vīrusu, tas organismā saglabājas visu mūžu snaudošā stāvoklī, bez simptomu izpausmēm, bet tas var reaktivizēties, ja organisms ir novājināts.

Citādi veseliem cilvēkiem herpes vīrusu infekciju var izprovocēt apstākļi, kas negatīvi ietekmē imunitāti, piemēram, pārmērīga sauļošanās, ceļojums uz valsti, kur valda aukstums, apaukstēšanās, stress ģimenes vai darba problēmu dēļ.

Bīstamākais ir tas, ka herpes vīrusu radītie ādas un gļotādas bojājumi ir tikai redzamā vīrusu izpausmes daļa. Šiem vīrusiem ir tieksme bojāt arī dziļākas organisma struktūras. Smagākos gadījumos tie var pat ierosināt smadzeņu apvalka iekaisumu jeb meningītu vai aknu iekaisumu hepatītu, kas bieži norit ar smagu gaitu. Kopš tika atklāts šis vīruss, zināms, ka no visiem akūtas aknu mazspējas izraisītājiem mazāk nekā 1% gadījumu vainojams tieši herpes vīruss, turklāt visbiežāk tas akūtu aknu mazspēju izsauc imūnkompromitētiem pacientiem (imūnās sistēmas nomācošas slimības vai medikamentu lietošana, audzēji). Herpes simplex izraisīti hepatīti ir reti sastopami, bet, ja saslimšana progresē, tad ļoti strauji un ļaundabīgi.

    Simptomu apraksts

    Pirmo reizi slimojot ar šo vīrusa infekciju, tā izpaužas kā smaganu iekaisums, sāpīgi pūslīši mutes dobuma gļotādā, paaugstināta ķermeņa temperatūra un nespēks. Pirms pūslīšu parādīšanās ir vērojams apsārtums, nieze un sāpīgums.

    Vīrusam reaktivizējoties, rodas atkārtotas aukstumpumpas. Ja tās parādās ļoti bieži (vairāk nekā 3–4 reizes gadā), noteikti jāvēršas pie ārsta. Svarīgi pacientu rūpīgi izmeklēt un noskaidrot, vai viņš nesirgst ar citu smagu hronisku slimību, kas novājina organismu, ļaujot šim vīrusam reaktivizēties.

    Cēloņi

    Herpes vīrusi izplatās gaisa pilienu veidā. Cilvēki šo infekciju citiem nodod tieša kontakta laikā vai ar kopīgi lietotiem sadzīves priekšmetiem. Ar herpes vīrusu inficēta māte bērnam slimību var nodot dzemdību laikā. Ar herpes vīrusu var inficēties arī dzimumkontaktu laikā, vēl vīrusu var izplatīt, ar rokām aizskarot vietu, kur parādījusies aukstumpumpa.

    Ārstniecība, simptomu mazināšana

    Aukstumpumpas uz lūpas ārstē ar pretvīrusu ziedi aciklovīru. Ja attīstās smagākas formas – meningīts vai hepatīts –, arī tad nepieciešami pretvīrusu medikamenti, ko nozīmē ārsts. Ārstēšana jebkurā gadījumā jāuzsāk pēc iespējas ātrāk, lai mazinātu vīrusa tālāku izplatību. Jāuzver, ka ziedi nepieciešams uz aukstumpumpām sākt lietot jau pie apsārtuma rašanās, nesagaidot pūslīti, un ziede jālieto salīdzinoši mazā daudzumā, kā rakstīts instrukcijā, un to nav nepieciešams smērēt uz veselas ādas.

    Profilakse

    Nelietot kopīgus traukus un personīgās higiēnas priekšmetus ar cilvēku, kam herpes vīruss jau ir, kā arī izvairīties no saskarsmes ar inficētiem ķermeņa šķidrumiem.

    Ja vīruss jau iegūts, neaiztikt ar rokām aukstumpumpas, ievērot personīgo higiēnu, katru reizi pēc antivirālas ziedes lietošanas nomazgājot rokas.

    Saistītās ārstu specialitātes

    Informatīvie materiāli

    Saistītas tēmas

    Dermatoloģija

    Dermatoloģija ir medicīnas nozare, kas pēta ādas uzbūvi un funkcijas, ārējās vides ietekmi uz ādu, kā arī ādas pārmaiņas, kas rodas ādas slimību un dažu iekšējo orgānu slimību gadījumos.