Pārlekt uz galveno saturu

Iegurņa iekaisuma slimība

Iegurņa iekaisuma slimība sievietēm ir iekaisums iekšējos dzimumorgānos – olnīcās, olvados, dzemdē.

Attēls
iekšējie dzimumorgāni
Izveidots: 1. novembris, 2021. gads
Atjaunots: 6. jūnijs, 2023. gads

To izraisa seksuāli transmisīvas infekcijas – hlamidioze, gonoreja, trihomonas – kopā ar normālajām gļotādas baktērijām (piemēram, stafilokokiem, streptokokiem, anaerobām baktērijām). Infekcija ceļo no maksts caur dzemdes kaklu uz dzemdi, olvadiem, olnīcām.

SVARĪGI! Iegurņa iekaisuma slimība iespējama tikai sievietēm, kurām bijušas dzimumattiecības. Reti iekaisumu olnīcās un olvados var izraisīt arī infekcija no vēdera dobuma puses, piemēram, akūts apendicīts. Tomēr, ja meitenei nav bijušas dzimumattiecības (labprātīgas vai seksuāla vardarbība), tad olnīcu, olvadu un dzemdes iekaisums ir praktiski neiespējams. Iegurņa iekaisuma slimību noteikti nevar iegūt peldoties, apmeklējot publiskas tualetes vai sēžot uz zemes, vai aukstiem akmeņiem!

Ja iegurņa iekaisuma slimība netiek savlaicīgi noteikta un ārstēta, tā var bojāt olvadus un vēlāk radīt neauglību.

Simptomu apraksts

Galvenās sūdzības ir sāpes vēdera lejasdaļā un/vai paaugstināta temperatūra. Papildus tam var būt citas sūdzības: pastiprināti izdalījumi no maksts (var būt iedzelteni, zaļgani, bālgani, ar smaku vai bez tās), menstruāciju traucējumi – neskaidra asiņošana starp mēnešreizēm vai ieilgušas, īpaši stipras mēnešreizes.

Cēloņi

Iegurņa iekaisuma slimības riska faktors ir seksuālas attiecības bez prezervatīva. Īpaši tad, ja pēdējo 3 mēnešu laikā sāktas dzimumattiecības ar jaunu partneri.

 

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Ārsts nozīmēs antibakteriālu terapiju. Parasti terapija sastāv no vairākiem medikamentiem: daļa ir tabletes, daļa – injekcijas. Ja infekcija ir smaga (izveidojies strutu perēklis jeb abscess), ārstēšana noteikti notiks slimnīcā. Ja ar medikamentiem iekaisumu neizdodas likvidēt, veic operāciju, kuras laikā iztīra strutu perēkļus (abscesus). Reizēm ir jāizņem olvads, ja tas ir ļoti bojāts un uztur infekciju.

Profilakse

Pirms uzsākt dzimumattiecības ar jaunu partneri, ir ieteicams veikt STI pārbaudi! Arī tad, ja abiem nav nekādu sūdzību! Svarīgi ir vienmēr un pareizi lietot prezervatīvus dzimumakta laikā.

Saistītās ārstu specialitātes

Saistītas tēmas

Ginekoloģija

Ginekoloģija ir medicīnas nozare, kas rūpējas par sievietes reproduktīvo veselību.