Pārlekt uz galveno saturu

Ginekologs

Ginekologs nodarbojas ar problēmām un jautājumiem, kas saistīti ar meitenes un sievietes dzimumorgāniem, augšanu un attīstību.

Attēls
iekšējie dzimumorgāni
Izveidots: 28. septembris, 2021. gads
Atjaunots: 7. marts, 2023. gads

Kā sagatavoties vizītei

Pie ginekologa nav nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums!

Svarīgi līdzi paņemt visu neseno analīžu rezultātus vai citu speciālistu slēdzienus, lai ārstam būtu skaidrs, kādas ir saslimšanas, kādi medikamenti tiek lietoti, lai izmeklējumi nebūtu jāveic atkārtoti.

No 14 gadu vecuma paciente ārstu drīkst apmeklēt arī viena pati un vecākiem informācija par personas veselību un vizītes laikā konstatēto tiek sniegta, tikai pārrunājot to ar pašu pacienti. Atsevišķu, nopietnu veselības problēmu gadījumā nepilngadīgo pacientu vecāki tiek informēti obligāti.

Lielākajai daļai meiteņu būs jāveic ultrasonogrāfijas izmeklējums. Lai to veiktu, ir nepieciešams pilns urīnpūslis. Apmēram 40 minūtes pirms vizītes ir jāizdzer 750-1000ml ūdens, un nedrīkst iet uz tualeti. Ārsts vizītes laikā informēs, vai tiks veikta ultrasonogrāfija. Atsevišķi tai nav jāpierakstās.

Pacientēm, kuras vēršas pie ārsta ar sūdzībām par izdalījumiem vai apsārtumu dzimumorgānu rajonā, pirms vizītes nekādā gadījumā nevajadzētu apmazgāties vai uzvilkt tīru apakšveļu. Ārstam ir svarīgi redzēt reālo situāciju. Pilnīgi pietiks ar apmazgāšanos iepriekšējā vakarā.

Ginekologam būtisku informāciju sniedz pacientes menstruālais kalendārs. Tas ir īpaši svarīgi, ja mēnešreizes ir neregulāras, tādēļ lūgums to paņemt līdzi.

Lai, apmeklējot ginekologu, nepiemirstos uzdot kādu svarīgu jautājumu, ieteicams interesējošās tēmas iepriekš pierakstīt.

Vizītes norise

Vispirms ārsts uzdos jautājumus par sūdzībām un mēnešreizēm – to sākšanās laiku, biežumu, ilgumu un stiprumu. Vaicās arī par citām saslimšanām un ikdienā lietojamiem medikamentiem. Ginekologa uzdotie jautājumi reizēm var būt ļoti personiski, tomēr, lai ārsts varētu sniegt pilnvērtīgu palīdzību, būtiski, lai saņemtā informācija būtu patiesa.

Ginekologs vēlēsies meiteni apskatīt – parasti ārstam jāapskata ārējie dzimumorgāni un krūtis, tomēr ne vienmēr būs pilnībā jāizģērbjas. Arī apskate uz speciālā ginekoloģiskā krēsla ir nepieciešama tikai atsevišķos gadījumos. Ārsts var veikt arī  ultrasonogrāfijas izmeklējumu. Apskate reizēm var būt nepatīkama un radīt nelielas sāpes, tomēr ārsts vienmēr izstāsta, kas tieši tiks darīts un ko sagaidīt procedūras vai izmeklēšanas gaitā. Ginekologa apmeklējumi ir katras meitenes un sievietes neizbēgama dzīves sastāvdaļa, tādēļ ļoti ceram, ka gan pirmā, gan arī visas pārējās vizītes sniegs sajūtu, ka ginekologs ir draugs un padomdevējs, nevis bieds.

Simptomu saraksts, ar kuriem mēdz vērsties pie šī speciālista

  • Ir aizdomas par nepareizi veidotiem dzimumorgāniem – šķiet, ka kaut kas izskatās ne tā, kā vajag;
  • Ir iekaisumi dzimumorgānu un starpenes rajonā (apsārtums, izdalījumi, asiņošana, sāpes u.c.), aizdomas par seksuāli transmisīvu infekciju;
  • Mēnešreizes nav sākušās līdz 15 gadu vecumam;
  • Ir menstruāciju traucējumi – pārāk biežas un stipras menstruācijas vai tieši pretēji – retas mēnešreizes vai to iztrūkums;
  • Radušies jautājumi par normālu augšanu un attīstību;
  • Nepieciešami padomi par izsargāšanos no grūtniecības vai citi jautājumi saistībā ar dzimumdzīvi;
  • Bezmaksas grūtnieču antenatālās aprūpes programma jebkura vecuma grūtniecēm. Grūtniecēm līdz 21 gada vecumam pieejama arī īpaša mentoru programmu, kuras ietvaros grūtniecēm tiek piedāvāts papildu atbalsts gan grūtniecības laikā, gan pēcdzemdību periodā.

Iespējamā ārstniecība un rehabilitācija

Informatīvie materiāli

Dzimuma identitāte

Gadījumos, kad neesi pārliecināts par jautājumiem, kas skar tavu dzimumidentitāti, vari justies nomākts un izjust papildus trauksmi.

Kontracepcija un tās veidi

Kontracepcija ir dažāda veida metodes, kuru mērķis ir novērst grūtniecības iestāšanos, kā arī pasargāt cilvēku no inficēšanās ar seksuāli transmisīvām slimībām.