Pārlekt uz galveno saturu

Juvenilā spondiloartropātija (JSpA)

Termins Juvenilā spondiloartropātija (JSpA) nozīmē, ka slimība sākusies līdz 16 gadu vecumam.

Attēls
Sāpju sindromi
Izveidots: 8. jūnijs, 2022. gads
Atjaunots: 5. decembris, 2022. gads

Diagnozes noteikšanai nepieciešama detalizēta fizikālā izmeklēšana, palīdz arī dažādi laboratoriskie rādītāji, kā arī radioloģijas metodes.

Fizikālā izmeklēšanā ir svarīgi, lai ārsts pārbauda sāpīgumu tieši tā saucamo entēžu vietās. Svarīgi ir izmeklēt arī citas orgānu sistēmas – apskatīt ādu, vai nav raksturīgo psoriāzes izsitumu, izmeklēt vēderu, acis utt.

Laboratoriski tiek noteikts HLA B27 antigēns, kas ne vienmēr apstiprina diagnozi, bet palielina risku. HLA B27 antigēns pacientiem ar JSpA var būt arī negatīvs.

Tādi laboratorie rādītāji kā eritrocītu grimšanas ātrums (EGĀ) vai C reaktīvais olbaltums (CRO) sniedz informāciju par vispārēju iekaisumu un slimības aktivitāti. Tomēr juvenilā spondilartrīta diagnosticēšana vairāk balstās uz klīniskām izpausmēm nekā uz laboratoriskiem izmeklējumiem.

Rentgena pārbaudēm šo slimību diagnostikā ir maza nozīme, tomēr reizēm tās nepieciešamas, lai izslēgtu kādu citu slimību. Biežāk nepieciešams veikt ultrasonogrāfiju un/vai magnētiskās rezonanses izmeklējumus locītavām un entēzēm.

Simptomu apraksts

Juvenilā spondiloartropātija (JSpA) parasti izraisa sāpes un iekaisumu ķermeņa lejas daļas locītavās, piemēram, iegurņa rajonā, gūžās, ceļos, pēdās. Var būt iesaistītas arī citas ķermeņa daļas, piemēram, mugura, acis, āda, zarnas.

Simptomi var būt epizodiski un neparedzami, pazust un atkal parādīties ilgākā laika periodā. Simptomu smagums un slimības progresēšana dažādiem pacientiem var ļoti atšķirties. Sākot no vieglas, īstermiņa slimības, līdz pat ilgstošam procesam ar smagu gaitu.

 

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Tā kā JSpA ir slimību grupa, tad katras slimības gadījumā ārstēšana var atšķirties. Šajā nodaļā pieejama tikai vispārīga informācija par iespējamo JSpA ārstēšanu.

Ārstēšana galvenokārt ir balstīta uz zāļu lietošanu, kā arī fizioterapijas un rehabilitācijas procedūrām, kas palīdz saglabā locītavu funkcijas. Slimības ilgums nav paredzams. Dažiem pacientiem artrīts labi reaģē uz nesteroīdajiem pretiekaisuma līdzekļiem (NSPL). Citiem pacientiem metotreksāts, sulfasalazīns un citi medikamenti ir jālieto gadiem.

Saistītās ārstu specialitātes

Saistītas tēmas

Reimatoloģija

Medicīnas nozare, kas saistīta galvenokārt ar kaulu, muskuļu un locītavu slimībām.