Pārlekt uz galveno saturu

Kampilobaktēriju ierosināta saslimšana

Kampilobaktēriju infekcija jeb kampilobakterioze ir viena no biežākajām bakteriālajām cilvēka kuņģa zarnu trakta infekcijām pasaulē un biežākā ar pārtiku saistītā infekcijas slimība Eiropas Savienībā.

Attēls
baktērijas
Izveidots: 9. novembris, 2021. gads
Atjaunots: 6. decembris, 2022. gads

Kampilobaktērijas ir kustīgas spirālveida baktērijas. Kampilobaktērijas ir augsti infekciozas, vajadzīgs salīdzinoši neliels baktēriju daudzums, lai inficētos.

Pēc inficēšanās simptomi var parādīties vidēji 2–5 dienu laikā. Saslimšana var noritēt arī bez simptomiem.

Simptomu apraksts

Saslimšana var noritēt arī bez simptomiem. Pēc inficēšanās simptomi var parādīties vidēji 2–5 dienu laikā. Tie var izraisīt organisma atūdeņošanos.

Cēloņi

Inficēties var ar kontaminētu (ar piejaukumiem) pārtiku (nepietiekami termiski apstrādātiem gaļas, īpaši putnu gaļas produktiem, vai produktiem, kas gatavošanas etapā bijuši saskarē ar svaigu gaļu), ar nepasterizētiem piena produktiem, inficētu ūdeni, kontaktējoties ar dzīvniekiem, ar suņu, kaķu, mājlopu, putnu (slimu vai nesēju) fēcēm, kā arī no slima cilvēka (salīdzinoši reti).

Izmeklējumu apraksts

Slimību var apstiprināt, fēces izmeklējot laboratorijā uz kampilobaktērijām (izmeklējums ilgst vismaz 48 stundas).

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Lielākoties infekcija pati beidzas, neprasot īpašu ārstēšanu. Svarīgi atcerēties par šķidruma uzņemšanu! Smagākas infekcijas gadījumā var būt nepieciešama ārstēšana ar antibiotikām, kā arī simptomātiska ārstēšana caurejas un atūdeņošanās mazināšanai.

Profilakse

  • Rūpīgi mazgāt rokas (pirms ēst gatavošanas, pirms ēšanas, pēc tualetes apmeklējuma).
  • Ievērot higiēnu ēdienu gatavošanas procesā, īpaši gatavojot gaļu. Gaļas produktus nepieciešams pietiekoši termiski apstrādāt.
  • Augļu, dārzeņu rūpīga mazgāšana.
  • Nelietot uzturā nepasterizētus piena produktus.
  • Nelietot uzturā nezināmas izcelsmes ūdeni.

Saistītās ārstu specialitātes

Informatīvie materiāli