Pārlekt uz galveno saturu

Laimas slimība (Laimas borelioze)

Laimas boreliozi izraisa spirohetas borēlijas, kas galvenokārt lokalizējas ērces zarnu traktā. Ērces, kas pārnēsā borēlijas, sastopamas ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā, Ziemeļamerikā, Austrālijā un dažās Āzijas valstīs.

Attēls
ērce
Izveidots: 10. februāris, 2023. gads
Atjaunots: 13. februāris, 2023. gads

Latvijā ik gadus ar Laimas slimību saslimst 200-600 iedzīvotāju. Ērču izpētes rezultāti liecina, ka vidēji 20-40 % ērču ir inficētas ar borēlijām. Atšķirībā no ērču encefalīta, kad vīruss tiek ievadīts tieši asinīs, borēlijas no piesūkšanās vietas izplatās cilvēka organismā pēc vairākām diennaktīm.

Simptomu apraksts

Iespējamie simptomi, kas liecina par Laimas slimību: apsārtums (eritrēma) ērces piesūkšanās vai citā ķermeņa vietā, kas ir ne mazāks par 3-5 mm un parasti parādās mēneša laikā pēc ērces piesūkšanās, bet pēc kāda laika pazūd. Citu simptomu agrīnā Laimas slimības izpausmes stadijā parasti nav.

Retāk parādās simptomi, kas liecina, ka skarta nervu sistēma, locītavas un, atsevišķos gadījumos, arī sirds. Šie simptomi ir zīme, ka borēlijas izplatījušās tālāk par ērces koduma vietu; ne vienmēr pirms tiem ir novērojams ādas apsārtums. Nervu sistēmas traucējumi var parādīties pāris nedēļas vai mēnesi pēc ērces piesūkšanās. Tie var izpausties kā nogurums, galvas sāpes, nelabums, svara zudums, neliela temperatūra vai sāpes roku un kāju locītavās, pakausī vai mugurā. Pieaugušajiem iespējama daļēja sejas paralīze. Ja skartas locītavas, visbiežāk novērojamas periodiskas sāpju lēkmes un uztūkums atsevišķās locītavās. Visbiežāk tiek skartas ceļu, potīšu, elkoņu un plaukstu locītavas.

Vairākus gadus pēc inficēšanās var parādīties ādas bojājumi sarkanzilu laukumu veidā, kas līdzinās veciem apsaldējumiem. Šie ādas bojājumi visbiežāk sastopami uz rokām un kājām un to skartajās vietās iespējamas trulas sāpes vai nejūtīgums.

Cēloņi

Laimas boreliozi izplata ērces, un ar to iespējams inficēties pēc ērces koduma. Slimību izraisa spirohetas borēlijas, kas galvenokārt lokalizējas ērces zarnu traktā. Ērces, kas pārnēsā borēlijas, sastopamas ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā, Ziemeļamerikā, Austrālijā un dažās Āzijas valstīs.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Laimas boreliozes diagnoze tiek noteikta pēc klīniskām pazīmēm, kā arī veicot asins un spinālā šķidruma analīzes. Apstiprinātu Laimas boreliozi ārstē ar antibiotikām.

Ja pēc ērces piesūkšanās parādījies ādas apsārtums vai citi neskaidri simptomi, vienmēr nepieciešams konsultēties ar ārstu. Pēc pārslimotas boreliozes neveidojas imunitāte un iespējama atkārtota inficēšanās.

Profilakse

Pret Laimas slimību vakcīnas nav. Pēc ērces piesūkšanās inficēšanās ar ērču encefalītu notiek uzreiz, savukārt Laimas slimības ierosinātāju ērce ievada tikai pēc vairākām stundām, tāpēc ar tās noņemšanu nevajag kavēties. Ir svarīgi censties ērci noņemt pareizi. Pēc ērces piesūkšanās aptuveni mēnesi jānovēro bērna pašsajūta un regulāri jāapskata viņa āda. Ja parādās kāds no slimības simptomiem, nekavējoties jādodas pie ģimenes ārsta.

Informatīvie materiāli

Saistītas tēmas