Pārlekt uz galveno saturu

Ērces kodums

Ērces pārnēsā dažādas slimības tai skaitā Laima slimību un ērču encefalītu.

Attēls
ērce bērnam
Izveidots: 18. maijs, 2022. gads
Atjaunots: 19. jūlijs, 2022. gads

Pret ērču encefalītu var pasargāt vakcinācija, tomēr pret Laimas slimību un ērlihiozi vakcīnas nav, tāpēc jāievēro piesardzības pasākumi, dodoties dabā. Ja tomēr ērce ir piesūkusies, tā ir jānoņem pēc iespējas ātrāk!

  1. Ērces izvilkšanai var izmantot speciālās pincetes, kas nopērkamas aptiekā. Ar pinceti jāsatver ērce iespējami tuvāk ādas virsmai! Lēni un uzmanīgi velciet to uz augšu (nevajag strauji raut vai skrūvēt)! Mēģiniet ērci nesaspiest pārāk cieši – tas var veicināt ērces iekšējā satura nokļūšanu brūcē un palielināt iespēju saslimt ar kādu slimību, ko ērce pārnēsā. Centieties noņemt to neskartu, lai tās snuķītis nepaliktu ādā.
  2. Vieta, kur ērce piesūkusies, jādezinficē ar spirtu nesaturošu definfekcijas līdzekli.
  3. Ar pinceti satveriet ērci pēc iespējas tuvāk ādai un lēni, cenšoties nesaspiest ērces ķermeni, ar apļveida kustību (kā skrūvējot to pretēji pulksteņrādītāju virzienam) izvelciet ērci. 
  4. Ja nav pieejama pincete, ap ērces snuķīti apsieniet stipru diegu un vienmērīgi velkot aiz diega galiem, izņemiet ērci.
  5. Pēc ērces izņemšanas koduma brūci dezinficējiet, vēlams ar nespirtotu šķīdrumu, bet rokas nomazgājiet ar ūdeni un ziepēm.
  6. Ja vēlaties pārbaudīt, vai ērce ir infekcioza, ievietojiet to slēgtā, mitrā konteinerā (piemēram, burciņā ar vāku un samitrinātu vati vai salveti) vēsā vietā un iespējami drīz nogādājiet iestādē, kurā veic ērču pārbaudi.
  7. Ja pēc ērces piesūkšanās 3-4 nedēļu laikā esat pamanījuši bērnam kādas veselības izmaiņas - konsultējies ar savu ģimenes ārstu!

Nekādā gadījumā vietu, kur piesūkusies ērce, nesmērējiet ar eļļu vai citu eļļainu, taukainu šķidrumu, jo tas var palielināt risku saslimt ar ērču pārnēsātām infekcijām!

Ja neesat pārliecināti, vai spēsiet pareizi noņemt ērci, labāk tuvāko stundu laikā vērsties medicīnas iestādē.

Saistītās diagnozes

Tēma

Ērces un to pārnēsātās slimības

Ērču encefalīts ir akūta centrālās nervu sistēmas saslimšana, ko izraisa ērču encefalīta vīruss, ar ko inficējas ērces piesūkšanās rezultātā vai lietojot uzturā inficēta mājlopa (govs, kazas) nepasterizētus produktus.

Saistītās apakštēmas