Pārlekt uz galveno saturu

Laktozes nepanesība

Cilvēki ar laktozes nepanesību (intoleranci) nespēj pilnībā sagremot pienā esošo cukuru – laktozi.

Attēls
piena alergija
Izveidots: 9. jūnijs, 2022. gads
Atjaunots: 6. decembris, 2022. gads

Tā rezultātā var attīstīties tādi simptomi kā caureja, gāzes un vēdera uzpūšanās pēc laktozi saturošu produktu (galvenokārt piena produktu) lietošanas. Laktozes nepanesība visbiežāk ir nekaitīga, tomēr tās simptomi var sagādāt neērtības. Atsevišķos gadījumos laktozes nepanesība var attīstīties tievās zarnas bojājuma dēļ – tad nepieciešama papildu izmeklēšana.

Laktozes nepanesību parasti izraisa pārāk mazs tievajās zarnās ražotā fermenta (laktāzes) daudzums. Zema laktāzes līmeņa gadījumā joprojām notiek piena produktu gremošana, un daži cilvēki nekādu diskomfortu neizjūt. Tomēr, ja laktāzes līmenis ir pārāk zems, pēc piena produktu lietošanas izpaužas laktozes nepanesībai raksturīgie simptomi.

Lielākā daļa cilvēku, kuri cieš no laktozes nepanesības, var sadzīvot ar šo stāvokli, no piena produktiem neatsakoties pavisam.

Simptomu apraksts

Laktozes nepanesības pazīmes un simptomi parasti sākas 30 minūtes līdz divas stundas pēc laktozi saturošu pārtikas produktu lietošanas. Bieži sastopamas laktozes nepanesības pazīmes un simptomi:

  • Šķidra vēdera izeja, ūdeņaina caureja;
  • Slikta dūša un dažreiz vemšana;
  • Krampjveida sāpes vēderā;
  • Vēdera uzpūšanās;
  • Gāzes.

Cēloņi

Laktozes nepanesība rodas, ja tievajās zarnās neražojas pietiekami daudz fermenta (laktāzes), lai sagremotu uzņemto piena cukuru (laktozi). Laktāze pārvērš piena cukuru divos vienkāršos cukuros – glikozē un galaktozē, kas caur zarnu gļotādu uzsūcas asinīs.

Laktāzes deficīta gadījumā nesagremotā laktoze, kas uzņemta ar pārtiku, pārvietojas uz resno zarnu, nevis tiek sadalīta un uzsūcas tievajā zarnā. Resnajā zarnā dzīvojošās normālās mikrofloras baktērijas mijiedarbojas ar nesagremoto laktozi, izraisot laktozes nepanesības pazīmes un simptomus.

Laktozes nepanesības veidi:

  • Primāra laktozes nepanesība sastopama visbiežāk. Tās gadījumā laktāzes ražošana zarnās samazinās apmēram no piecu gadu vecuma (katram individuāli), padarot piena produktus grūtāk sagremojamus vecākiem cilvēkiem. Zīdaiņiem, kuri visu uzturu saņem ar pienu, laktāze nepieciešama piena cukura sašķelšanai. Priekšlaikus dzimušiem bērniņiem, kuri nākuši pasaulē līdz 34.–35. grūtniecības nedēļai, laktāzes aktivitāte ir zemāka nekā laikā dzimušiem mazuļiem. Bērnam augot, pamazām pienu uzturā aizstāj ar citiem pārtikas produktiem. Līdz ar to samazinās arī organisma ražotās laktāzes daudzums, tomēr parasti tas paliek pietiekami augsts, lai sagremotu piena daudzumu tipiskā pieaugušo cilvēku diētā.
  • Sekundārā laktozes nepanesība. Šī laktozes nepanesības forma rodas, ja laktāzes ražošana samazinās tievo zarnu bārkstiņu bojājuma gadījumā pēc dažādām tievo zarnu slimībām, traumām vai operācijām. No tām biežākās ir zarnu infekcijas, celiakija, tievo zarnu baktēriju pāraugšanas sindroms (SIBO) un Krona slimība. Šajā gadījumā pamatslimības ārstēšana un zarnu bojājuma sadziedēšana var atjaunot laktāzes līmeni un samazināt simptomus.
  • Iedzimta vai attīstības laktozes nepanesamība. Ļoti retos gadījumos bērni piedzimst ar pārmantotu laktozes nepanesību. Šis traucējums tiek nodots no paaudzes paaudzē mantojuma veidā, ko sauc par autosomāli recesīvu. Tas nozīmē, ka gan mātei, gan tēvam ir jānodod viens un tas pats gēna variants, lai bērnam attīstītos laktozes nepanesība. Ar šo ļoti reto slimību Latvijā šobrīd nav reģistrēts neviens pacients.
  • Laktozes nepanesība zarnu mikrobioma izmaiņu dēļ. Atsevišķos gadījumos laktozes nepanesību nosaka pārmaiņas zarnu mikrobiomā – zarnās esošo baktēriju sastāvā. Daži no baktēriju celmiem savas vielmaiņas rezultātā pārstrādā laktozi, savukārt citi baktēriju celmi to nespēj. Lietojot atsevišķus medikamentus un slimojot ar atsevišķām slimībām, zarnu traktā palielinās to baktēriju skaits, kas laktozi sašķelt nespēj, tādējādi veicinot laktozes nepanesības attīstību.

Izmeklējumu apraksts

Vizīti pie ārsta vajadzētu ieplānot, ja pēc piena produktu lietošanas bieži rodas laktozes nepanesībai raksturīgie simptomi.  Ārsts izjautās un uzklausīs pacienta un vecāku sūdzības. Lietderīgi būtu pirms vizītes rakstīt pārtikas dienasgrāmatu, lai būtu saprotamāka iespējamā simptomu saistība ar konkrētu produktu lietošanu. Atsevišķos gadījumos nepieciešama endoskopiska izmeklēšana, kuras laikā no tievās zarnas iespējams paņemt audu gabaliņu testam uz laktozes nepanesību.

Saistītās ārstu specialitātes