Pārlekt uz galveno saturu

Maģistrālo asinsvadu transpozīcija

Maģistrālo asinsvadu transpozīcija ir iedzimta sirdskaite, kam raksturīga sirds abu galveno asinsvadu - aortas un plaušu artērijas - novietojuma izmaiņas.

Attēls
kardio
Izveidots: 24. maijs, 2022. gads
Atjaunots: 20. janvāris, 2023. gads

Normālā sirds uzbūvē no kreisā kambara atiet aorta, pa kuru plūst ar skābekli bagātinātas asinis uz galvu un pārējo ķermeni. Savukārt no labā kambara sākas plaušu artērija, pa kuru venozās asinis aizplūst uz plaušu asinsvadu gultni bagātināšanai ar skābekli. Transpozīcijas gadījumā abi galvenie asinsvadi ir apmainīti vietām.

Maģistrālo asinsvadu transpozīciju iedala:

  • Maģistrālo asinsvadu pilna transpozīcija – no labā kambara atiet aorta, bet no kreisā kambara plaušu artērija. Abi asinsvadi ir apmainīti vietām, ķermenī notiek nepareiza venozo un ar skābekli bagātināto asiņu plūsma, ir nopietni traucēta normāla asins gāzu apmaiņa organismā;
  • Iedzimta koriģēta maģistrālo asinsvadu transpozīcija – šajā sirdskaites variantā vietām apmainīti ir abi sirds kambari, radot nepareizu kambaru-lielo asinsvadu savienojumu. Sirds labajā pusē ir novietots kreisais kambaris, no kura atiet plaušu artērija, pa kuru venozās asinis tiek nogādātas uz plaušām. Savukārt sirds kreisajā pusē ir novietots labais kambaris, no kura atiet aorta, kas ar skābekli bagātās asinis nogādā tālāk visā ķermenī. Sirds labā un kreisā kambara uzbūve ir atšķirīga un tie nav piemēroti vienādas slodzes darbam, kā dēļ ar laiku labā kambara funkcija var  pasliktināties un kambara dobums paplašināties, klīniski attīstoties sirds mazspējai.

Reizēm papildus izmainītajam lielo asinsvadu novietojumam, sirdī var būt arī starpsienas defekti gan priekškambaru, gan kambaru līmenī.

Simptomu apraksts

Simptomi izpaužas agrīni pilnas iedzimtas maģistrālo asinsvadu transpozīcijas gadījumā, jau drīz pēc dzimšanas, slēdzoties atvērtam arteriālajam vadam. Klīniski ir vērojami sirds mazspējas simptomi, kas izpaužas smagi, līdz pat kardiāla šoka attīstībai. Bērns kļūst mazaktīvs, apātisks, elpo paātrināti, pukstoši, stenoši. Paātrinās sirdsdarbība, ādas krāsa kļūst zilgana. Ja laikus netiek sniegta palīdzība, var iestāties nāve.

Iedzimtas koriģētas transpozīcijas gadījumā, klīniskās izpausmes var veidoties salīdzinoši vēlu, pirmskolas, skolas vecumā.

Izmeklējumu apraksts

Ņemot vērā straujo stāvokļa pasliktināšanos, ir svarīgi, ka sirdskaite tiek atklāta vēl pirms bērna dzimšanas, veicot ultraskaņas, ehokardiogrāfijas izmeklējumus auglim. Pēc dzimšanas ehokardiogrāfija tiek veikta atkārtoti detalizētai sirds anatomijas izvērtēšanai. Ir nepieciešams veikt arī krūšu kurvja rentgenogrammu sirds izmēra un plaušu asinsrites izvērtēšanai. Jāveic arī sirds ritma izmeklējums –  elektrokardiogrāfija.

Iespējamo izmeklējumu saraksts

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Ārstēšana jāuzsāk uzreiz pēc bērna piedzimšanas, nodrošinot īpaša medikamenta ievadi vēnā, kas uztur atvērtu arteriālo vadu, lai nodrošinātu labāku venozo un arteriālo asiņu sajaukšanos un audu apgādi ar skābekli.

 Konstatējot zemu skābekļa līmeni asinīs, papildus pirmajās stundās pēc dzimšanas veic Raškinda procedūru caur nabas asinsvadiem, izveidojot plašu savienojumu starp abiem priekškambariem un uzlabojot asiņu sajaukšanos.

Sirdskaites pamata ārstēšana ir ķirurģiska. Operācijas laikā galvenie asinsvadi tiek apmainīti atpakaļ vietām, lai atietu no anatomiski pareizā kambara. Operāciju izdara mākslīgās asinsrites apstākļos, atverot krūšu kurvi. Pēc operācijas uz laiku jāturpina ārstēšanās intensīvās terapijas nodaļā, jāsaņem medikamenti sirds mazspējas atbalstam.

Iedzimtas koriģētas maģistrālo asinsvadu transpozīcijas gadījumā ne vienmēr būs nepieciešams veikt operāciju.

Medikamenti sirds darba atbalstam jālieto arī laiku vēl pēc operācijas. Jāturpina regulāras pārbaudes pie bērnu kardiologa ambulatori.

Saistītās ārstu specialitātes

Saistītas tēmas

Kardioloģija

Kardioloģija ir medicīnas nozare, kas nodarbojas ar sirds un asinsvadu sistēmas slimību pētniecību, diagnostiku, ārstēšanu, profilaksi un rehabilitāciju.