Pārlekt uz galveno saturu

Neskaidrs jaundzimušā dzimums

Reizēm, bērnam piedzimstot, viņa ārējie dzimumorgāni ir attīstījušies tā, ka uzreiz nav iespējams droši noteikt, kādam dzimumam bērns pieder – sievišķajam vai vīrišķajam.

Attēls
dzimums
Izveidots: 1. novembris, 2021. gads
Atjaunots: 7. marts, 2023. gads

Simptomu apraksts

Reizēm, bērnam piedzimstot, viņa ārējie dzimumorgāni ir attīstījušies tā, ka uzreiz nav iespējams droši noteikt, kādam dzimumam bērns pieder – sievišķajam vai vīrišķajam. Dažkārt var būt izmainīti tikai ārējie dzimumorgāni, reizēm arī iekšējie. Ārējo dzimumorgānu izskats var nesakrist ar bērna ģenētisko dzimumu. Bērnam var būt palielināts klitors, tikai viena kopēja maksts un urīnizvadkanāla atvere, urīnizvadkanāls var neatvērties uz dzimumlocekļa galviņas, bet, piemēram, dzimumlocekļa virsmā (to sauc par hipospādiju), tāpat var novērot arī citas izmaiņas ārējos dzimumorgānos.

Biežākā diagnoze, kas apstiprinās bērniem ar neskaidru dzimumu, ir iedzimta virsnieru garozas hiperplāzija.

Cēloņi

Neskaidrs dzimums jaundzimušajiem ir plaša traucējumu grupa ar ļoti dažādu sastopamības biežumu. Kopumā Latvijā katru gadu piedzimst 2–3 bērni, kuru dzimumu uzreiz nav iespējams noteikt.

Mūsdienās, kad ir attīstījusies prenatālā diagnostika (augļa ultrasonogrāfija, augļa ģenētiskā izmeklēšana), jau pirms dzimšanas var rasties aizdomas, ka bērnam būs neskaidrs dzimums, piemēram, ultrasonogrāfijā redz sievišķos ārējos dzimumorgānus, bet ģenētiskā analīze uzrāda vīrišķo ģenētisko materiālu. Speciālu ārstēšanu pirms dzimšanas nav iespējams nodrošināt.

Izmeklējumu apraksts

Jaundzimušā apskati un izmeklēšanu veic ārstu komanda – neonatologs (jaundzimušo ārsts), bērnu endokrinologs, bērnu ginekologs, bērnu urologs, ģenētiķis.

Bērnam veic šādus izmeklējumus:

  • Nosaka bērna ģenētisko dzimumu – kariotipu (tā ir speciāla asinsanalīze).
  • Ņem asinsanalīzes, lai noteiktu dažādu hormonu, piemēram, vīrišķo un sievišķo dzimumhormonu līmeni.
  • Veic ultrasonogrāfiju, lai noskaidrotu, vai jaundzimušajam ir dzemde, olnīcas vai sēklinieki.
  • Neskaidros gadījumos papildus var veikt magnētiskās rezonanses izmeklējumu vēdera dobumam un iegurnim, lai noskaidrotu iekšējo dzimumorgānu uzbūvi.

Jārēķinās, ka izmeklējumi aizņem laiku, tādēļ skaidru atbildi ārsti sniegs tikai pēc vairākām dienām, bet retos gadījumos pēc vēl ilgāka laika.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Ārstēšana ir atkarīga no atklātās saslimšanas, par to pacienta vecākus informēs individuāli.

Ārstēšana sastāv no vairākām posmiem, ne visi no tiem notiks jaundzimušo periodā. Atsevišķas manipulācijas var veikt, kad cilvēks sasniedzis gandrīz pieaugušā vecumu.

  • Hormonāla terapija, ko izmanto, lai veicinātu noteiktu dzimumpazīmju attīstību, piemēram, palielinātu dzimumlocekļa garumu.
  • Ķirurģiska terapija, lai izveidotu funkcionējošus dzimumorgānus, piemēram, izveidotu maksts atveri, lai normāli varētu izdalīties mēnešreižu asinis. Operācijas veic arī tāpēc, lai kosmētiski bērns būtu pēc iespējas līdzīgāks audzināšanas dzimumam.

Profilakse

Ja māte grūtniecības laikā lieto nopietnus hormonālus preparātus vai viņai ir audzējs, kas izstrādā hormonus, tad mazulim var veidoties neskaidri ārējie dzimumorgāni, tomēr lielākoties nav iespējams ietekmēt to, lai neveidotos bērns ar neskaidru dzimumu.

Ir atsevišķas saslimšanas, piemēram, iedzimta virsnieru garozas hiperplāzija, ar kuru var slimot paši vecāki vai ģimenē jau esošs bērns. Tādā gadījumā iespējams jau pirms grūtniecības iestāšanās izrunāt iespējamo risku bērnam un veikt diagnostiku vēl pirms grūtniecības ieligzdošanās (tas iespējams, ja veic medicīnisku apaugļošanu).

Speciālisti, pie kā vērsties

Psiholoģiskais atbalsts

Jaundzimušā neskaidrs dzimums var radīt lielu satraukumu vecākiem un citiem tuviniekiem. Bieži vien apjukumu un grūtības rada tas, kā par jaundzimušā nākšanu pasaulē paziņot tuviniekiem un draugiem.

Diemžēl slimības, kuru dēļ jaundzimušajam ir neskaidrs dzimums, ir sarežģītas, un bieži vien precīza to diagnostika un ārstēšana prasa ilgu laiku.

Kad pabeigta pilna izmeklēšana, Latvijā vecāki kopā ar speciālistiem vienojas, kāds būs bērna audzināšanas dzimums un kāds dzimums tiks ierakstīts pasē. Dažos gadījumos par to šaubu nav, citos – tas ir kopīgs ārstu un pacienta vecāku lēmums, ņemot vērā to, kuram dzimumam vislīdzīgāko izskatu un funkciju iespējams sasniegt ar mūsdienu medicīnas iespējām. Šādās situācijās var būt tā, ka, bērnam izaugot, viņš pats vēlas mainīt dzimumu uz pretējo. Vairākās pasaules valstīs atļauts nenoteikt stingru vienu dzimumu jaundzimušajam, kurš piedzimis ar neskaidru dzimumu.

Saistītās ārstu specialitātes

Saistītas tēmas

Mazuļa aprūpe

Mazuļa aprūpe ietver ne tikai atbilstoša uztura, apģērba un mājokļa nodrošināšanu, bet arī bērna veselības aprūpi, izglītošanu un audzināšanu.

Ginekoloģija

Ginekoloģija ir medicīnas nozare, kas rūpējas par sievietes reproduktīvo veselību.