Pārlekt uz galveno saturu

Materiāls vecākiem, kuru bērnam ir obsesīvi kompulsīvi traucējumi

Obsesīvi kompulsīvi traucējumi jeb OKT ir stāvoklis, kura dēļ bērniem ir nevēlamas domas, sajūtas un bailes. Tās sauc par obsesijām, un tās bērniem var sagādāt trauksmi.

Attēls
bērni zīmē
Izveidots: 26. maijs, 2022. gads
Atjaunots: 17. oktobris, 2022. gads

Lai mazinātu obesesijas un trauksmi OKT dēļ, bērniem ir jāveic konkrētas darbības jeb kompulsijas (dažkārt sauktas par rituāliem).

Kas ir Obsesijas

Obsesijas ir bailes, par kurām bērni ar OKT nevar beigt domāt. Viņi var apzināties, ka viņu domas nav loģiskas, taču tik un tā var izjust trauksmi par dažadām lietām un situācijām.

Šīs bailes var ietvert, piemēram:

  • Kāds, ko viņi pazīst, var saslimt, traumēties vai nomirt;
  • Viņš pateica sliktu vārdu, padomāja ko sliktu vai pieļāva kļūdu;
  • Viņš ir pārkāpis noteikumus, izdarījis ko sliktu vai nogrēkojušies;
  • Kaut kas ir tīrs, netīrs vai inficēts;
  • Kaut kas ir taisns, vienāds, vai novietots ļoti precīzā veidā;
  • Lietas var būt veiksmīgas, neveikmsīgas, labas vai sliktas, drošas vai kaitīgas.

Kas ir kompulsijas

Kompulsijas jeb rituāli ir uzvedības, kuras bērni ar OKT veic atkārtoti. OKT liek bērniem justies, ka viņiem ir jāveic šie rituāli, lai pārliecinātos, ka lietas ir tīras, drošas, sakārtotas vai vienkārši pareizas. Bērniem ar OKT rituāli šķiet kā veids, kā just spēku, vai veids, kā novērst sliktus notikumus vai situācijas.

Daži rituāli var būt sekojošie:

  • Mazgāšana un tīrīšana;
  • Bieža darbu dzēšana, pārrakstīšana, pārstrādāšana vai pārlasīšana;
  • Vārdu, frāžu vai jautājumu atkārtošana biežāk nekā nepieciešams;
  • Iešana cauri durvīm vairākas reizes pēc kārtas;
  • Pārbaudīšana: vai gaisma ir izslēgta, vai durvis ir aizslēgtas, vai atkārtota mājasdarbu pārbaudīšana, nepieciešamība kaut kam pieskarties vai nepieciešamība uzsist vai pieklauvēt pie virsmām noteiktu reižu skaitu vai specifiskā veidā;
  • Nepieciešamība, lai lietas būtu specifiski sakārtotas;
  • Skaitīšana līdz noteiktam labajam skaitlim, izvairoties no sliktajiem skaitļiem.

Kāpēc cilvēkiem ir obsesīvi kompulsīvi traucējumi

Līdz galam nav skaidrs, kāpēc cilvēkiem attīstās OKT, taču ir zināms, ka noteiktu lomu spēlē biloģiskie faktori. Bērniem var attīstītes OKT, jo tas ir viņu gēnos, vai viņiem ir bijusi kāda infekcija. Cilvēkiem ar OKT pastāv arī iespējamas izmaiņas smadzeņu struktūrās un smadzeņu aktivitātē. Taču, lai vai kas izraisītu OKT, tā nav ne bērnu, ne vecāku vaina.

Kā ir dzīvot ar obsesīvi kompulsīviem traucējumiem

Bērni ne vienmēr runā par bailēm vai uzvedību, ko izraisa OKT. Viņa var izjust kaunu vai apjukumu par savām bailēm un turēt tās pie sevis. Viņi var censties slēpt savas kompulsijas un rituālās darbības. Viņi var uztraukties, ka citi viņus izsmies par viņu bailēm un rituāliem.

Bērni ar OKT izjūt nespēju beigt fokusēties uz savām obsesijām. Viņi jūt, ka viņiem ir jāveic rituāli, lai pasargātu sevi no baisajām lietām, kas viņuprāt varētu notikt. Dažiem bērniem rituālu veikšana ir vienīgais veids, kā viņi var izjust, ka viss ir kārtībā.

Ko vecāki varētu pamanīt

Daudziem bērniem ir attīstījušies OKT jau kādu laiku pirms vecāki, skolotāji vai ārsti to pamana. Reizēm vecāki par OKT uzzina tikai tad, kad viņu bērni viņiem to pastāsta, vai, ja viņi pamana, ka bērns ir pārlieku uztraukts vai veic darbības, kas izskatās kā rituāli.

Reizēm, vecāki var pamanīt citas grūtības, kas var rasties OKT rezultātā. Piemēram, OKT dēļ var:

  • Būt grūtības koncentrēties uz skolas darbiem vai grūtības baudīt aktivitātes;
  • Justies un izturēties aizkaitināti, bēdīgi vai trauksmaini;
  • Būt nedroši par to, vai viss ir kārtībā;
  • Būt grūtības veikt izvēles un pieņemt lēmumus;
  • Aizņemt pārāk daudz laika, lai veiktu ikdienas pienākumus, piemēram, apģērbties, sakārtot mugursomu, pabeigt mājasdarbus vai ieiet dušā;
  • Kļūt dusmīgi vai zaudēt savaldību brīžos, kad nevar panākt, ka kaut kas ir perfekti, vai kaut kas šķiet nevietā;
  • Uzstāt, lai vecāki saka vai dara lietas specifiskā veidā.

Diagnostika

Lai diagnosticētu obsesīvi kompulsīvos traucējumus, ir nepieciešams tikties ar bērnu psihiatru, kas veiks interviju ar vecāku un bērnu, lai noskaidrotu visas detaļas. Iespējams vecākam un bērnam būs nepieciešams aizpildīt vairākas aptaujas. Tas palīdzēs psihiatram nonākt pie precīzākas diagnozes. Nav laboratorijas testu, kas var diagnosticēt OKT. Kad OKT ir diagnosticēti, tas var būt kā atvieglojums vecākam un bērnam. OKT var mazināties ar pareizo ārstēšanu un rūpēm.

Ārstēšana

Obsesīvi kompulsīvi traucējumi tiek ārstēti ar medikamentiem un terapiju. Lai uzzinātu specifiskus medikamentus, kas ir efektīvi OKT ārstēšanā, vislabāk kontaktēt ar bērna psihiatru. Nosūtījumu pie bērnu psihiatra var sniegt bērna ģimenes ārsts.

Pēc konsultācijas ar bērnu, psihiatrs var ieteikt ārstēšanā izmantot kādu no psihoterapijas metodēm vai ieteikt konsultēties pie psihologa, lai papildus izvērtētu OKT izpausmes un grūtību pakāpi.

Psihoterapeiti OKT ārstēšanai bieži izmanto kognitīvi biheiviorālo terapiju (KBT). Šādas sarunu terapijas gaitā bērni mācās par OKT un sāk tos labāk izprast. Viņi uzzina, ka rituālu veikšana palīdz OKT saglabāties un rituālu pārtraukšana samazina OKT efektivitāti. Viņi iemācās veidus, kā stāties pretī bailēm, kā ar tām tikt galā un kā pretoties vajadzībai veikt rituālus. Iemācoties šīs prasmes, tas palīdz apturēt OKT ciklu.

Daļa no ārstēšanas procesa ir vecāku izglītošana: ko viņi var darīt, lai palīdzētu bērniem atveseļoties. Vecāki iemācās, kā reaģēt uz OKT situācijām un kā atbalstīt savu bērnu progresu, nepadodoties nepieciešamībai veikt rituālus.

Ko var darīt vecāki

  • Runājiet ar savu bērnu par to, kas notiek. Esiet atbalstoši, klausieties un izrādiet mīlestību. Sakiet savam bērnam kaut ko, kas palīdz kādā situācijā, piemēram: “Es redzu, ka tu uztraucies, vai tavas gultas palagi ir taisni, vai tavas zeķes ir vienādas, vai tavas kurpes ir sakārtotas. Es redzu, ka tas tev sagādā stresu, ja tev neizdodas sakārtot lietas, kā tu vēlies”. Sakiet, ka, iespējams, OKT ir tas, kas rada trauksmi par to, ka visam jābūt sakārtotam. Pasakiet savam bērnam, ka tikšanās ar ārstu var palīdzēt nosakaidrot, kas īsti ir pie vainas. Pārlieciniet savu bērnu, ka šo situāciju var uzlabot, un, ka jūs vēlaties palīdzēt.
  • Veiciet pierakstu pie psihologa vai bērnu psihiatra. Jūsu gimenes ārsts var palīdzēt atrast piemērotako speciālistu.
  • Piedalieties sava bērna terapijas procesā. Mācieties par to, ko vecāki var darīt, ja viņu bērniem ir OKT. OKT pārvarēšana ir process. Būs daudzas terapijas sesijas un ir svarīgi apmeklēt tās visas. Praktizējiet terapeitu rekomendācijas. Iedrošiniet savu bērnu.

Saistītās diagnozes

Saistītās ārstu specialitātes