Pārlekt uz galveno saturu

Orbitocelulīts

Orbitocelulīts ir iekaisums, kas skar muskuļaudus un taukaudus ap acs ābolu.

Attēls
redze
Izveidots: 28. novembris, 2021. gads
Atjaunots: 19. decembris, 2022. gads

Šie audi atrodas dobumā, ko sauc par orbītu. Visbiežāk iekaisums ir akūta rinosinusīta komplikācija, retāk – hroniska rinosinusīta paasinājuma komplikācija vai sekas pēc traumas. Biežāk novēro bērniem, kas jaunāki par septiņiem gadiem, jo kaula plātnīte, kas atdala deguna dobumu no orbītas dobuma, ir ļoti plāna – kā papīrs.

Caur šo kaula plātnīti iekaisums viegli var izplatīties uz orbītas dobumu un radīt iekaisumu tur.

Simptomu apraksts

Iekaisums parasti raksturojas ar plakstiņa tūsku, dažkārt arī uzacs un vaiga tūsku.

Ieilgušas iesnas, paaugstināta ķermeņa temperatūra (virs 38℃), plakstiņa apsārtums un tūska (dažkārt plakstiņa tūskas dēļ nevar atvērt aci), var būt pasliktināta redze, redzes dubultošanās, sāpīgi kustināt aci, apsārtusi acs, slikts vispārējais stāvoklis, dažkārt izspiedusies acs.

Attēls
Orbitoceluīts

Izmeklējumu apraksts

ORL orgānu – ausu, kakla, deguna, aizdegunes – apskate. Oftalmologa konsultācija, lai izvērtētu redzi un acs stāvokli. Bieži veic datortomogrāfiju vai magnētisko rezonansi galvai un deguna blakusdobumiem. Noteikti veic asins analīzes un, ja iespējams, mikrobioloģiskā materiāla izvērtēšanu.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Nekavējoties jāvēršas pie LOR speciālista un jāsāk antibakteriāla terapija. Ja iekaisums progresē vai zināms, ka ir pasliktināta redze, acs kustīgums vai kādas citas pazīmes, kas liecina par iekaisuma smagumu, nepieciešama ķirurģiska ārstēšana.

Cēloņi

Šo iekaisumu izraisa baktērijas, un tam ir nepieciešama neatliekama ārstēšana, nereti arī ķirurģiska.

Speciālisti, pie kā vērsties

LOR speciālists, oftalmologs kā konsultants par acs stāvokli.

Ja ir ieilgušas iesnas, kurām seko acs plakstiņa tūska un apsārtums, nekavējoties jāvēršas Bērnu slimnīcas uzņemšanas nodaļā.

Saistītās ārstu specialitātes