Pārlekt uz galveno saturu

Priekškambaru starpsienas defekts

Priekškambaru jeb ātriju starpsienas defekts (ASD) ir caurums starpsienā, kas atdala abus sirds priekškambarus.

Attēls
kardio
Izveidots: 23. maijs, 2022. gads
Atjaunots: 20. janvāris, 2023. gads

Daļa asiņu no sirds kreisā priekškambara cauri šim caurumam plūst uz sirds labo priekškambari, no tā uz sirds labo kambari un tālāk uz plaušu artērijām, tāpēc lielāks daudzums asiņu nekā parasti nonāk plaušu asinsvados. Tā ir viena no visbiežāk sastopamajām iedzimtām sirdskaitēm – bērnam tā attīstās grūtniecības laikā, un viņš ar to piedzimst.

Simptomu apraksts

  • Mazs defekts bieži nerada nekādus simptomus un pēkšķi slēdzas dzīves pirmajos gados;
  • Lielāki defekti bieži nerada simptomus bērna vecumā, taču ilgtermiņā palielinātais asiņu daudzumus bojā sirdi un plaušas, un simptomi parādās pieaugušā vecumā vai pusmūžā;
  • Dažreiz lieli defekti var izraisīt simptomus jau bērna vecumā, piemēram, elpas trūkumu, sliktu pieņemšanos svarā, ātru nogurdināmību, sirds ritma traucējumus, biežas elpceļu un plaušu infekcijas.

Bērnam var attīstīties troksnis virs sirds, ko var dzirdēt ģimenes ārsts vai cits speciālists, klausoties ar fonendoskopu. Troksni rada palielinātais asiņu daudzums, kas plūst no labā priekškambara uz kambari.

Izmeklējumu apraksts

Diagnozi parasti nosaka, veicot ehokardiogrāfiju (ultrasonogrāfiju sirdij). Papildu izmeklējumi, lai precizētu defekta ietekmi uz bērna veselību, var būt plaušu rentgenogramma, elektrokardiogrāfija (EKG), asins analīzes u.c.

Iespējamo izmeklējumu saraksts

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Visiem bērniem ar ASD nepieciešamas regulāras vizītes pie bērnu kardiologa. Nelieli defekti priekškambaru starpsienas vidusdaļā maziem bērniem bieži slēdzas spontāni, tāpēc nereti specifiska ārstēšana nav nepieciešama. Dažos gadījumos jādzer zāles, lai mazinātu defekta radītos simptomus un ietekmi uz sirdi. Bērniem ar nozīmīgu defektu nepieciešama tā slēgšana, lai novērstu nopietnas komplikācijas turpmākajā dzīvē. Defekta slēgšanu parasti veic pirmsskolas vecumā, taču to iespējams darīt arī vēlāk. Pareizi defektu slēgt pirms notikušas izmaiņas sirds muskulī un sirds palielinājusies izmēros. Pēc operācijas sirds izmēri pakāpeniski normalizēsies. Atkarībā no defekta lieluma un atrašanās vietas starpsienā to var slēgt vai nu vaļējas sirds operācijas laikā, kas notiek mākslīgas asinsrites apstākļos, vai arī ar mazinvazīvas operācijas palīdzību, kad ASD slēdz ar slēdzējierīci, neatverot krūšu kurvi, bet sirdij piekļūstot caur lielajiem asinsvadiem.

Parasti pēc operācijas dažus gadus jāturpina novērošanās pie bērnu kardiologa un bērnam nav nekādi specifiski ierobežojumi turpmākā dzīvē.

 

Saistītās ārstu specialitātes

Saistītas tēmas

Kardioloģija

Kardioloģija ir medicīnas nozare, kas nodarbojas ar sirds un asinsvadu sistēmas slimību pētniecību, diagnostiku, ārstēšanu, profilaksi un rehabilitāciju.

Centers for Disease Control and Prevention, National Center on Birth Defects and Developmental Disabilities.