Pārlekt uz galveno saturu

Reimatiskais drudzis

Akūts reimatisks drudzis (ARD) ir saslimšana, kura attīstās pēc inficēšanās ar A grupas beta hemolītisko streptokoku.

Attēls
Bērnam sāp kakls
Izveidots: 26. septembris, 2021. gads
Atjaunots: 22. februāris, 2024. gads

Akūts reimatiskais drudzis raksturojas ar simptomu kopumu, kuri katram pacientam var būt atšķirīgi. ARD attīstās biežāk, ja streptokoku faringītu, tonsilītu vai skarlatīnu neārstē ar antibiotikām.

Faringītu vai tonsilītu var atpazīt ar drudzi, sāpēm kaklā, galvassāpēm, sarkanām aukslējām un mandelēm, ar strutainiem aplikumiem, ar palielinātiem un sāpīgiem kakla limfmezgliem.

Pakāpeniski var pievienoties locītavu sāpes, apsārtums un pietūkums, nereti parādās arī ādas izsitumi vai ādas mezgliņi. Atstāts bez ievērības, šis iekaisums var izraisīt sirds iekaisumu (kardītu) un pat sirds vārstuļu bojājumus. Dažiem slimniekiem slimības gaitā parādās kustību traucējumi (horeja), ko ir izraisījis smadzeņu kodolu iekaisums.

Kaut gan streptokoku infekcija skolas vecuma bērniem ļoti bieži izraisa iekaisumu kaklā, tomēr ne visiem pēc tam attīstīsies reimatiskais drudzis. Iespēja saslimt ar šo slimību ir lielāka, ja ģimenē jau ir līdzīga saslimšana vai citas autoimūnas reimatoloģiskas saslimšanas. Reimatiskais drudzis pats par sevi, atšķirībā no streptokoku faringīta, tonsilīta vai skarlatīnas, nav lipīgs, bet akūtas streptokoku infekcijas gadījumā, streptokoks izplatās no cilvēka uz cilvēku un tāpēc infekcija tiek saistīta ar pārapdzīvotību mājās, skolā vai sporta zālē. Rūpīga roku mazgāšana un izvairīšanās no ciešiem kontaktiem ar cilvēkiem, kuriem ir streptokoku infekcija, ir būtiska, lai apturētu slimības izplatīšanos.

Diagnostika

Diagnozi apstiprina ārsts, balstoties uz starptautiski pieņemtiem ARD diagnostiskiem kritērijiem, (Džonsa kritēriji), kur ietilpst klīniskās pazīmes un izmeklējumi. Lai noteiktu diagnozi, ir arī nepieciešams veikt laboratoriskos izmeklējumus, lai apstiprinātu un pierādītu streptokoku infekciju.

Tāpat kā daudzām citām reimatiskajām slimībām, sistēmiska iekaisuma pazīmes ir redzamas gandrīz visiem pacientiem, izņemot horejas gadījumus, jo horeja parasti attīstās vēlīni, kad sistēmiskais iekaisums mazinājies Augsti Antistreptolizīna O jeb ASO vai Dezoksiribonukleāzes B titri analīzēs liecina par iepriekš pārslimotu streptokoku infekciju, kad organisma imūnsistēma atbild ar antivielu produkciju. Bet minētie streptokoku diagnostiskie testi vieni neapstiprina reimatiskā drudža diagnozi, ja iztrūkst citi ARD simptomi un tāpēc bieži ārstēšana ar antibiotikām nav nepieciešama.

Kardīta diagnosticēšana

Jauni sirds trokšņi, kas rodas sirds un sirds vārstuļu iekaisuma rezultātā, ir visbiežāk sastopamā kardīta izpausme. To diagnosticē ārsts, auskultējot (izklausot ar fonendoskopu) pacientu. Diagnozes apstiprināšanai, ir būtiski  veikt elektrokardiogrammu (EKG) un ehokardiogrammu (EHOKG). Nereti ir būtiski arī veikt krūšu rentgenogrammu, lai pārbaudītu sirds palielinājumu.

Minētās sirds izmeklējumu procedūras ir pilnībā nesāpīgas un vienīgais diskomforts ir tas, ka bērnam ir jābūt mierīgam šo pārbaužu laikā.

Ārstēšana

Antibiotiku terapija, kuru uzsāk faringīta akūtā periodā, ir efektīvs veids, kā izvairīties no akūta reimatiskā drudža. Reimatiskā drudža simptomi tiek ārstēti ar nesteroīdiem pretiekaisuma medikamentiem, galvenokārt aspirīnu. Citi nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi (NPL) artrīta ārstēšanā tiek ieteikti 6-8 nedēļu laikā vai līdz iekaisuma izzušanai.

Kardīta gadījumos ir nepieciešams gultas režīms, kā arī kortikosteroīdu preparāti (prednizolons), kurus ieteicams lietot 2-3 nedēļas, pakāpeniski samazinot devu pēc tam, kad iekaisums tiek kontrolēts, kā arī izvērtē simptomus un veic asins analīzes. Apmēram pusei no saslimušajiem ar ARD pēc kardīta var sekot pilnīga atlabšana. Kad ARD atkārtojas vai recidivē,  kardīta uzliesmojumā palielinās sirds vārstuļu bojājumu risks. Īpaši smagos sirds bojājumu gadījumos var būt nepieciešama sirds vārstuļa pārstādīšanas operācija.

Horejas ārstēšanai var tikt izrakstīti pretkrampju medikamenti, piemēram, haloperidols, uzraugot un rūpīgi sekojot līdzi, vai neparādās blakusparādības. Visbiežāk sastopamās blakusparādības ir miegainība un trīsas, kuras var viegli kontrolēt, pielāgojot attiecīgu devu.

Akūtie slimības simptomi samazinās laikā no dažām dienām līdz nedēļām. Tomēr atkārtotu uzliesmojumu risks akūtajam reimatiskajam drudzim pastāv, un sirds sarežģījumi var radīt dzīves kvalitātes izmaiņas visas tās garumā. Vairāku gadu garumā ir nepieciešams saņemt  antibakteriālu profilaksi (parasti antibiotikas tiek injicētas muskulī apmēram reizi mēnesī), lai pasargātu pacientu no streptokoku faringīta un ARD jaunas epizodes atkārtošanās.

Ja ir diagnosticēts ARD, tad ilgtermiņa aizsardzība, lietojot antibiotikas nepieciešama ikvienam, lai izvairītos no akūta reimatiskā drudža atkārtošanās.

Simptomu apraksts

Artrīts

Artrīts raksturojas, ka skar galvenokārt vidējās un lielās locītavas. Artrīts sākās vienā vai vairākās locītavās (ceļgali, elkoņi, potītes vai pleci). To sauc arī par "klejojošo un pārejošo artrītu", jo locītavu iekaisums šajās locītavās migrē. Retāk sastopams ir kakla skriemeļu artrīts. Lai gan pietūkums var būt pavisam neliels, sāpes locītavās ir stipras, kuras parasti tomēr sāk samazināties pēc pretiekaisuma zāļu lietošanas. Aspirīns ir visbiežāk izmantotais pretiekaisuma medikaments.

Kardīts

Sirds iekaisums jeb kardīts ir visnopietnākā akūta reimatiskā drudža slimības izpausme. Paātrināta sirdsdarbības frekvence mierā (atpūtas laikā vai guļot), var liecināt par sirds bojājumu. Izmainīts sirds ritms un jaunu trokšņu parādīšanās ir galvenās sirds iesaistīšanās pazīmes. Trokšņi var mainīties no liegiem līdz skaļiem trokšņiem, kas liecina par sirds vārstuļu iekaisumu, ko sauc par "endokardītu". Ja iekaisums rodas arī sirds somiņā un apkārt sirdij sakrājas šķidrums, tad to sauc par "perikardītu". Smagākajos sirds bojājuma gadījumos, sirds muskulis var kļūt vājš un samazinās asiņu izsviede no sirds kambariem. To var atpazīt pēc klepus, sāpēm krūtīs, paātrināta pulsa un elpošanas. Reimatisks sirds vārstuļu bojājums jeb iegūta vārstuļu sirds kaite viens no smagākajiem ARD iznākumiem, bet tomēr biežāk rodas atkārtotu vai recidivējošu ARD gadījumos un tā var kļūt par nopietnu problēmu vēlāk pieaugušo dzīvē, tāpēc sirds izmeklējumiem ir būtiska nozīme.

Horeja (chorea minor, Sydenchama horeja, Svētā Vita deja)

Termins horeja ir atvasināts no grieķu valodas, kas nozīmē deja. Horeja ir smadzeņu kodolu iekaisuma izraisīti kustību traucējumi, kas kontrolē kustību koordināciju. Horeja skar 10-30% pacientu, kuri pārslimo ar akūtu reimatisku drudzi. Pretēji artrītam un kardītam, horeja parādās krietni vēlāk, pat 1 līdz 6 mēnešu laikā pēc stretokoku infekcijas saslimšanas. Horejas agrīnas pazīmes ir izmainīts, nekārtīgs rokraksts skolas vecuma pacientiem, grūtības ar apģērbšanos, staigāšanu un pat ēšanu, ko izraisa neapzināti trīcošas un nekordinētas kustības. Kustību koordināciju traucējumi var īslaicīgi mazināties/palielināties. Parasti pazūd gulēšanas laikā, bet saasinās pie stresa vai noguruma. Tā kā nereti horejas pacienti ir emocionāli nestabili, tad horejas izpausmes var uztvert kā uzvedības traucējumus. Tieši tādēļ nepieciešamas savlaicīgas pārbaudes pie ārsta, lai noskaidrotu bērna veselības stāvokli un, horejas gadījumā, uzsākt tās ārstēšanu. Horeja var parādīties arī kā vienīgā slimības izpausme vai arī kombinācijā ar kardītu, kad ir nepieciešama kardiologa konsultācija.

Ādas izsitumi

Daudz retāk sastopamas akūta reimatiskā drudža izpausmes ar ādas izsitumiem, kurus sauc par "gredzenveida eritēmām". Šie izsitumi izskatās kā sarkani riņķi. Vēl no ādas izsitumiem ir "zemādas mezgliņi" – nesāpīgi, kustīgi, diametrā daži milimetri mezgliņi ar neizmainītu ādas krāsu un parasti lokalizējas locītavu atloku virsmās. Nereti šīs pazīmes parādās kopā ar miokardītu (sirds muskuļa iekaisums) vai pēc vairākām nedēļām. Pacientiem var parādīties arī citi simptomi, kurus būtu jāpamana vecākiem: drudzis, nogurums, apetītes zudums, bālums, sāpes vēderā un pat deguna asiņošana, kas ir raksturīgi slimības agrīnā stadijā.

Cēloņi

Akūtu reimatisko drudzi var izraisīt inficēšanās ar A grupas beta hemolītisko streptokoku.

Saistītās ārstu specialitātes

Saistītas tēmas

Reimatoloģija

Medicīnas nozare, kas saistīta galvenokārt ar kaulu, muskuļu un locītavu slimībām.