Pārlekt uz galveno saturu

Svešķermenis ausī

Parasti svešķermenis nonāk 2–4 gadus vecu bērnu ausī.

Attēls
bērna auss
Izveidots: 16. februāris, 2022. gads
Atjaunots: 18. janvāris, 2023. gads

Šajā vecumā bērnam ir vēlme izpētīt apkārtējo vidi, un tas notiek arī šādā veidā. Visbiežāk ausī ievieto pērlītes. Neatliekami jāvēršas pie speciālista, ja ausī ir ievietota baterija vai bērnam ir izteiktas sūdzības – slikta dūša, spēcīgas sāpes. Parasti svešķermenis atrodas auss ejā un sūdzības nerada, tādā gadījumā konsultācija pie LOR speciālista ir atliekama un vēlams pierakstīties ambulatori.

Simptomu apraksts

Var būt samazināta dzirde, brūngani vai asiņaini izdalījumi no auss, sāpes ausī. Ja ir pārplēsta bungplēvīte, var būt arī slikta dūša, vemšana. Parasti pats bērns jau pirmajā dienā pasaka vecākiem, ka ir kaut ko ielicis ausī.

Bieži ir gadījumi, kad nav novērots neviens no šiem simptomiem.

Saistīto simptomu saraksts

Cēloņi

Bērni mācās iedarboties ar apkārtējo vidi, pielietojot dažādas sajūtas. Zīdaiņi liek visu mutē, bet mazi bērni liek arī citās vietās, viena no tām ir ausis.

Izmeklējumu apraksts

Auss ejas apskate – otoskopija – ar auss spoguli, otoskopu vai mikroskopu.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

  • Svešķermeņa izņemšana.
  • Mazus, organiskus priekšmetus izskalo. Ja ausī ievietotais priekšmets var uzbriest, tad nedrīkst skalot.
  • Parasti ar āķīti izņem apaļus priekšmetus, ar pinceti – plakanus, saspiežamus un neregulārus, ar sūkni – gludus, apaļus un kustīgus.

Ja procedūras laikā vecāki savu bērnu tur pietiekami stingri un bērns sadarbojas, tad izņemšana ir ātra un mazsāpīga. Ja priekšmetu izņemt neizdodas, tad nepieciešama vispārējā narkoze.

Profilakse

Izglītība ir daļa no profilakses, jo novērots, ka biežāk ausī priekšmetus ieliek bērni no zemākiem sociāliem slāņiem. Tāpat ir svarīgi izglītot, lai tas nenotiek atkārtoti.

Speciālisti, pie kā vērsties

Ja ausī ievietota baterija, jāsauc Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests.

Jāvēršas pie ģimenes ārsta vai pediatra, ja nepieciešams veikt auss apskati un izņemt svešķermeni. Ja ģimenes ārstam neizdodas priekšmetu izņemt, jāmeklē LOR speciālista palīdzība.

Tāpat pie LOR speciālista ambulatori pēc iespējas ātrāk jāvēršas gadījumos, kad svešķermenis atrodas auss ejas vidējā daļā vai aiz bungplēvītes, ja bungplēvīte ir plīsusi un no auss vērojami izdalījumi.

Saistītās ārstu specialitātes

Informatīvie materiāli

Svešķermenis ausī

Bērni ir ziņkārīgi un viņiem patīk eksperimentēt, tāpēc pasaules iepazīšanas rezultātā nereti ausī nokļūst svešķermenis – poga, pērlīte, ēdiens u.c.

Saistītas tēmas

Drošība

Dažādas nelaimes notiek arī tad, ja vecāki ir rūpīgi un uzmanīgi. Pieaugušie spēj pasargāt bērnus, radot viņiem drošu vidi un novēršot iespējamas traumas un riskus.

Mazuļa aprūpe

Mazuļa aprūpe ietver ne tikai atbilstoša uztura, apģērba un mājokļa nodrošināšanu, bet arī bērna veselības aprūpi, izglītošanu un audzināšanu.

Apakštēma

Dzirde

Dzirde ir viena no būtiskākajām cilvēka maņām.