Pārlekt uz galveno saturu

Svešķermenis ausī

Bērna ausī iekļuvis svešķermenis - kā rīkoties?

Attēls
bērna auss
Izveidots: 16. februāris, 2022. gads
Atjaunots: 31. maijs, 2023. gads

Pasaules iepazīšanā bērni liek lietā visas maņas. Diemžēl zinātkāre reizēm rada draudus veselībai, piemēram, ja spēļu vai nejaušības rezultātā ausī nokļuvis kāds svešķermenis.

Ja zīdaiņiem raksturīga vēlme visu likt mutē, tad bērniem paaugoties nereti dažādi priekšmeti tiek likti arī ausīs. Visbiežāk svešķermeņi nonāk 2-4 gadus vecu bērnu ausīs, jo šajā vecumā apkārtējā vide tiek izzināta īpaši aktīvi. 

Parasti svešķermeņi nokļūst auss ejā un īpašas sūdzības nerada. Tādā gadījumā konsultācija pie LOR speciālista ir atliekama un vēlams pierakstīties ambulatori. Savukārt gadījumos, ja bērnam ir izteiktas sūdzības (sāpes, slikta dūša, u.c.), pie speciālista jāvēršas nekavējoties. Tāpat neatliekamā medicīniskā palīdzība jāsniedz pēc iespējas ātri, ja ausī ievietota baterija, jo tā  var radīt auss ejas apdegumu.

Simptomu apraksts

Visbiežāk bērni ausīs ievieto pērlītes un citus sīkus priekšmetus. Lielākoties tas notiek brīžos, kad mazi bērni spēlējas bez uzraudzības. Bērni parasti paši jau pirmajā dienā vecākiem pasaka vai norāda, ka ir kaut ko ielikuši ausī. Tomēr, ja bērns pats to neatklāj, par svešķermeni ausī var liecināt šādi simptomi:

  • sūdzības par sāpēm ausīs;
  • dzirdes pasliktināšanās;
  • trokšņi ausīs;
  • brūngani vai asiņaini izdalījumi no auss, iespējams ar nepatīkamu aromātu.

Gadījumos, ja ir pārplēsta bungplēvīte, augstākminētos simptomus var papildināt slikta dūša un vemšana.

Bieži ir gadījumi, kad nav novērots neviens no šiem simptomiem. Jāuzsver, ka svešķermenis ausī var nokļūt arī bez bērna ziņas. Piemēram, ausī var ielīst vai ielidot kukainis, kurš turpina auss ejā kustēties. Šādā gadījumā jūtama kutinoša sajūta un nepatīkams troksnis ausī.

Pirmā palīdzība

  • Situācijā, kad bērna ausī nokļuvis svešķermenis, jāsazinās ar savu ģimenes ārstu, ārpus ārsta darba laika jāzvana uz ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni vai Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam, kas, atbilstoši redzamajiem simptomiem, dos norādes tālākai rīcībai.
  • Primāri jāvēršas pie ģimenes ārsta, kurš veiks auss apskati ar speciālu aparātu – otoskopu, bet gadījumā, ja ģimenes ārsts nav pieejams, jāvēršas pie otorinolaringologa (ausu, kakla, deguna) ārsta.
  • Gadījumā, ja bērns sūdzas par sāpēm ausīs, atļauts dot pretsāpju medikamentus vecumam un svaram atbilstošā devā.
  • Ja svešķermenis ir saredzams gliemežnīcas rajonā, taču nav pārliecības, vai pašrocīgi izdosies to izvilkt, nemēģiniet to darīt! Neprasmīgi mēģinot svešķermeni izvilkt, varat to vēl dziļāk iebīdīt ausī un to savainot vēl  vairāk.
  • Ja ausī ir kukainis, un esat pilnīgi droši, ka bungplēvīte ir vesela, auss ejā drīkst iepilināt dažus pilienus ūdens vai eļļas – iespējams, kukainis uzpeldēs.

Saistīto simptomu saraksts

Iespējamo izmeklējumu saraksts

Ārstniecība, simptomu mazināšana

  • Svešķermeņa izņemšana.
  • Mazus, organiskus priekšmetus izskalo. Ja ausī ievietotais priekšmets var uzbriest, tad nedrīkst skalot.
  • Parasti ar āķīti izņem apaļus priekšmetus, ar pinceti – plakanus, saspiežamus un neregulārus, ar sūkni – gludus, apaļus un kustīgus.

Ja procedūras laikā bērns spēj saglabāt mieru un sadarboties, tad izņemšana norit ātri un nesāpīgi. Ja priekšmetu izņemt neizdodas, tad nepieciešama vispārējā narkoze.

Profilakse

Būtiska daļa no profilakses ir vecāku izglītošana ar mērķi izvairīties no potenciāliem riskiem un arī negadījumu atkārtošanās. Svarīgi izvērtēt gan vidi, kurā bērns uzturas, gan arī bērnam piedāvātās rotaļlietas – vai tās ir vecumam atbilstošas, vai tās nesatur pārlieku sīkas detaļas? Kritiski jāizvērtē viss, kas mājās novietots bērnam sasniedzamā augstumā.

Tāpat rūpīgi jāpievērš uzmanība ar baterijām darbināmām rotaļlietām – vai bateriju  nodalījums ir maksimāli noslēgts, lai bērns to nespētu pats atvērt un piekļūt baterijām vai stiprinājuma skrūvītēm. Tas pats attiecināms arī uz citām ar baterijām darbināmām ierīcēm, piemēram, televizora pultīm, u.tml.

Nozīmīgi paturēt prātā, ka šāda veida negadījumi teju vienmēr rodas, jo bērns uz īsāku vai garāku laika posmu atstāts nepieskatīts. Tieši tāpēc visbūtiskākais profilakses priekšnosacījums ir bērnu pieskatīšana.

Speciālisti, pie kā vērsties

  • Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests jāsauc, ja ausī ievietota baterija.
  • Ģimenes ārsts vai pediatrs jāapmeklē, ja nepieciešams veikt auss apskati un izņemt svešķermeni.
  • LOR speciālista palīdzība nepieciešama, ja ģimenes ārstam neizdodas priekšmetu izņemt;
  • LOR speciālists ambulatori pēc iespējas ātrāk jāapmeklē, ja svešķermenis atrodas auss ejas vidējā daļā vai aiz bungplēvītes, bungplēvīte ir plīsusi un/vai vērojami izdalījumi.

Saistītās ārstu specialitātes

Saistītas tēmas

Drošība

Dažādas nelaimes notiek arī tad, ja vecāki ir rūpīgi un uzmanīgi. Pieaugušie spēj pasargāt bērnus, radot viņiem drošu vidi un novēršot iespējamas traumas un riskus.

Mazuļa aprūpe

Mazuļa aprūpe ietver ne tikai atbilstoša uztura, apģērba un mājokļa nodrošināšanu, bet arī bērna veselības aprūpi, izglītošanu un audzināšanu.

Apakštēma

Dzirde

Dzirde ir viena no būtiskākajām cilvēka maņām.