Pārlekt uz galveno saturu

Svešķermenis elpceļos

Biežāk svešķermeņi nonāk elpceļos bērniem līdz trīs gadu vecumam, īpaši bīstami tas ir bērniem līdz viena gada vecumam, kad nav izšķīlušies visi zobi.

Attēls
Svešķermenis elpceļos jeb aizrīšanās
Izveidots: 18. janvāris, 2022. gads
Atjaunots: 12. janvāris, 2023. gads

Biežāk svešķermeņi nonāk elpceļos bērniem līdz trīs gadu vecumam, īpaši bīstami tas ir bērniem līdz viena gada vecumam, kad nav izšķīlušies visi zobi.

Tā ir dzīvību apdraudoša situācija, tāpēc ļoti svarīgi, lai bērns savlaicīgi nonāktu slimnīcā, kurā var veikt bronhoskopiju un svešķermeņa evakuāciju jeb izņemšanu no elpceļiem. Bērnu slimnīcā visu diennakti nodrošina neatliekamu endoskopiju.
Bērns var aizrīties gan ar pārtikas produktiem (riekstiem, kauliem, burkāniem, sēkliņām un citiem cietiem un grūtāk sakožamiem produktiem), gan ar nepārtikas svešķermeņiem – sīkām rotaļlietu detaļām, pērlītēm, bumbiņām utt.

Simptomu apraksts

Klepus, sēkšana (skaļa elpošana), zilēšana, elpas trūkums, sāpes krūtīs, samaņas zudums. Ja bērns ir aizrijies un viņam ir kaut viena no šīm sūdzībām, nekavējoties jāvēršas pie ārsta, kurš noteiks tālāko izmeklēšanas taktiku. Ja bērns ir aizrijies ar lielu svešķermeni un viņam ir izteikti apgrūtināta elpošana, jāveic Heimliha paņēmiens, līdz ierodas neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigāde.

Izmeklējumu apraksts

Ja svešķermenis ir nosprostojis mazos bronhus (nelielu plaušu daļu), tad sūdzības var būt mazāk izteiktas, tomēr pie ārsta ir jāvēršas nekavējoties – jo ātrāk veic bronhoskopiju, jo mazāks sarežģījumu risks un drošāk, ka uzreiz izdosies evakuēt svešķermeni. Ja pēc palīdzības vēršas ilgāku laiku pēc aizrīšanās, pastāv lielāks risks, ka būs sācies iekaisuma process plaušu audos, svešķermenis būs sācis sadalīties un tā izņemšanai, iespējams, būs vajadzīgas vairākas bronhoskopijas.

Iespējamo izmeklējumu saraksts

Profilakse

Dodiet bērna vecumam piemērotu uzturu, riekstus, sēkliņas un citus grūti sakožamus produktus piedāvājiet tikai tad, kad izšķīlušies visi dzerokļi.
Maziem bērniem nedot rotaļlietas ar sīkām detaļām. Mājās radiet drošu vidi, lai bērnam nebūtu pieejami sīki priekšmeti, ar kuriem var aizrīties.