Pārlekt uz galveno saturu

Svešķermenis elpceļos jeb aizrīšanās

Ja bērns var parunāt, elpo un klepo, tad viņu jānomierina un jāmudina pastiprināti klepot, līdz svešķermenis tiek izklepots.

Attēls
Svešķermenis elpceļos jeb aizrīšanās
Izveidots: 18. maijs, 2022. gads
Atjaunots: 23. marts, 2023. gads

Elpceļos var nokļūt dažādi sīki objekti - no tīšām vai netīšām mutē ieliktām sīkām rotaļlietu detaļām, līdz pārāk lielam ēdiena kumosam. Vecākiem svarīgi zināt, kā atbrīvot bērna elpceļus dažādos vecumposmos.

Bērns nav sasniedzis viena gada vecumu

Attēls
Svešķermenis elpceļos

1.  Turot zīdaini uz vienas rokas ar vēderu uz leju, veic piecus uzsitienus ar otras rokas plaukstas pamatni pa muguru starp lāpstiņām virzienā uz priekšpusi.

2. Pārvel zīdaini uz muguras, atrodi krūšukaula vidus un ar diviem pirkstiem veic piecas krūškurvja kompresijas.

3. Pārbaudi, vai svešķermenis nav redzams mutē. Ja tas ir pilnībā redzams, mēģini to izvilkt. 

4. Ja svešķermenis nav redzams, atkārto pirmos soļus līdz brīdim, kad bērns izklepo svešķermeni vai zaudē samaņu.

Bērns, kurš vecāks par vienu gadu

Attēls
Svešķermenis-aizrīšanās

1. Veic piecus uzsitienus ar plaukstas pamatni pa muguru starp lāpstiņām virzienā uz priekšpusi.

2.-4. Veic piecus Heimliha paņēmienus – nostājies aiz bērna, apliec rokas ap bērna ķermeni, vienu plaukstu saliecot dūrē, bet otru uzliekot virs tās, un strauji uzspied uz vēdera augšdaļas virzienā uz augšu un mugurpusi. Abas darbības – uzsitiens pa muguru un Heimliha paņēmiens – ir secīgi jāmaina. Kad piecas reizes uzsit pa muguru un piecas reizes veic Heimliha paņēmienu, jāpārbauda, vai svešķermenis ir redzams mutē. Ja tas ir pilnībā redzams mutē, jāmēģina to izņemt.

Ja bērns pēc aizrīšanās ir bezsamaņā, nekavējoties jāzvana 112 un jāuzsāk atdzīvināšanas pasākumi! Bērns jānovieto uz līdzenas virsmas, jāatver elpceļi. Ja svešķermenis ir pilnībā redzams mutē, jāmēģina tas izvilkt. Ja mēģinājums ir neveiksmīgs vai svešķermenis nav redzams, to NEDRĪKST meklēt, jo pastāv risks iebīdīt svešķermeni dziļāk rīklē.

Saistītās diagnozes

Saistītās apakštēmas