Pārlekt uz galveno saturu

Vulvīts

Vulvīts ir ārējo dzimumorgānu iekaisums.

Attēls
iekšējie dzimumorgāni
Izveidots: 30. septembris, 2021. gads
Atjaunots: 6. jūnijs, 2023. gads

Vulvīts ir ļoti bieži sastopama problēma. Ir meitenes, kuru āda ir ļoti jutīga un pat vismazākais kairinājums vai higiēnas režīma pārkāpums var radīt sūdzības. Ja tas atkārtojas, katru reizi jāpārskata higiēnas režīms, jāatsāk sēdvanniņu un krēma lietošanas kurss. Ja meitenei ir jutīga āda, var būt tā, ka sūdzības atkārtojas bieži – pat reizi nedēļā vai biežāk. Tādā gadījumā profilaktiski vienu līdz divas reizes dienā var turpināt sēdvanniņas un lietot mitrinošu, dziedējošu krēmu katru dienu. Šādi krēmi pieejami aptiekās, jautājiet padomu farmaceitam.

Parasts vulvīts, ko nav izraisījušas seksuāli transmisīvās infekcijas, nerada sekas ne spējām iestāties grūtniecībai, ne iznēsāt un dzemdēt bērnu. Seksuāli transmisīvu infekciju izraisīts vulvīts tiek ārstēts ar antibiotikām un tā gadījumā prognoze tiek pārrunāta atsevišķi.

Simptomu apraksts

Izdalījumi (var būt gaiši bālgani, iedzelteni, zaļgani). Tiem var būt nepatīkams aromāts.

Cēloņi

Parasti to izraisa baktērijas, kas dzīvo uz ādas starpenē, bet ir pārmērīgi savairojušās. Reti mazām meitenēm to rada sēnīte, parazīti, alerģiskas reakcijas (piemēram, uz saldumiem, veļas pulveri). Ārkārtīgi reti mazām meitenēm to var izraisīt arī seksuāli transmisīvās infekcijas. Seksuāli transmisīvās infekcijas visbiežāk tiek iegūtas seksuālu kontaktu laikā. Pavisam mazas meitenes tās var iegūt arī no inficētas personas, ja tiek lietoti kopīgi dvieļi vai vannas sūkļi. Ja jums ir aizdomas, ka meiteni kāds varētu būt seksuāli aizskāris, noteikti pasakiet to ārstam.

Izmeklējumu apraksts

Ļoti bieži nekādi izmeklējumi nav nepieciešami. Ja tomēr sūdzības ir ilgstošas un standarta ārstēšana nedod nekādu efektu, tiks ņemts paraugs, lai noskaidrotu, kādas tieši baktērijas izraisījušas iekaisumu. Parauga paņemšana notiek ar vates kociņu, piesakaroties ārējiem dzimumorgāniem. Tas nav sāpīgi, tikai nedaudz nepatīkami.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Svarīgākais ir palīdzēt gļotādai sadzīt un atjaunoties. Speciāla ārstēšana ar antibiotikām vai citiem medikamentiem nepieciešama tikai tad, ja tālāk aprakstītās metodes nedod nekādu efektu.

Divreiz dienā 10 – 15 minūtes silta ūdens sēdvanniņas. Vanniņām vienu reizi dienā vai katru otro dienu var pievienot sodu (2 ēdamkarotes uz apmēram 10 litriem ūdens) vai kumelītes, līdz ūdens iekrāsojas viegli dzeltenā krāsā.

Pēc sēdvanniņām jāaplicē mīkstinošs, dziedējošs krēms. Plašs šādu krēmu klāsts ir pieejams aptiekās, jautājiet padomu farmaceitam.

Sēdvanniņas jālieto 7 – 14 dienas vai pēc nepieciešamības.

Ja ir aizdomas par zarnu parazītiem, nepieciešams lietot pretparazītu medikamentus visai ģimenei.

Ļoti svarīgi ir ievērot higiēnas režīmu!      

Profilakse

Pietiekams, bet ne pārmērīgs higiēnas režīms:

  • Apmazgāt dzimumorgānus ar tīru ūdeni, dzimumorgānu rajonā ziepes censties vispār neizmantot;
  • Izvairīties no mitro salvešu lietošanas; 
  • Valkāt brīvu, elpojošu apģērbu;
  • Pēc tualetes apmeklējuma apslaucīties no priekšpuses uz mugurpusi;
  • Nesēdēt putu vannās;
  • Naktī gulēt bez apakšveļas;
  • Vēlamas gaisa peldes – ļaut bērnam dzīvoties bez apakšveļas, autiņbiksītēm;
  • Izvairīties no saldumiem, citiem produktiem, kas bērnam mēdz izraisīt ādas reakcijas.  

Ja standarta rekomendācijas ilgstoši nedod efektu vai izdalījumi ir asiņaini, rodas jaunas sūdzības, jāgriežas pie ginekologa. Ja ir aizdomas par seksuālu vardarbību pret bērnu, nekavējoties jāziņo Valsts Policijai un jāvēršas pie ārsta.

Saistītās ārstu specialitātes

Saistītas tēmas

Ginekoloģija

Ginekoloģija ir medicīnas nozare, kas rūpējas par sievietes reproduktīvo veselību.