Pārlekt uz galveno saturu

123I-mIBG-scintigrāfija jeb MIBG

MIBG scintigrāfija ir kodolmedicīniska attēldiagnostikas procedūra, ko izmanto simpātiskās nervu sistēmas audzēju, piemēram, feohromocitomas un neiroblastomas diagnostikā.

Attēls
izmeklejumi-bernam
Izveidots: 8. Aprīlis, 2022. gads

Simpātiskās nervu sistēmas audzēji ražo specifiskus hormonus – kateholamīnus. Savienojumam “meta-jodobenzilguanidīns” (saīsināti mIBG), ko izmanto šī izmeklējuma veikšanā, ir ķīmiskā struktūra, kas līdzīga kateholamīniem. Šī iemesla dēļ tas uzkrājas audzējos, kas ražo kateholamīnus.

Šo savienojumu ievada vēnā (intravenozi). Tā kā mIBG ir pievienots radioaktīvs jods (izotops I123), audzēja šūnas, nonākot saskarē ar I123-mIBG, sūta radioaktīvu signālu. Pēc tam šo signālu uztver īpaša aparatūra, kamera un pārveido par digitālu attēlu. Tādējādi šajos attēlos var redzēt anatomiskos rajonus (perēkļus), kuri uzkrāj šo vielu.

Par to, vai šo specifisko izmeklējumu jāveic, lemj ārsts-speciālists, piemēram, bērnu hematoonkologs vai to konsīlijs.

Šo izmeklējumu lieto gan slimības sākotnējā diagnostikā, gan ārstēšanas uzraudzībai, lai novērtētu efektivitāti.

Kā sagatavoties vizītei

Jodu uzkrāj arī normālas organisma šūnās (vairogdziedzera šūnas), tāpēc, lai tās neuzņemtu radioaktīvo joda izotopu izmeklējuma laikā, pirms procedūras nepieciešama sagatavošanās – lietojot specifisku medikamentu, tiek “nobloķēts” vairogdziedzeris, lai pasargātu tā šūnas.

Bloķējošo medikamentu jālieto pilienu veidā iekšķīgi (caur muti), tā lietošanas shēmu un devas rekomendēs ārstējošais ārsts.

Kas jāievēro pēc izmeklējuma

Jāņem vērā, ka pacients, kuram ievadīts radioaktīvais izotops, to izdala no organisma, un tas var būt kaitīgs apkārtējiem, īpaši grūtniecēm. Šo faktu jāņem vērā, aprūpējot bērnu pirmās divas diennaktis pēc procedūras.

Saistīto diagnožu saraksts

Feohromocitoma

Saistītās ārstu specialitātes

Autors: Gesche Tallen, MD, PhD, izveidots: 2011.08.18.,Redaktore: Maria Yiallouros, Recenzente: Prof. Dr. med. Dr. h.c. Günter Henze, tulkojums angļu valodā: Hannah McRae, pēdējās izmaiņas: 2015/01/13.