Pārlekt uz galveno saturu

Bada prove

Bada prove tiek veikta pacientiem, kuriem bijušas neskaidras hipoglikēmijas (zems glikozes līmenis asinīs, mazāk kā 3 mmol/l) epizodes bez skaidra cēloņa (piemēram, zarnu infekcija).

Attēls
izmeklejumi-bernam
Izveidots: 27. Septembris, 2021. gads

Bada proves laikā izvērtē organisma spēju uzturēt normālu glikozes līmeni asinīs.

Hipoglikēmijas cēloni iespējams identificēt tikai hipoglikēmijas laikā, nosakot vairākus glikozes līmeni ietekmējošus rādītājus. Hipoglikēmija var būt saistīta arī ar ģenētiski iedzimtām vielmaiņas patoloģijām.Tādēļ pirms bada proves parasti konsultē arī ģenētiķis, kurš nozīmē papildus izmeklējumus, kas būtu jāveic, sasniedzot hipoglikēmiju (asins un urīna analīzes).

Kā sagatavoties vizītei

Pirms bada proves tiek veikti pamata vielmaiņas izmeklējumi, kā arī specifiskas hormonu analīzes, lai pārliecinātos, ka bada provi veikt ir droši. Hipoglikēmija var būt saistīta arī ar ģenētiski iedzimtām vielmaiņas patoloģijām. Tādēļ pirms bada proves parasti konsultē arī ģenētiķis, kurš nozīmē papildus izmeklējumus, kas būtu jāveic, sasniedzot hipoglikēmiju (asins un urīna analīzes). Pirms proves bērnam nav specifisku ierobežojumu. Pēdējā ēdienreizē pirms proves vēlams uzņemt garos ogļhidrātus saturošu maltīti, pēc tam atļauts uzņemt tikai ūdeni.

Vizītes norise

Bada prove tiek veikta rūpīgā medicīnas personāla uzraudzībā, regulāri kontrolējot glikozes līmeni asinīs. Testa laikā bērnam atļauts dzert tikai ūdeni; ja zināms, ka bērns nespēj uzņemt pietiekamu šķidruma daudzumu, tad tas tiek nodrošināts caur vēnas katetru. Proves ilgums atkarīgs no pacienta vecuma (skat. 1. tabulu).

Vecums

<6 mēn.

6-8 mēn.

8-12 mēn.

1-2 gadi

2-7 gadi

>7 gadi

Proves ilgums

8h

12h

16h

18h

20h

24h

  1. tabula.

Provi pārtrauc ātrāk, ja tiek sasniegta hipoglikēmija. Zīdaiņiem un maziem bērniem provi parasti sāk agri no rīta (ļaujot pēdējo maltīti ieturēt ap plkst. 4:00-8:00), bet vecākiem bērniem provi parasti sāk vakarā pēc vakariņām. Glikozes līmenis kapilārajās asinīs (no pirkstiņa) tiek pārbaudīts ik 60-120 minūtes, sasniedzot glikēmiju <4 mmol/l – ik 30 minūtes, pie glikēmijas <3 mmol/l – ik 15 minūtes. Kolīdz sasniegta glikēmija ≤2.8 mmol/l vai <3 mmol/l un bērnam ir raksturīgie simptomi (svīšana, izteikta bada sajūta, trīce, bālums, trauksme, slikta dūša, izteikts nogurums, vājums, miegainība, apjukums, galvassāpes, paaugstināta uzbudināmība, krampji), tiek veiktas nozīmētās asins analīzes, pēc kurām bērnam iedod glikozi saturošu ēdienu/dzērienu vai glikozi ievada caur vēnas katetru, ja bērns nespēj neko apēst vai iedzert. Arī pirmā urīna analīze pēc hipoglikēmijas epizodes ir jānodod izmeklēšanai. 15 minūtes pēc ogļhidrātu uzņemšanas tiek atkārtoti pārbaudīts glikozes līmenis asinīs – turpina ogļhidrātu uzņemšanu, kamēr glikēmija sasniegusi vismaz 4 mmol/l.

Kas jāievēro pēc izmeklējuma

Bērnu rūpīgi novēro un kontrolē glikozes līmeni asinīs vēl vismaz 4-6 stundas pēc proves pabeigšanas.

Riski

  • Blakusefekti pamatā saistīti ar hipoglikēmijas simptomiem (augstākminētie). Ļoti svarīgi vecākam nekavējoties ziņot medicīnas personālam, ja šādi simptomi parādās;
  • Atsevišķos gadījumos pēc proves pabeigšanas un glikozes uzņemšanas var būt atkārtota hipoglikēmijas epizode, tāpēc rūpīgi jāvēro bērna pašsajūta vismaz 6 stundas pēc proves, regulāri jādod padzerties/apēst ogļhidrātus saturošu uzturu;
  • Bērnus, kuriem nav iespējams izskaidrot bada proves būtību un nepieciešamību, proves laikā pēc iespējas jānodrošina ar mierīgām aktivitātēm (spēlēm, atrakcijām), lai novērstu uzmanību no vēlmes paēst.

Informatīvie materiāl

Laboratorās analīzes endokrinoloģijā

Cilvēka hormonālā regulācija ir pakļauta stingram bioloģiskam diennakts ritmam, tādēļ, izvērtējot analīžu rezultātus, ļoti svarīgi zināt analīžu nodošanas laiku. Pareizāku analīžu rezultātu var iegūt no agra rīta un tukšas dūšas paraugiem, ja ārsts nav individuāli norādījis citādāk.

Simptomu saraksts

Svīšana
Izteikta bada sajūta
Trīce
Bālums
Apjukums
Krampji
Paaugstināta uzbudinātība
Miegainība dienas laikā

Saistīto diagnožu saraksts