Vairogdziedzera slimības bērniem. Informācija vecākiem
Vairogdziedzera slimības ir visbiežāk sastopamās no endokrīnajām saslimšanām bērnu vecumā.
Endokrinologs ir speciālists, kas izmeklē un ārstē bērnus, kuriem ir problēmas ar augšanu, pubertāti, diabētu un citām patoloģijām, kas saistītas ar dziedzeriem un to ražotajiem hormoniem.
Hormoni ir ķīmiskas vielas, ko izdala iekšējās sekrēcijas dziedzeri (piemēram, hipofīze, vairogdziedzeris, aizkuņģa dziedzeris, virsnieres, gonādas, tauku šūnas, epitēlijķermenīši) un kas ietekmē visa organisma darbību, piem. nodrošinot vielu maiņu, organisma augšanu un attīstību u.t.t. Hormoni nonāk asinīs. Endokrinoloģija izmeklē, ārstē un pēta šos dziedzerus un hormonu darbību.
Dodoties pie ārsta, noteikti līdzi jāņem visi izraksti (gan no stacionāriem, gan no ambulatorām izmeklēšanām), kas saņemti slimnīcās un pie dažādiem speciālistiem, kā arī visu citās iestādēs veikto izmeklējumu rezultāti. Tas nepieciešams, lai ārsts par bērnu zinātu iespējami vairāk. Tāpat šī informācija var palīdzēt izvairīties no dažādu testu un analīžu atkārtotas veikšanas – ja kāds tests bērnam jau vienreiz veikts un vecāki var uzrādīt tā rezultātus, pastāv iespēja, ka konkrētais tests atkārtoti vairs nebūs jāveic.
Bērniem ar aizdomām par vairogdziedzera slimību uz konsultāciju jābūt līdzi izmeklējumiem: ultrasonogrāfijai vairogdziedzerim un TTH līmenis asinīs.
Bērniem ar lieku svaru uz konsultāciju jābūt izmeklējumu rezultātiem: ultrasonogrāfijai vēdera dobuma orgāniem, TTH līmenis asinīs, glikozes līmenis asinīs, kop. holesterīna, ABLH, ZBLH, triglicerīdu līmenis asinīs, ALAT, kreatinīna līmenis asinīs.
Meitenēm ar menstruālā cikla traucējumiem un pastiprinātu apmatojumu uz konsultāciju jābūt ultrasonogrāfijai mazā iegurņa orgāniem.
Konsultācijas laikā bērnu endokrinologs, balstoties uz anamnēzes datiem un izmeklējumiem, sniedz slēdzienu un rekomendācijas par turpmāko nepieciešamo specifisko izmeklēšanu, ārstēšanu un bērna tālāko novērošanas taktiku. Konsultācijas laikā var tikt veikta endokrīno dziedzeru vizuālā izmeklēšana.
Hormonālās proves, kas nosaka konkrēta endokrīnā dziedzera darbības kapacitāti un palīdz noteikt pareizo diagnozi, veic slimnīcas dienas stacionārā. Svarīgi atcerēties, ka uz izmeklējumiem dienas stacionārā jāierodas tukšā dūšā.
Vairogdziedzera slimības ir visbiežāk sastopamās no endokrīnajām saslimšanām bērnu vecumā.
Gadījumos, kad neesi pārliecināts par jautājumiem, kas skar tavu dzimumidentitāti, vari justies nomākts un izjust papildus trauksmi.
“Mans bērns pēdējo divu gadu laikā ir strauji pieņēmies svarā,” arvien biežāk saka vecāki, nonākot endokrinologa kabinetā. Kaut arī pandēmijas stingrie ierobežojumi ir garām, Bērnu slimnīcas speciālisti joprojām novēro bērnu un pusaudžu aptaukošanās pieaugumu.
Obstruktīva miega apnoja jeb OMA ir elpošanas traucējumi naktī.
Kā plānot ēdienkarti cilvēkam ar 1. tipa diabētu? Idejas nedēļas plānam.
Diabēta rokasgrāmata bērniem.
Otrais, papildinātais izdevums
Autores: Vīva Ieviņa, Una Lauga-Tuņina