Pārlekt uz galveno saturu

Īsā deksametazona supresijas prove

Īso deksametazona supresijas provi veic pacientiem, kuriem ir aizdomas par Kušinga sindromu jeb pastiprinātu glikokortikoīdu produkciju organismā.

Attēls
asins analizes
Izveidots: 27. septembris, 2021. gads
Atjaunots: 17. aprīlis, 2023. gads

Kušinga sindroma gadījumā raksturīga lēna augšana, bet straujāka pieņemšanās svarā, viegli ievainojama āda, lēna brūču dzīšana, tumšas strijas uz vēdera, akne, hirsutisms jeb vīrišķā tipa apmatojums meitenēm. Var būt depresija, miega traucējumi, paaugstināts asinsspiediens, paaugstināts glikozes līmenis asinīs, kavēta dzimumattīstība. Normā glikokortikoīdi veidojas virsnierēs dažādu stimulu rezultātā, savukārt, ja organismā tiek ievadīti glikokortikoīdu analogi medikamentu veidā, to dabīgā izdale virsnierēs tiek samazināta. Kušinga sindroma gadījumā glikokortikoīdi tiek izdalīti pastiprināti neatkarīgi no normāliem fizioloģiskiem stimuliem, un ārēja glikokortikoīdu ievade nenomāc iekšējo sekrēciju.

Kā sagatavoties vizītei

Specifiska sagatavošanās nav nepieciešama. Testa laikā un pirms tā ir atļauts ēst un dzert. Ja pacients ikdienā saņem kādus medikamentus, par to laicīgi jāziņo ārstējošajam endokrinologam, jo daļa medikamentu ietekmē testa rezultātus (karbamazepīns, diltiazems, cimetidīns, rifampīns, ciprofloksacīns, fenitoīns, fenobarbitāls, estrogēnus saturoši medikamenti, amiodarons, fluoksetīns). Testa laikā jāpārtrauc arī glikokortikoīdus saturošu medikamentu lietošana (t.sk., inhalējamu, deguna aerosolu veidā, acu pilienos, ādas krēmu veidā utt.).

  Vizītes norise

  1. Vakarā (plkst. 23.00) bērnam tiek iedota deksametazona tablete.
  2. Nākamajā rītā (plkst. 8.00) tiek paņemts asins paraugs, lai noteiktu kortizola līmeni asinīs.

  Riski

  Īsā deksametazona prove nerada blakusparādības.

  Informatīvie materiāli

  Laboratorās analīzes endokrinoloģijā

  Cilvēka hormonālā regulācija ir pakļauta stingram bioloģiskam diennakts ritmam, tādēļ, izvērtējot analīžu rezultātus, ļoti svarīgi zināt analīžu nodošanas laiku. Pareizāku analīžu rezultātu var iegūt no agra rīta un tukšas dūšas paraugiem, ja ārsts nav individuāli norādījis citādāk.

  Saistītās ārstu specialitātes