Pārlekt uz galveno saturu

Prizmu aizklāšanas tests, prizmu lineāli, atsevišķas prizmas

Prizmu aizklāšanas tests (PAT) ir mērījums šķielēšanas mērīšanai.

Attēls
redze
Izveidots: 19. septembris, 2022. gads
Atjaunots: 16. janvāris, 2023. gads

Prizmu aizklāšanas tests (PAT) ir objektīvs mērījums un zelta standarts šķielēšanas mērīšanai. To izmanto redzes speciālisti, lai izmērītu acu vertikālo un horizontālo novirzi, un tas ietver gan redzamo, gan slēpto šķielēšanu. Šķielēšanas lielumu mēra ar prizmu (skat. 1. att.) palīdzību (pd, Δ vai °). Redzes speciālistam jāzina prizmu optiskās īpašības – gaismas laušana un gaismas dispersija.

Attēls
Horizontāls un vertikāls prizmu lineāls

1. attēls. Horizontāls un vertikāls prizmu lineāls

 

Vizītes norise

Gaismas laušana – uz virsmas starp divām vidēm ar dažādiem laušanas koeficientiem gaisma tiek lauzta, tā maina savu virzienu. Caur prizmu izgājušais stars noliecas pamata jeb prizmas bāzes virzienā. Tāpēc pacientam šķiet, ka attēls novirzīts virsotnes virzienā. Prizmu acs priekšā novieto tā, lai tās bāze atrastos pretēji šķielēšanas virzienam:

  • šķielēšana uz iekšpusi – bāze uz ārpusi;
  • šķielēšana uz ārpusi – bāze uz iekšpusi;
  • acs vērsta uz leju – bāze uz augšu;
  • acs vērsta uz augšu – bāze uz leju.

Gaismas dispersija – gaismas laušanas koeficients atkarībā no gaismas viļņa garuma. Skatoties uz balto gaismu caur prizmu, parādās varavīksnei līdzīgs efekts.

Lai veiktu PAT, vispirms jāveic aizklāšanas tests – vienīgais šķielēšanas novērtēšanas tests, kas pasaka, vai pacientam ir slēpta vai redzama šķielēšana. Tas ļauj novērtēt šķielēšanas lielumu, tādējādi iegūstot aptuvenu sākuma punktu prizmu lineālā. Priekšstatu par šķielēšanas esamību un veidu var iegūt, arī vērojot pacienta acis un radzenes refleksus, kas pazīstams arī kā Hiršberga tests.

Saistīto simptomu saraksts

Saistītās ārstu specialitātes

Apakštēma

Redze

Redzes sajūtas sniedz informāciju par priekšmetu formu, lielumu, krāsu un dod organismam iespēju pareizi orientēties ārējās vides apstākļos.

Campos, E. C., von Noorden, G.K. (2006). Binocular vision and ocular motility (6th ed.), St Louis, Missouri: Mosby.

Hohberger, G. G., Holmes, J. M., Leske, D. A. (2008). Defining real change in prism-cover test measurements. American Journal of Ophthalmology, 145, 381–385.

Saleh, B. E. A., Teich, M.C. (2007). Fundamentals of Photonics (2nd Edition), Wiley.

Dispersion (optics) - Wikipedia (skatīts 01.10.2021.)

Gaismas laušana — Vikipēdija (wikipedia.org) (skatīts 01.10.2021.)