Pārlekt uz galveno saturu

Sviedru prove

Sviedru prove ir tests, ar kura palīdzību nosaka sāls daudzumu sviedros. Lai to veiktu, nepieciešams savākt nelielu daudzumu sviedru.

Attēls
sviedri
Izveidots: 9. novembris, 2021. gads
Atjaunots: 6. jūnijs, 2023. gads

Kādēļ nepieciešama sviedru prove? Cistiskās fibrozes (CF) gadījumā ir traucēts hlora jonu transports cauri šūnu membrānām, tāpēc cilvēkiem ar šo slimību sviedros ir paaugstināts hlora daudzums. Ja kādam ģimenes loceklim ir CF, sviedru prove ir viens no specifiskajiem testiem, ar kuriem var vai nu apstiprināt, vai arī izslēgt šo diagnozi. To var veikt arī tad, ja informācijas par šādu saslimšanu nav, bet bērniem (vai dažkārt pieaugušajiem) ir biežas elpošanas sistēmas slimības, neizskaidrojama caureja, nepietiekams svara pieaugums un lēna augšana garumā. Sviedru provi veic arī pieaugušajiem dažādu saslimšanu – piemēram, bronhektāzes, pankreatīta, neauglības – izmeklēšanā. Metode ir balstīta sviedru elektrolītu koncentrācijas noteikšanā.

Kas ir ģimenes ģenētiskā izmeklēšana un kāpēc tā nepieciešama? Ģenētisko izmeklēšanu piedāvā veikt tuviem slimnieka vai gēna nēsātāja radiniekiem. Ģimenes locekļu ģenētiskā izmeklēšana palīdz noteikt, kuri ir CF mutētā gēna nēsātāji. Tā iespējams uzzināt, cik liela ir iespēja, ka pēcnācējiem varētu būt cistiskā fibroze.

Ja bērnam ir šī slimība, tas nozīmē, ka abi vecāki ir šī gēna nēsātāji (viens no diviem šūnā esošiem gēniem ir bojāts). Gēna nēsātājam slimība neizpaužas. Ja abi vecāki ir nēsātāji, tad pastāv:

  • 25 % iespējamība, ka bērnam būs CF;
  • 25 % iespējamība, ka bērns būs vesels un viņam nebūs mutētais gēns;
  • 50 % iespēja, ka bērns būs vesels, bet viņš būs gēna nēsātājs.

Katrā nākamajā grūtniecībā šie riski saglabājas tādā pašā līmenī.

Kā sagatavoties vizītei

Uz izmeklējumu līdzi jāņem ūdens, ko padzerties izmeklējuma laikā, taču papildu sagatavošanās nav nepieciešama. Izmeklējums nav sāpīgs, to var veikt jebkurā vecumā.

  • Mērījumus veic, pacientam pieslēdzot mērinstrumentu;
  • Sviedru izdalīšanos stimulē, ar kontrolētu līdzstrāvu no analizatora ādā ievadot vielu pilokarpīnu (bērns to nejūt);

Vizītes norise

Tests ilgst aptuveni 30-50 minūtes. Ādu uz apakšdelma vai augšstilba notīra ar ūdeni un uzklāj svīšanu veicinošu vielu (pilokarpīnu). Lai tā labāk iesūktos, ādu apmēram 5 minūtes stimulē ar vāju strāvu. Tas nesāp, tomēr var just kutināšanu. Pēc tam ādu atkal notīra un tai virsū uz 15-20 minūtēm uzklāj filtru jeb speciālu sviedru savācējsistēmu. 

Turētāji pie ādas fiksē elektrodus un sensorus, tie ir divās krāsās – sarkanā un melnā. Atbilstoši turētāja krāsām, elektrodus pievieno analizatoram. Elektrodi nodrošina strāvas pievadi pilokarpīna diskiem jontoforēzes (medikamentu jonu ievadīšana organismā caur ādu vai gļotādu ar galvaniskās strāvas palīdzību) laikā. Melnais elektrods reģistrē arī sviedru pieplūšanu sensoram analīzes fāzē. 

Kas jāievēro pēc izmeklējuma

Sviedru prove ir droša metode, sarežģījumu iespējas ir niecīgas. Dažreiz pēc testa veikšanas pāris stundas var vērot ādas apsārtumu, bet par to nav jāuztraucas.

Papildu informācija

Ģenetiskā testa veikšanai izmanto šūnas DNS. To iegūst no asins analīzēm vai mutes gļotādas. Nosaka CF gēnus. Ja rezultāts ir pozitīvs, tā ticamība ir 99 %. Tomēr, ja tas ir negatīvs, tas pilnībā neizslēdz iespējamību, ka personai tomēr ir mutētais gēns. Šo gēnu ir daudz (vairāk kā 2000) un tests varētu nenoteikt kādas retākas formas.

Saistīto simptomu saraksts

Saistīto diagnožu saraksts

Carrier Testing for CF

Cystic fibrosis – our focus. Family Genetic Testing: the family cascade screeining programme for cystic fibrosis factsheet -  August 2015