Pārlekt uz galveno saturu

Vaginoskopija

Vaginoskopija ir izmeklējums vispārējā anestēzijā, kura laikā apskata maksts iekšpusi un dzemdes kaklu.

Attēls
dzimumorgāni
Izveidots: 14. janvāris, 2022. gads
Atjaunots: 6. jūnijs, 2023. gads

Reizēm šo izmeklējumu veic kopā ar cistoskopiju (urīnizvadkanāla un urīnpūšļa apskati).

 

Kā sagatavoties vizītei

Jāgatavojas vispārējai anestēzijai. Nepieciešama anesteziologa apskate. Jāievēro anesteziologa sniegtie norādījumi. Ja plānota arī cistoskopija, pacientei pirms izmeklējuma var nozīmēt antibakteriāla līdzekļa devu, lai izvairītos no infekcijām.

Vizītes norise

Izmeklējumu veic slimnīcā, operāciju zālē. Vaginoskopija notiek vispārējā anestēzijā.

Pēc tam, kad meitene ir aizmigusi, viņas kājas novieto uz speciāliem balstiem, lai varētu apskatīt dzimumorgānus un piekļūt tiem ar instrumentiem. Ārējie dzimumorgāni tiek apstrādāti ar dezinficējošu šķīdumu. Makstī ievada instrumentu – cistoskopu. Tā ir tieva metāla caurule, kurā ir iestrādāta kamera un gaismas avots. Lai paplašinātu maksti un nodrošinātu labāku redzamību, caur to plūst fizioloģiskais šķīdums. Reizēm pēc maksts apskates pārbauda arī urīnizvadkanālu un urīnpūsli. Apskate ilgst 15-20 minūtes. Pēc tam paciente pamostas no narkozes un tiek pārvesta atpakaļ uz palātu. Doties mājās var jau tajā pašā vai nākamajā dienā.

Ja vaginoskopija veikta svešķermeņa dēļ, tas tiek izņemts izmeklējuma laikā. Ja iemesls ir veidojums makstī, tad no tā paņem biopsiju. Tas ir neliels audu fragments, ko pēc tam izpēta laboratorijā (histoloģiskā izmeklēšana).

Par izmeklējumā konstatēto ārsts var pastāstīt uzreiz pēc izmeklējuma.

Riski

Tā kā izmeklējums notiek vispārējā anestēzijā, ir nelieli riski, kas saistīti ar anestēziju. Paša izmeklējuma laikā pastāv minimāls risks savainot maksti, urīnizvadkanālu, urīnpūsli, taču tas ir ārkārtīgi mazs. Infekciju risku samazina, nozīmējot antibakteriālu līdzekli pirms izmeklējuma. Atkarībā no izmeklējuma iemesla ārsts nolems, vai nepieciešamas antibiotikas pirms izmeklējuma.

Saistīto diagnožu saraksts

Saistītās ārstu specialitātes

Tēma

Ginekoloģija

Ginekoloģija ir medicīnas nozare, kas rūpējas par sievietes reproduktīvo veselību.