Pārlekt uz galveno saturu

Elpošanas trakta mikrobioloģiskā izmeklēšana

Elpošanas trakta mikrobioloģiskā izmeklēšana jeb uzsējums ir tests, ar kura palīdzību laboratorijā nosaka klīniski nozīmīgus patogēnus no elpceļiem iegūta materiāla paraugos.

Attēls
Laboratoriskie izmeklējumi
Izveidots: 28. jūlijs, 2022. gads
Atjaunots: 9. maijs, 2023. gads

Izmeklējamo materiālu atkarībā no infekcijas lokalizācijas paņem iztriepes veidā no rīkles gala vai no traheostomas jeb atsūc šķidrumu no intubācijas caurulītes vai bronhoskopijas laikā utml.

Paņemto materiālu nosūta uz laboratoriju, kur to uzsēj uz barotnēm un pēc audzēšanas piemērotos apstākļos novēro, vai uz barotnēm aug baktērijas, kuras var izraisīt infekciju. Iepējami patogēnajām baktērijām nosaka to veidu un arī jutību pret antibakteriālajām vielām. Testa rezultāti palīdz piemērotas terapijas izvēlē elpošanas ceļu infekcijas gadījumā.

Pacienta sagatavošana

Ņemot vērā izmeklējamā materiāla daudzveidību, pirms materiāla paņemšanas pacientam jāseko ārsta norādījumiem, kā sagatavoties konkrētā materiāla paņemšanai.

Ietekmējošie faktori

Viltus pozitīvu rezultātu var iegūt, ja paraugu kontaminē mutes dobuma normālā mikroflora, kas tur nonākusi parauga paņemšanas brīdī.

Ja iepriekš lietoti antimikrobie preparāti, tad uzsējumā infekcijas izraisītājs var netikt atrasts.

Bioloģiskie references intervāli vai klīniskās lēmumu vērtības

Veselu cilvēku elpošanas traktā zemāk par balseni nav rezidējošas mikrofloras. Lai interpretētu uzsējumos augušo kultūru nozīmi, ir ļoti būtiski ņemt vērā normālo augšējo elpceļu mikrofloru.

Brīdinājuma / kritiskās vērtības, kur būtiski

Pozitīvs.

Metodes saīsinātā versija. Pilna informācija par metodi pieejama  M-MB-005/00.

Saistītie izmeklējumi

Ārstniecība un rehabilitācija