Pārlekt uz galveno saturu

Traheostomija

Traheostomija ir ķirurģiski izveidota atvere kakla priekšpusē, caur kuru trahejā (daļa no elpceļiem) ievada traheostomas kanili jeb cauruli. Tādējādi pacients ieelpo un izelpo caur traheostomas kanili, apejot augšējos elpceļus – balseni, rīkli, degunu.

Attēls
bērna mute
Izveidots: 25. janvāris, 2022. gads
Atjaunots: 3. maijs, 2023. gads

Kāpēc to izmanto

Atkarībā no bērna veselības stāvokļa, saslimšanas, slimības gaitas un terapijas par traheostomas kaniles ievietošanu lemj ārstējošais ārsts un LOR speciālists. Traheostomas kanili ievieto šādās situācijās:

  •     Augšējo elpceļu (rīkles, balsenes) iedzimtas vai iegūtas anomālijas, piemēram, smaga laringomalācija (iedzimts balsenes defekts), izteikta balsenes tūska, abpusēja balss saišu parēze (nekustīgums vai mazkustīgums) u.c.;
  •     Ilgstoša intubācija, kad bērnam caur muti vai degunu ievietota caurulīte kaklā, lai nodrošinātu elpošanu;
  •     Nepieciešama ilgstoša invazīva ventilācija, kad skābekli piegādā ar speciālas mehāniskas iekārtas palīdzību caur traheostomas kanili vai intubācijas cauruli;
  •     Aspirācijas risks (aizrīšanās ar maziem ēdiena fragmentiem, šķidrumu, tostarp siekalām);
  •     Pirms plānotas sarežģītas operācijas augšējos elpceļos – rīklē, balsenē.

Kādi ir riski

Agrīnie

Vēlīnie

Asiņošana

Traheostomas kaniles izkrišana

Kakla mīksto audu emfizēma (gaiss izplūst no elpceļiem kakla mīkstajos audos)

Infekcija

Pneimotoraks vai pneimomediastinīts (gaiss izplūst no elpceļiem ap plaušām vai krūškurvja mīkstajos audos)

Trahejas deformācija un elpceļu stenoze jeb sašaurināšanās

Traheostomas kaniles nosprostošanās ar gļotām, asinīm

 

Traheostomas kaniles izkrišana

 

Barības vada bojājums

 

Balsenes nerva, kas nodrošina balss saišu kustīgumu, bojājums

 

 

Kā sagatavoties

Šo ķirurģisko operāciju parasti veic bērniem ar nopietniem veselības traucējumiem, lai nodrošinātu elpošanu. Galvenais bērnam un bērna vecākiem ir morāli sagatavoties tam, ka bērnam kaklā būs traheostomas caurule. Iespējams, šī caurule ir tikai pagaidu risinājums, un, bērna veselības stāvoklim uzlabojoties, šo cauruli varēs izņemt un atveri slēgt.

Pirms operācijas pie jums un bērna palātā ienāks ārsts, lai izskaidrotu operācijas gaitu, būtību un mērķi. Ķirurģisko operāciju veic operāciju zālē pilnā anestēzijā. Vecāki bērnu var pavadīt līdz operāciju zāles durvīm, tālāk bērns dosies medicīnas personāla uzraudzībā. Operācijas laikā otolaringologs izveido griezienu kakla priekšpusē trahejas līmenī, tādējādi savienojot traheju ar kakla priekšējo virsmu. Caur šo griezienu operācijas beigās ārsts ievieto speciālu cauruli, ko sauc par traheostomas kanili. Caur traheostomas kanili bērns turpmāk elpos, apejot augšējos elpceļus – degunu, rīkli un balseni. Pēc operācijas bērns pamodīsies speciālā telpā operāciju blokā, kur viņu uzraudzīs uzreiz pēc operācijas un vēlāk pārvedīs atpakaļ uz palātu.

Attēls
Traheostoma

Pēc operācijas bērnam kakla priekšpusē būs redzams traheostomas caurules gals, caur kuru bērns elpos. Pirmajās nedēļās pēc kaniles ievietošanas no tās mēdz novērot diezgan daudz gļotainu izdalījumu. Bērna elpceļiem pierodot pie traheostomas kaniles, izdalījumu daudzums laika gaitā mazināsies. Aptuveni nedēļu pēc traheostomas kaniles ievietošanas notiks pirmā kaniles maiņa. Ja būs sadzijusi traheostomas atveres brūce, tās laikā speciālists izņems arī diegus. Par traheostomas kaniles turpmāko kopšanu jums detalizēti izstāstīs un parādīs nodaļas medicīnas personāls.

Saistītās ārstu specialitātes

Tēma

Paliatīvā aprūpe

Paliatīvā aprūpe bērniem un jauniešiem ar dzīvi ierobežojošiem stāvokļiem ir aktīva un visaptveroša aprūpe, kas ietver fiziskos, emocionālos, sociālos un garīgos elementus.