Pārlekt uz galveno saturu

Izsitumi jaundzimušajiem

Izsitumi jaundzimušajiem ir bieža parādība, un lielākoties tā ir labdabīga un pārejoša, bez specifiskas ārstēšanas nepieciešamības. Bet tie var rasties arī infekcijas dēļ.

Attēls
izsitumi jaundzimusajam
Izveidots: 8. novembris, 2021. gads
Atjaunots: 29. decembris, 2022. gads

Biežākie no labdabīgajiem un pārejošajiem izsitumiem ir jaundzimušo toksiskā eritēma, tranzistorā pustulārā melanoze un akne, kam specifiska ārstēšana nav nepieciešama.

Izsitumu cēlonis var būt arī infekcija, ko izraisa baktērijas, vīrusi un sēnes. Šādos gadījumos nepieciešama specifiska ārstēšana.

Jaundzimušajiem var būt arī iedzimti izsitumi.

Jaundzimušo toksiskā eritēma

Eritema

Parādās pirmo trīs dienu laikā pēc dzimšanas un izzūd līdz desmitajai dzīves dienai. Veidojas sarkani plankumi, kuru vidū pēc tam attīstās pustula (pacēlums). Parasti atrodami uz vēdera, muguras, rokām un kājām, neskarot plaukstas un pēdas, vienā vietā nav ilgāk par 24 stundām. Diemžēl tie var būt līdzīgi baktēriju izraisītai ādas infekcijai, un to var palīdzēt atšķirt ārsts.

Pārejošā jaundzimušo pustulārā melanoze

Retāk sastopama par jaundzimušo toksisko eritēmu. Tās gadījumā veidojas pustulas, kas pildītas ar šķidrumu dzeltenā krāsā. Ap tām nav apsārtuma. Tās var būt arī uzreiz pēc dzimšanas.

Jaundzimušo akne

Reti sastopama. Tā parasti parādās 3-4 mēnešu vecumā, bet var attīstīties arī pirmo nedēļu laikā pēc dzimšanas. Vairāk raksturīga zēniem. Izsitumiem raksturīgi komedoni (melni punktiņi), ar strutām pildītas pustulas.

Infekciju izraisīti izsitumi

  • Herpes simplex vīrusa izraisīti izsitumi var parādīties ilgstošā laika posmā – no pāris dienu līdz četru nedēļu vecumam. Izsitumi izpaužas kā vezīkulas, kuras var būt gan atsevišķi, gan kopā. Saplūstot tās var radīt ādas bojājumu. Tādā gadījumā nekavējoties jāvēršas pie ārsta.

Herpes

  • Bakteriāla infekcija - lokalizēti pūslīši ar apkārt esošu apsārtumu. Šie izsitumi biežāk veidojas vietās, kur ir bijusi ādas trauma. Ja tāda novērota, nekavējoties jāvēršas pie ārsta.

Infekcija

  • Sēnīšu izraisīti izsitumi visbiežāk parādās pāris nedēļas pēc dzimšanas un skar tās ķermeņa daļas, kas var izsust – krokas un dibenu. Sēnīšu izraisītiem izsitumiem raksturīga ādas lobīšanās un apsārtums. Tādā gadījumā nekavējoties jāvēršas pie ārsta.

Senisu

  • Iedzimti ādas izsitumi – bullozā epidermolīze attīstās, ja bērnam ir ļoti plāna āda, kā rezultātā veidojas bullas un ādas bojājumi, kas skar visu ķermeni. Šādus izsitumus novērojot, nekavējoties jāvēršas pie ārsta.

Labdabīgu izsitumu iemesls nav zināms. Herpes simplex vīrusa infekciju bērns visbiežāk iegūst no mātes. Bakteriāla infekcija ir ādas bojājums, kura rezultātā uz ādas esošā mikroflora (baktērijas) veicina iekaisuma attīstību. Sēņu infekcijas mehānisms ir līdzīgs, jo tiek izmainīta ādas mikrovide, kas nodrošina sēņu savairošanos. Iedzimti ādas izsitumi var būt pārmantoti vai arī attīstīties ģenētisku izmaiņu dēļ.

Izmeklējumu apraksts

Novērojot labdabīgus izsitumus, papildu izmeklējumi nav nepieciešami. Ja ir aizdomas par infekciozu procesu, tad ņem uzsējumu no izsitumu vietas vai asins analīzes, lai noteiktu cēloni.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Ārstēšana vienmēr ir atkarīga no izsitumu veida. Labdabīgu un pārejošu izsitumu gadījumā ārstēšana nav nepieciešama.

Atklājot infekciju, ārstē tās izraisītāju ar tam atbilstošām metodēm. Herpessimplex vīrusa gadījumā bērns vismaz 14 dienas saņem pretvīrusu terapiju ar aciklovīru. Izsitumus apstrādātā ar dezinficējošiem līdzekļiem.

Baktēriju gadījumā bērns saņem antibakteriālu terapiju atbilstoši izsaucējam. Arī šajā gadījumā izsitumus apstrādā ar dezinficējošiem līdzekļiem.

Sēnīšu infekciju ārstē lokāli ar pretsēnīšu preparātiem.

Ja bērnam atklāj iedzimtus izsitumus, galvenais ir ādas stāvokļa uzlabošana, ko panāk ar vannošanu, ādas higiēnas nodrošināšanu, dezinficējošu līdzekļu un ādu mitrinošu preparātu lietošanu. Ārstēšanu šajos gadījumos saskaņo ar dermatologu.

Atklājot infekciju, ārstē tās izraisītāju ar tam atbilstošām metodēm:

  • Herpes simplex vīrusa gadījumā bērns vismaz 14 dienas saņem pretvīrusu terapiju ar aciklovīru. Izsitumus apstrādātā ar dezinficējošiem līdzekļiem;
  • Baktēriju gadījumā bērns saņem antibakteriālu terapiju atbilstoši izsaucējam. Arī šajā gadījumā izsitumus apstrādā ar dezinficējošiem līdzekļiem;
  • Sēnīšu infekciju ārstē lokāli ar pretsēnīšu preparātiem;
  • Ja bērnam atklāj iedzimtus izsitumus, galvenais ir ādas stāvokļa uzlabošana, ko panāk ar vannošanu, ādas higiēnas nodrošināšanu, dezinficējošu līdzekļu un ādu mitrinošu preparātu lietošanu. Ārstēšanu šajos gadījumos saskaņo ar dermatologu.

Saistītās ārstu specialitātes