Pārlekt uz galveno saturu

Miega traucējumi

Miega traucējumus raksturo jebkuras izmaiņas miega kvalitātē – ilgumā, iemigšanas procesā vai tā nepārtrauktībā. Tomēr nav viegli un nepārprotami novelkama robeža, kur sākas traucējumi kā slimība un kur tā ir vienkārši bērna attīstības īpatnība.

Attēls
Miegs
Izveidots: 29. septembris, 2021. gads
Atjaunots: 6. jūnijs, 2023. gads

Miegs nav viendabīgs process. Tas sastāv no cikliem – viens cikls ilgst no 40 minūtēm līdz pusotrai stundai. Kad cikls beidzas, daļa bērnu pamostas. Novērojumi liecina, ka mošanos naktī piedzīvo aptuveni 40% mazuļu viena gada vecumā. Ja bērns naktīs mostas, slikti aizmieg, ir trauksmains, tas ir ne tikai apgrūtinājums vecākiem un citiem ģimenes locekļiem, bet arī pašam bērnam, līdz ar to vēlams meklēt risinājumu. Bieži būtiskākā nozīme ir miega režīma un miega higiēnas ievērošanai.

Pirmsskolas vecumā viens no miega traucējumu veidiem ir parasomnijas, kas izpaužas kā staigāšana un cita veida kustības miegā, kliegšana un raudāšana. Tā notiek nakts laikā, bērnam īsti nepamostoties vai arī pamostoties daļēji – ar apjukumu. Visām parasomnijām kopīga ir izcelsme. Tie ir miega traucējumi, kas vairāk saistīti ar sapņošanas fāzēm naktīs.

Miegs ir aktīvs process, kura laikā smadzenes apstrādā dienā uzņemto informāciju. Miegā tiek atjaunotas vielmaiņas un enerģētiskās rezerves.  Ja dienas laikā, īpaši dienas otrajā pusē vai īsi pirms aizmigšanas, ir bijušās spilgtas emocijas, tad tās miegā var provocēt raudāšanu, kliegšanu, pārbīšanos, staigāšanu, runāšanu. Visi šie parasomniju veidi parasti ir labdabīgi un, bērnam augot, mazinās vai pat izzūd pavisam. Ja bērns cieš no parasomnijām, palīdzēt var emocionālās slodzes samazināšana pirms aizmigšanas. 

Pusaudžu vecuma posmā miega traucējumus var raksturot grūtības iemigt un bieža pamošanās nakts laikā, kā arī izteikts nogurums dienas laikā. Tāpat svarīgi zināt, ka pusaudžu vecumposmā bioloģiskā organisma vēlme atpūsties un gulēt rodas salīdzinoši vēlāk vakarā un naktī nekā pieaugušajiem. Šis nereti var būt par iemeslu jauniešu vēlmei vakarā aktīvāk darboties un radīt konfliktus starp ģimenes locekļiem.  

Kad jāvēršas pie ārsta

Tā kā miegs ir būtiska ikdienas sastāvdaļa un ietekmē mūsu labsajūtu, tad, sastopoties ar miega traucējumiem, būtu nepieciešams vērsties pie speciālista, lai pārrunātu citus ar bērna ikdienu saistītus jautājumus un izvērtētu iespējamās veselības problēmas.

Saistītās ārstu specialitātes

Tēma

Miegs

Miegam ir būtiska nozīme cilvēka labsajūtas un veselības uzturēšanai un veicināšanai. 

Miegs jauniešiem

Miegam ir būtiska nozīme cilvēka labsajūtas un veselības uzturēšanai un veicināšanai. Pusaudžu gadi ir pārmaiņu laiks – un miegs nav izņēmums.

Apakštēma

Miega problēmas

Miega traucējumi ir viena no biežākajām veselības problēmām gan bērniem, gan pieaugušajiem. To veidi un izpausmes ir ļoti dažādas un būtiski atšķiras atkarībā no vecuma.